Ministr kultury Staněk oficiálně předal svou rezignaci, skončit má 31. května

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) v pondělí oficiálně předal svou rezignaci premiérovi Andreji Babišovi (ANO). O svém konci ve vládě informoval už minulý týden. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je na hledání nového ministra kultury dost času, Staněk má skončit 31. května.

Video Události
video

Reportáž: Odchod ministra kultury Staňka

„Žádná jména říkat nebudu. Mám představu, jak to řešit, ministr je politická funkce, nemáme prostor pro to hledat úředníky. Chci, aby v čele ministerstva stál politický ministr,“ řekl na tiskové konferenci Hamáček.

Ministr Staněk končí po kritice, která se na něj snesla kvůli odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. ČSSD proto vybírá nového kandidáta. Hamáček minulý týden uvedl, že už má okruh kandidátů.

Hamáček se kvůli tomu sejde i s prezidentem Milošem Zemanem: „Budu s prezidentem hovořit. Mám představu, jak (situaci) řešit. Chci ještě pár konzultací v rámci sociální demokracie. Nejsme pod žádným časovým tlakem, věřím, že k 31. květnu bude situace vyřešena,“ prohlásil Hamáček.

Už dříve uvedl, že předpokládá, že bude prezident postupovat podle ústavy a jmenuje nového ministra kultury, kterého mu navrhne premiér. S prezidentem se už v pondělí schází také premiér Babiš, který chce záležitost kolem výměny ministra kultury prodiskutovat. Hlava státu se minulý týden odmítla ke Staňkovu rozhodnutí vyjádřit, dokud se s ním 28. května nesejde.

Kuloáry spekulují o Krejčím

Jako o Staňkově možném nástupci se v posledních dnech v kuloárech mluví o divadelním režisérovi Ivanu Krejčím. Ten v současnosti předsedá Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, kam ho nominovala ČSSD, a před šesti lety figuroval i na stranickém postu stínového ministra kultury.

Na dotazy ČT ohledně možného vládního angažmá Krejčí nereagoval, už dříve ale uvedl, že pokud by přišla nabídka na post ministr, přemýšlel by o ní. Předseda Hamáček pak jeho jméno nekomentoval.

„Z mého pohledu má být ministr politikem, tudíž bych si na post ministra kultury představoval politickou osobnost,“ prohlásil pouze – a obdobně skoupý byl i stranický místopředseda Ondřej Veselý: „Pokud bychom na místo dosazovali nepolitika, tak už se blížíme modelu úřednické vlády, která u nás ale v tuto chvíli není.“

Konkrétnější pak není ani předseda vlády Babiš: „Řekl mi (Jan Hamáček), že mají jméno. Já jsem se na jméno neptal, protože je na něm, aby ho zkomunikoval.“