Fajt tvrdí, že v čele Národní galerie hospodařil bez problémů. Požaduje omluvu, jinak se obrátí na soud

Bývalý generální ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt nevidí v protokolu o kontrole ministerstva kultury v galerii žádné nové informace, které by odůvodnily jeho okamžité odvolání. Poukázal na to, že kontroloři nevarovali před žádným rizikem v případě, že Fajt zůstane ve funkci. Výsledky kontroly zpochybnil také bývalý ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP Vladimír Mallát, protokol podle něj svědčí v některých svých částech o účelovosti.  Ministerstvo kultury protokol v úterý zveřejnilo na svém webu.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) s poukazem na výsledky kontroly odvolal Fajta z čela galerie 18. dubna. Zdůvodnil to významnými pochybeními v hospodářské činnosti galerie. Kritizoval zejména Fajtovu autorskou smlouvu na více než milion korun. Peníze galerie svému tehdejšímu řediteli vyplatila za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.

Podle Fajta byly zveřejněné informace nepravdivé a zavádějící. Požaduje omluvu ministerstva kultury, jinak se chce obrátit na soud, oznámil v úterý jeho advokát.

„Nálezy kontrolního protokolu rozhodně nemají takovou váhu, aby ministr na jejich základě s okamžitou účinností musel odvolat ředitele úspěšné národní kulturní instituce,“ uvedl ve středu Fajt.

Pozastavil se nad tím, že protokol byl zveřejněn, aniž se k jeho závěrům mohl vyjádřit. Zjištění kontroly jsou podle Fajta v drtivé většině vysvětlitelná a obhajitelná manažerská rozhodnutí. „Kontrolní protokol nepřinesl žádné vážné a obhajitelné důkazy pro obvinění mojí osoby a pro občanskou a profesní likvidaci, jak ji provedl ministr kultury,“ doplnil.

Galerie skončila v plusu, hájí se Fajt

Nedostatky v NGP byly podle kontrolorů v uzavíraných příkazních smlouvách, ve vnitřním kontrolním systému, využívání externích služeb a dodržování rozpočtových pravidel, což vedlo k nehospodárnosti. Na možné porušování zákona o rozpočtových pravidlech a střet zájmů v NGP upozornila také organizace Transparency International ČR.

Fajt i Mallát poukázali na to, že hospodaření galerie skončilo v roce 2017 i 2018 se ziskem a galerie měla další desítky milionů korun v rezervním fondu. Externí právní služby hájí Fajt tím, že pro agendu instituce činné i na mezinárodní scéně neměla galerie dost právníků a že jde o běžnou praxi.

Zmínil, že třeba právní posudek, na základě kterého byl odvolán, nevypracovali zaměstnanci ministerstva. Autorské smlouvy jsou v resortu kultury běžnou praxí, zopakoval. Příkazní smlouvy, na které protokol upozorňuje, umožnily podle Fajta zbavit se starých nevýhodných smluv a zlepšit kvalitu restauračních provozů v budovách NGP.

Tím argumentuje také Mallát, který se své funkce v NGP vzdal 13. května. Příkazní smlouvy zmíněné v protokolu uzavřela galerie od prosince 2016 do srpna 2018 s firmami, jejichž jednatelem byl Mallát nebo jeho bratr. Mallát ale míní, že u něj žádný střet zájmů nenastal, protože smlouvy byly uzavřeny před 15. listopadem 2018, kdy do NGP nastoupil.

„Protokol hlavně svědčí, minimálně u příkazních smluv, o jeho účelovosti. Kontrola byla prováděna na daleko větším vzorku smluv a faktur, ale vybrány byly jen ty případy, které se hodily,“ doplnil.

Staněk oznámil rezignaci

Staněk odvolal Fajta v polovině dubna spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem. Po kritice svých kroků ze strany lidí v kultuře minulou středu ministr oznámil svou rezignaci ke konci května. Uvedl, že se rozhodl vyhovět výzvě předsedy ČSSD Jana Hamáčka.

Premiér Andrej Babiš (ANO) rezignaci v pondělí odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi. V rozhovoru pro server iDNES.cz premiér uvedl, že je připraven navrhnout Staňkovo odvolání, pokud by Zeman s přijetím rezignace váhal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O víkendu se oteplí až na 36 stupňů, v neděli mohou být bouřky

O víkendu se v Česku oteplí až na 36 stupňů Celsia. Bude převážně jasno, ale v neděli se hlavně v Čechách zřejmě postupně zatáhne a mohou se objevit bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
07:54Aktualizovánopřed 15 mminutami

Z elektrolytů se stal trend. Na co si dát pozor?

Nápoje s elektrolyty byly hlavně v minulosti spojeny se sportem, dnes už je ale lidé koupí i v obchodě s potravinami a užívají je v práci nebo během dne, aby třeba zahnali únavu. Popularita těchto produktů masivně roste také díky sociálním sítím. A to i přes rady odborníků, podle kterých jejich užívání v každodenním životě není tolik potřeba. Experti také upozorňují, že nadměrný příjem elektrolytů může být pro člověka i škodlivý.
před 4 hhodinami

„Je to neopravitelné“. Novela stavebního zákona v Senátu zřejmě narazí

Rozsáhlé změny v povolování staveb nespíš neprojdou Senátem. Čtyři desítky členů horní komory se totiž kloní k zamítnutí novely stavebního zákona, řada dalších pak k jejím úpravám, vyplývá ze zjištění ČT. Zamítnutí doporučuje i trojice výborů, která se předlohou ve středu zabývala. Návrh, který zavádí jeden centrální úřad, cílí na zrychlení a zefektivnění stavebního řízení. Podle opozičních senátorů má ale zákon řadu nedostatků. Vadí jim i to, že jde o poslanecký návrh.
před 4 hhodinami

Miliony lidí na severní polokouli pozorovaly zatmění Slunce. Vidět bylo i v Česku

Miliony lidí na severní polokouli ve středu večer SELČ vzhlížely k obloze a sledovaly zatmění Slunce. Úplné bylo pozorovatelné na Islandu, v Grónsku, na severu Ruska či na Pyrenejském poloostrově. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bylo možné pozorovat zatmění částečné. To bylo výrazně viditelné i v Česku, kde byly pro pozorování veskrze skvělé podmínky. Totéž platí i pro roje Perseid, které vrcholí v noci na čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud potvrdil státu vysoký doplatek na nájemném za pozemky s ruskými budovami

Na nájemném za pozemky s ruskými budovami v pražských Stodůlkách náleží českému státu od firmy Simply Service Rent doplatek 6,3 milionu korun. Ve středu to pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Stát ve sporu zastupovala příspěvková organizace ministerstva zahraničí Diplomatický servis (DS). Proti rozsudku lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle právního zástupce firmy už společnost peníze státu uhradila. Ministerstvo zahraničních věcí sdělilo, že verdikt vítá.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

OBRAZEM: Češi i Evropa sledovali zatmění Slunce. Někde bylo i úplné

Lidé v Česku ve středu večer sledovali velmi výrazné částečné zatmění Slunce, které vyvrcholilo krátce po 20. hodině. Ojedinělý vesmírný jev byl vidět i v dalších částech Evropy – v pásu od severozápadního pobřeží po jihovýchod Španělska a Baleárské ostrovy Měsíc zakryl Slunce úplně. Podívejte se na záběry nebeského úkazu.
před 14 hhodinami

Státní podpora pro výrobu čipů v Rožnově je nejistá, resort s onsemi dál jedná

Vládní podpora 12 miliard korun pro americkou technologickou firmu onsemi je nejasná. Slíbená státní podpora totiž podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) nesplňuje původní podmínky dohody. O dalším postupu se jedná. Firma však nadále potvrzuje zájem v tuzemsku investovat přes 40 miliard korun. Výrobce polovodičů ON Semiconductor Czech Republic, který pod onsemi spadá, loni navýšil zisk a tržby, letos ale propustil 200 zaměstnanců.
před 14 hhodinami

VideoDo Česka dorazí tisíce dávek léku na rakovinu prsu

Do Česka přijde ze zahraničí víc než deset tisíc balení léků s tamoxifenem pro pacientky a pacienty s rakovinou prsu. Některá balení jsou už teď v lékárnách, jiná distributoři teprve rozvezou. Další dodávky dlouhodobě chybějícího přípravku ministerstvo zdravotnictví slibuje na podzimní období.
před 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.