Policie navrhla obžalovat Babiše v kauze Čapí hnízdo. Komplot, tvrdí premiér

Policie předala spis v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo státnímu zástupci. Ten nyní materiál prostuduje a pak rozhodne, zda podá obžalobu či rozhodne o vyřízení věci jinak. Návrh policie se týká premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných, nezahrnuje naopak premiérova syna, který je stíhán samostatně. Babiš uvedl, že kauza je „organizovaný komplot“.

Video Zprávy ve 23
video

Policie navrhla obžalovat Babiše v kauze Čapí hnízdo. Komplot, tvrdí premiér

„Spisový materiál byl společně s konečným návrhem předložen státnímu zástupci. Po nastudování kompletního spisového materiálu rozhodne státní zástupce o podání obžaloby nebo vyřízení věci jinak. Obsah konečného návrhu policejního orgánu nebudeme v současné době blíže specifikovat,“ uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

„Nechápu, jak je možné, že v rámci živé kauzy mají novináři dřív informace než lidi, kterých se to týká. Je to zpolitizované a od samého začátku to beru jako organizovaný komplot,“ reagoval předseda vlády Andrej Babiš (ANO). „Je to spis, který se vysílá on-line,“ podotkl. Dodal, že nevidí důvod, aby o záležitosti jednala koalice.

ČSSD, která je s Babišovým hnutím ve vládní koalici, chce podle svého předsedy Jana Hamáčka vyčkat, jak se ke kauze Čapí hnízdo postaví státní zástupce. „Že se kauza pana premiéra bude vyvíjet, jsme věděli, a počítáme i s tím, že to může být negativním směrem. V tuto chvíli ale musíme počkat, jak se k celé věci postaví státní zástupce. Do té doby nebudu předjímat, co bude dál,“ sdělil Hamáček.

„Kauza Čapí hnízdo samozřejmě od začátku zatěžuje tuto vládu, protože se týká přímo premiéra. Členové ČSSD si ale v referendu odhlasovali, že s hnutím ANO vstoupíme do vlády a budeme v ní prosazovat náš program. To se nám zatím daří,“ vyjádřil se místopředseda strany Roman Onderka, který patřil mezi odpůrce vstupu do Babišova kabinetu. 

Bartoš: Čapí hnízdo je jen třešnička na dortu

„Policie navrhla obžalovat premiéra této země, hrozí mu deset let vězení. To je stav ČR v roce 2019 a snad také definitivní odpověď na otázky, proč Piráti odmítli jít s ANO do vlády. Pan premiér podniká aktivní kroky, které ukazují, že je v politice za účelem osobního zisku,“ uvedl na Twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Pan premiér vykostil a zařízl veškerou protikorupční legislativu, zpolitizoval státní správu a odmítá zrušit nesmyslné povinné přimíchávání biopaliv první generace, z nějž těží opět on osobně. Jeho střet zájmů řeší Evropská komise. Čapí hnízdo je jen třešnička na dortu,“ doplnil Bartoš.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je to, že policie navrhla Babiše obžalovat, dobrou zprávou právě pro premiéra. „Čím dřív bude kauza u nezávislého soudu, tím dřív bude mít možnost očistit své jméno a zbavit svou zemi ostudy,“ napsal na Twitteru. 

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že by měl premiér rezignovat, pokud bude obžalován. „Aby mohl svoje osobní a podnikatelské problémy vyřešit, jako každý jiný občan v takovéto situaci. Poškozuje to pověst vlády i pověst ČR v zahraničí,“ poznamenal.

„KDU-ČSL dlouhodobě žádá transparentní a spravedlivé vyšetření celé kauzy Čapí hnízdo. Padni komu padni. Proto vítáme tento posun a doufáme, že bezodkladně bude jednat i státní zástupce. Situace, která dlouhodobě poškozuje Českou republiku, je neudržitelná,“ reagoval předseda lidovců Marek Výborný.

„Já osobně jsem očekával, že policisté nějaký takový závěr vydají. Ale samozřejmě je to v rukách státního zástupce, aby zhodnotil veškeré podklady, které policie připravila. (…) Je to problém, kterým Česká republika žije dlouhodobě,“ dodal místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar. „My jako komunisté máme svůj názor jasný, čekáme na vyjádření státního zástupce a samozřejmě rozhodne nezávislý soud. Dopředu někoho odsuzovat nepovažuji za správné.“

„Domnívám se, že je dobře, že policie ustála tlaky, které zjevně byly enormní. Je to teď na státním zástupci. Ale policie dělala to, co měla dělat – svoji práci a nestrannost a jsem rád, že tu nestrannost prokázala,“ domnívá se místopředseda STAN Petr Gazdík.

Pochyby ohledně dotace

Policie řeší údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes. Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání Babiše juniora vyloučila policie k vlastnímu řízení, informovala o tom koncem března, kdy bylo skončeno vyšetřování.

Babiš mladší loni v listopadu sdělil novinářům, že spolupracovníci jeho otce ho kvůli vyšetřování kauzy Čapího hnízda drželi na Krymu. Premiér Babiš reagoval tak, že jeho syn trpí schizofrenií. Opozice pak ve sněmovně vyvolala hlasování o nedůvěře, které Babišova vláda ustála.