Dvacáté výročí vstupu do NATO se bude slavit na Hradě. Přijedou i zástupci Polska, Maďarska a USA

Dvacáté výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance připomene v březnu velká slavnost na Pražském hradě, které se zúčastní i prezidenti Polska, Slovenska a Maďarska. Přijedou také ministři zahraničí z evropských zemí nebo bývalí čelní představitelé Aliance a ministerstev obrany členských zemí NATO. Podrobnosti oslav projednali na středeční schůzce nejvyšší ústavní činitelé a ministři.

Česká republika se stala členem NATO 12. března 1999 společně s Maďarskem a Polskem. Do Severoatlantické aliance vstoupily jako první země z bývalého východního bloku. Pozvánku ke vstupu dostaly na aliančním summitu v Madridu v roce 1997.

Ministři zahraničí všech tří zemí předali v americkém Independence 12. března své americké kolegyni Madeleine Albrightové k uložení příslušné ratifikační listiny. Právě Albrightová by měla být jednou z účastnic březnové oslavy. Pozvánku dostaly také další důležité osobnosti tehdejšího aliančního vedení.

Video Události
video

Ústavní činitelé se shodli na čtvrtletním intervalu svých pravidelných setkání

Ze zahraničí má přijet zhruba stovka hostů

Slavnostního připomenutí se ve Vladislavském sále zúčastní také poslanci a senátoři či členové vlády. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se zúčastní i ministři obrany a zahraničí zemí Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a současní i bývalí vysocí představitelé NATO a USA či diplomati. Asi stovka hostů, včetně jejich doprovodu, by měla být ze zahraničí.

Podle ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka vystoupí na ceremonii s projevem čeští ústavní činitelé, následovat bude debata prezidentů Česka Miloše Zemana, Slovenska Andreje Kisky, Polska Andrzeje Dudy a Maďarska Jánose Ádera. Uskuteční se ve Španělském sále, přenášet ji bude televize.

Výročí si ve stejný den připomene v Černínském paláci i ministerstvo zahraničí, konat se také bude bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost, kterou uspořádá organizace Jagello 2000.