Premiér Babiš předal prezidentovi demisi ministra Staňka. „Je taková neobvyklá,“ řekl

Premiér Andrej Babiš v pondělí v podvečer zamířil do Lán na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Probrali mimo jiné změnu na postu šéfa resortu kultury. Prezident premiéra také ujistil, že se zúčastní jednání vlády i Sněmovny, když budou schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok.

Video 90’ ČT24 - Huawei bez systému Android?
video

Premiér Babiš předal prezidentovi demisi ministra Staňka

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil v pondělí v podvečer do lánského zámku na pravidelnou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Hovořili také o demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD).

„V první řadě jsem dnes obdržel demisi pana ministra Staňka, kterou jsem neprodleně doručil k rukám pana prezidenta. Pan prezident mě informoval, že má naplánované schůzky s panem Hamáčkem a s panem ministrem Staňkem,“ uvedl na brífinku po setkání se Zemanem Babiš.

„Co se týče demise ministra Staňka, je pravda, že ta demise je taková, řekněme, neobvyklá, kdy pan Staněk v ní píše, že nekončí z vlastní vůle, ale na základě požadavku předsedy ČSSD Hamáčka,“ dodal premiér.

„Pan prezident jen potvrdil, že si vyslechne i pana předsedu Hamáčka i pana Staňka a následně se k tomu vyjádří,“ popsal Babiš.  

Podle politologa Lukáše Valeše z právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni je zajímavé, že personální agenda se v poslední době stává nejčastěji řešenou záležitostí mezi Pražským hradem a Strakovou akademií. „U pana Staňka je to o to pikantnější, že existují signály, že by prezident republiky tu demisi také nemusel přijmout, čímž by, zvlášť před evropskými volbami, přilil ještě trochu pověstného oleje do politického ohně,“ uvedl Valeš.

Video Studio ČT24
video

Prezident Zeman přijme v Lánech premiéra Babiše

Zdroj: ČT24

Schvalování rozpočtu se prezident chce zúčastnit

Premiér prezidenta také informoval o návrhu rozpočtu na rok 2020 – předpokládá stejně jako letos schodek 40 miliard korun. Počítá se zvýšením rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun na celkových 300 tisíc, růst důchodů v průměru o 900 korun a investic na 135 miliard korun z letošních 122,3 miliardy korun. Úřady by měly ušetřit deset procent na provozních výdajích, příjmy státu by měla posílit digitální a zvýšená spotřební daň nebo další vlna elektronické evidence tržeb.

„Rozpočet je velice ambiciózní a prorůstový,“ uvedl Babiš, podle kterého prezident klade důraz na investice. Podrobně chce premiér spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) představit Zemanovi návrh rozpočtu koncem června rovněž v Lánech.

Tématem pondělního setkání byla také evropská politika i zahraniční cesty prezidenta. „Pan prezident byl v Maďarsku, informoval mě o jednáních s premiérem Orbánem, také o projektech Maďarska ohledně vysokorychlostních železnic a pan prezident se připravuje na cestu do Slovinska, myslím, že počátkem června, kde v jeho delegaci se zúčastní také ministři české vlády,“ uvedl mimo jiné Babiš. 

Oba státníci také hovořili o demonstraci, kterou plánují na úterní večer odpůrci jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. „Pan prezident vzpomínal na podobné demonstrace, myslím, že v roce 1999, to bylo nějak pod heslem Děkujeme, odejděte, tak o tom mluvil,“ řekl pouze premiér Babiš.