Vysvětlete výměnu Kněžínka za Zemanovu poradkyni, žádá Soudcovská unie

Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby lépe vysvětlili odchod ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) z postu ministra spravedlnosti. Zatím není zřejmé, proč ho má ve funkci vystřídat poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, což „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu“. Uvedla to prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Prezidentka Soudcovské unie ČR Daniela Zemanová
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Kněžínek ve čtvrtek oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Nahradí ho Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

„Ministr spravedlnosti má velmi silný vliv na justici, vytváří podmínky pro výkon soudní moci,“ prohlásila Zemanová. Změny na postu podle ní vždy dočasně destabilizují justici, a měl by k nim proto být pádný důvod. K vystřídání Kněžínka ale vláda žádný takový neuvedla.

„Ministr spravedlnosti byl ve své funkci několik měsíců, během kterých ministerstvo pod jeho vedením plnilo své povinnosti a dosáhlo několika významných výsledků,“ uvedla prezidentka Soudcovské unie. Kněžínek podle ní například zlepšil poměry administrativních pracovníků soudů nebo předložil významnou novelu zákona o soudech a soudcích.

Video Události
video

Události: Benešová nechystá změny ve vedení státního zastupitelství

Po Robertu Pelikánovi, Taťáně Malé a Janu Kněžínkovi bude Marie Benešová už čtvrtým ministrem, který v posledních čtyřech letech v čele resortu zasedne. „To velmi časté střídání ministrů spravedlnosti velmi oslabuje a destabilizuje justici,“ míní šéfka Soudcovské unie.

Kněžínek vydržel v čele ministerstva zhruba deset měsíců, nyní se vrátí na Úřad vlády. Uvedl, že nikdy netoužil po politické kariéře a že rezignaci zvažoval dlouho. Původně ji prý směřoval na léto, nakonec ale jeho krok uspíšilo to, že „již nechtěl čelit mediálním spekulacím o svém konci ve funkci“. Označil za logické skončit v okamžiku, kdy odchází i jiní ministři. Unie státních zástupců označila jeho odchod za překvapivý.

Hamáček o odchodu Kněžínka prý nevěděl

Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček o odchodu Jana Kněžínka z postu ministra vůbec nevěděl. I proto chce o novém členovi vlády s premiérem mluvit příští týden. „Já jsem říkal, že sociální demokracie stála o to, aby měla svého ministra v čele ministerstva vnitra, aby policie neměla pocit, že pracuje pod nějakým politickým tlakem. V té jedné konkrétní kauze, tedy Čapí hnízdo, policie svoji práci ukončila a teď je to na státních zástupcích,“ řekl Hamáček.

Kandidátka na ministryni spravedlnosti Marie Benešová v rozhovoru pro ČT uvedla, se s premiérem Babišem občas setkávala ke konzultacím. Ke kauze Čapí hnízdo jen uvedla, že podrobnosti nezná. „Pokud mi někdo podsouvá, že budu něco zametat pod koberec, tak je to blázen,“ podotkla Benešová. Popřela i zprávy o tom, že by se chystala provést změny ve státním zastupitelství, označila to za „úsměvné spekulace“ a uvedla, že nejvyšší žalobce Pavel Zeman má její důvěru.