Babiš je připravený navrhnout odvolání Staňka, pokud by prezident s přijetím ministrovy demise váhal

Premiér Andrej Babiš (ANO) je připraven navrhnout odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), kdyby prezident Miloš Zeman váhal přijmout jeho demisi. Řekl to serveru iDNES.cz. Premiér rovněž řekl, že pokud sněmovna neschválí rozpočet na příští rok, jsou ve hře předčasné volby.

Babiš uvedl, že na spolupráci se Staňkem ve vládě si nestěžuje, ale nehodlá posuzovat, zda je dobrý ministr. Vyřešit si tuto věc musí sociální demokracie. „Já si na spolupráci s ním nemohu stěžovat. Jestli je odborník nebo není odborník… já jsem ho nenominoval,“ řekl premiér.

Na dotaz, zda navrhne Staňkovo odvolání, když prezident bude otálet s přijetím ministrovy demise, odpověděl: „Určitě, určitě, samozřejmě. Platí koaliční smlouva.“

Premiér po pondělní schůzce se Zemanem označil Staňkovu rezignaci za neobvyklou. Při jejím oznámení totiž ministr kultury napsal, že se rozhodl skončit ke konci května nikoliv z vlastní vůle, ale na základě požadavku předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Prezident podle ústavních právníků nemusí povinně odvolat ministra, který podá prostřednictvím předsedy vlády demisi, musel by ho ale odvolat v případě, že takový návrh předloží přímo premiér.

Bez schváleného rozpočtu jsou na stole předčasné volby

Babiš zatím nepřemýšlel nad záložní variantou, s kým prosadí vláda rozpočet, kdyby tento klíčový zákon nepodpořili poslanci KSČM. „Myslíte, že by někdo neschválil vyšší rodičovský příspěvek a navýšení důchodů o 900 korun? Tak to mu budu držet palce,“ reagoval na váhavý postoj komunistů, kteří tolerují Babišovu menšinovou vládu ANO a ČSSD.

„Nepřemýšlel jsem o tom. Jen říkám, že když nebude schválen rozpočet, tak jsme v situaci, kdy jsou na stole asi předčasné volby,“ dodal.

Jourová by mohla v Evropské komisi pokračovat 

V rozhovoru také uvedl, že hnutí ANO navrhne, aby v Evropské komisi dál pokračovala současná eurokomisařka Věra Jourová. Bude o tom ale ještě jednat se sociální demokracií. V rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny Babiš jasně neodpověděl na otázku, zda jeho vláda znovu navrhne Jourovou.

„To není o paní Jourové. To je o tom portfoliu v komisi. Určitě budeme chtít, abychom v příští komisi měli jiné, důležitější portfolio. Například by to mohl být vnitřní trh,“ řekl tehdy Babiš. V pátečním rozhovoru pro ČT řekl, že uvažuje také o oblasti obchodu.

Babiš: Už jsem měl lepší příležitost zasahovat státním zástupcům do práce

V úterý večer se v Praze konala další demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Účastníci kromě odchodu Benešové na Václavském náměstí žádali také přijetí takových opatření, aby byla zajištěna nezávislost justice. Podle Babiše nic takového nehrozí. 

„Žádný nátlak není. Kdybych chtěl něco dělat se státními zástupci, tak jsem měl na to lepší příležitost předtím. Lidi, kteří jsou na náměstích, nechci komentovat. Mají právo protestovat. Nelíbí se jim paní Benešová. Dobře, já to beru na vědomí,“ řekl serveru iDNES.cz Babiš.