Policie odložila vyšetřování zakázky ministerstva na monitorování evropských dotací

Policie odložila vyšetřování zakázky ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na monitorovací systém evropských dotací. Zprávu přinesly Lidové noviny. Žádný trestný čin se podle kriminalistů nestal. Tendr z roku 2013 provázelo podezření z několika závažných chyb a jeho prověřování provázel spor mezi ministerstvem pro místní rozvoj a auditním orgánem ministerstva financí. Kvůli zakázce přišlo Česko o 820 milionů korun od Evropské unie.

Ministerstvo pro místní rozvoj
Zdroj: ČTK Autor: Miloš Ruml

„Policie odložila trestní věc podezření ze spáchání zločinu, neboť ve věci nejde o podezření ze zločinu a není namístě věc vyřídit jinak,“ sdělil Lidovým novinám Vilém Frček z tiskového oddělení MMR. Dodal, že ministerstvo už s výsledkem seznámilo zástupce Evropské komise. 

Zakázku na počítačový systém zajišťující čerpání peněz z evropských fondů vyhrála v roce 2013 společnost Tesco SW. Audit ministerstva financí ale dospěl k závěru, že soutěž byla vyhlášena jinak, než jak schválila vláda. Vítězný uchazeč byl podle auditu zvýhodněn, protože nesplnil kvalifikační předpoklady. Také hodnocení nabídek bylo podle auditorů netransparentní a nepřezkoumatelné. 

„Na základě tohoto auditu se tím začala zabývat policie a Evropská komise odmítla platit výdaje do doby ukončení policejního šetření úplně. Po tři a půl roku policie nic nenašla a tím potvrdila názor ministerstva pro místní rozvoj,“ řekl Frček Lidovým novinám. Stát podle něj přišel kvůli sporu o 820 milionů korun ze zdrojů Evropské unie. 

IT zakázkou se kromě policie zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Antimonopolní úřad našel dílčí pochybení, která potrestal stotisícovou pokutou, ale stejně jako Finanční správa s policií se podle Lidových novin neztotožnil s názorem, že zakázku provázela kartelová dohoda.