„Zašlo to příliš daleko.“ Vrcholní republikáni zpochybňují Trumpova tvrzení o zfalšování voleb

Nahrávám video
Studio ČT24: David Miřejovský o postupu Trumpových právníků
Zdroj: ČT24

Vysoce postavený republikánský volební činitel ve státu Georgie Gabriel Sterling v úterý vyzval svého spolustraníka prezidenta Donalda Trumpa, aby „přestal povzbuzovat lidi k násilným činům“ tím, že neustále šíří nepodložená tvrzení o podvodech při listopadových volbách. Proti Trumpově přesvědčení se ohradili i další vysoce postavení členové republikánské strany.

Sterlingovo vyjádření přišlo nedlouho poté, co jeden z Trumpových právníků prohlásil, že by měl být nedávno propuštěný šéf vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christopher Krebs „vyveden za úsvitu ven a zastřelen“ za své výroky o férovosti voleb.

„Někdo přijde k újmě, někoho zastřelí, někdo zemře,“ vzkázal ve značně naštvaném tónu Trumpovi Sterling, podle něhož se situace kolem voleb v posledních dnech vyhrotila natolik, že jeho dům musí hlídat policisté. Manželka státního tajemníka Georgie Brada Raffenspergera, který je také republikán, pak podle něj dostává „sexuální výhrůžky“.

Trump Raffenspergera minulý týden nazval „nepřítelem lidu“ poté, co se volební činitel postavil za výsledky přepočtu hlasů, podle nichž ve státě zvítězil v prezidentských volbách demokrat Joe Biden. Trump bez předložení pádných důkazů tvrdí, že tak učinil rozsáhlým podvodem s korespondenčními hlasy. „Všechno to zašlo příliš daleko,“ dodal Sterling. „Musí to už přestat,“ dodal.

Proti Trumpovi se postavil i ministr spravedlnosti

Činitelé ze všech států, řady federálních agentur i ministr spravedlnosti William Barr, který je blízkým Trumpovým spojencem, tvrdí, že o rozsáhlých podvodech zmiňovaných Trumpem a jeho týmem neexistují důkazy. Prezident však i přesto stále tvrdí, že je pravým vítězem on, a snaží se co nejvíce zdržet oficiální potvrzení své prohry. 

„Zatím jsme neviděli podvody v takovém rozsahu, aby to mohlo ovlivnit vyústění voleb,“ řekl ministr Barr. „Je tady jedno tvrzení ohledně systematických podvodů, že stroje byly naprogramovány, aby v zásadě změnily výsledky. Ministerstva vnitřní bezpečnosti a spravedlnosti to začala vyšetřovat a zatím jsme neviděli nic, co by to potvrzovalo,“ dodal.

obrázek
Zdroj: ČT24

 Trumpův právní tým krátce po Barrově prohlášení reagoval tvrzením, že ministerstvo spravedlnosti snad ani žádné vyšetřování nevedlo.

„S nejvyšší úctou k ministru spravedlnosti, jeho názor se zdá být bez jakýchkoliv znalostí nebo vyšetřování zásadních nesrovnalostí a důkazů o systematických podvodech,“ napsal Trumpův osobní právník Rudy Giuliani společně s další členkou týmu Jennou Ellisovou s tím, že budou nadále pokračovat ve své dosud neúspěšné snaze zvrátit výsledek hlasování.

Giulianimu se zatím nepodařilo předložit jasné důkazy, říká zpravodaj

Podle zpravodaje ČT ve Spojených státech Davida Miřejovského je nicméně třeba rozlišit, co Giuliani říká médiím, od toho, jak vystupuje před jednotlivými soudy. „Před kamerami hovoří o podvodech a viní množství politiků z falšování a podvádění. Když ale dojde na to, aby před soudy předložil nějaké jasné důkazy, tak se mu to zatím nepodařilo,“ tvrdí novinář.

Uvedl, že Trumpův tým právníků se snaží přimět soudy k tomu, aby v některých státech nechaly vyškrtnout statisíce volebních hlasů s tím, že byly zfalšovány. Touto taktikou by právníci rádi došli k tomu, aby byl předběžně ohlášený výsledek prezidentských voleb změněn.

Americký prezident rovněž založil politickou organizaci Save America (Zachraňte Ameriku), kam mu jeho příznivci mohou posílat peníze na vedení soudních sporů. Podle Miřejovského se ale má za to, že organizaci i financování bude Trump využívat k další veřejné nebo politické činnosti, až opustí Bílý dům. 

Trumpův právník řekl, že exšéf CISA by měl být zastřelen

Mezi činitele odmítající obvinění z podvodů ve volbách patří i republikán Krebs, který ještě v čele CISA zveřejnil krátce po volbách prohlášení, že letošní volby byly „nejbezpečnější v americké historii“. Trump nedlouho poté šéfa CISA propustil s tím, že hlasování bylo „vysoce nepřesné“.

Nahrávám video
Události: Vyprší lhůta pro přepočítání hlasů v amerických prezidentských volbách
Zdroj: ČT24

„Poštovní hlasování je ze své podstaty vadné a tyhle volby to dokázaly,“ řekl v rozhovoru s krajně pravicovou televizí Newsmax Trumpův právník Joe diGenova navzdory faktu, že Američané zasílají v některých státech svoje hlasy korespondenčně už několik desetiletí bez větších zádrhelů.

„Každý, kdo si myslí, že tyto volby proběhly v pořádku, je jako ten idiot Krebs, který byl šéfem kyberbezpečnosti. Ten chlap je pitomec nejvyšší úrovně. Měl by být vyveden ven za úsvitu a zastřelen,“ řekl diGenova. Sterling řekl, že Trumpovy výroky o Raffenspergerovi „pomohly otevřít stavidla“ podobným hloupostem. „Jsou mezi námi někteří pomatenci, kteří si to vezmou k srdci a řeknou ‚prezident mi řekl, ať to udělám,'“ prohlásil volební činitel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Teherán odmítl „nepodložené výhrůžky vyšinutého amerického prezidenta“

Íránská armáda odmítla „arogantní rétoriku“ amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v pondělí mimo jiné prohlásil, že Írán by mohl být zničen během jediné noci. Armáda rovněž tvrdí, že Trumpovy výroky nemají žádný vliv na její operace. Informovala o tom agentura AFP.
před 19 mminutami

Vietnamským prezidentem bude generální tajemník komunistické strany To Lam

Vietnamským prezidentem bude v příštích pěti letech generální tajemník tamní komunistické strany To Lam. Rozhodl o tom v úterý jednomyslně vietnamský parlament. Osmašedesátiletý Lam se tak stane nejmocnějším vietnamským vůdcem za několik desetiletí, píše agentura Reuters.
05:46Aktualizovánopřed 28 mminutami

VideoMalý princ vyšel před 80 lety. Po Bibli je druhým nejpřekládanějším dílem

Přesně před osmdesáti lety vyšla ve Francii jedna z nejslavnějších knih na světě. Malý princ je po Bibli druhým nejpřekládanějším dílem všech dob, lidé ji čtou ve 450 jazycích. Nové, moderní vydání je teď na pultech francouzských knihkupectví. Mnoho Francouzů možná netuší, že autor knihu nenapsal ve Francii, ale v New Yorku. Vyšla až dva roky po jeho smrti. Má několik filmových podob, před dvěma lety například vzbudila pozornost animovaná verze. K jejímu věhlasu přispěl i dramatický život autora – zahynul tragicky, když jeho letadlo sestřelili za války Němci.
před 34 mminutami

Trump: Při záchranné misi v Íránu použily USA více než 170 letounů a helikoptér

USA použily při pátrání po posádce Íránem sestřeleného letounu F-15E více než 170 letounů a helikoptér. Uvedl to americký prezident Donald Trump, podle kterého nebyl při záchranné misi zraněn žádný příslušník amerických ozbrojených sil. Šéf Bílého domu zároveň pohrozil vězením pracovníkům média, které zveřejnilo zprávu, že na území Íránu se stále nachází jeden člen posádky. Podle prezidenta tím ohrozili život tohoto vojáka i všech, kteří se podíleli na záchranné misi.
včeraAktualizovánopřed 43 mminutami

Mise Artemis překonala rekordní vzdálenost lidí od Země

Posádka mise Artemis II zlomila dosavadní rekord v největší dosažené vzdálenosti lidí od Země. Potvrdil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Čtyři astronauti v kosmické lodi Orion v pondělí překonali hranici 400 171 kilometrů od Země, kam se dostala posádka mise Apollo 13 v roce 1970. Maximální vzdálenosti od Země dosáhla posádka mise Artemis II v noci na úterý – dle NASA šlo o 406 771 kilometrů.
včeraAktualizovánopřed 52 mminutami

Rozpolcená EU řeší úpravy systému emisního obchodování

Systém emisního obchodování v Unii čeká po dvou dekádách revize. Víc povolenek má zůstávat v rezervě, což má zvýšit stabilitu a předvídatelnost cen. S komplexním návrhem by měla Evropská komise přijít v létě. Na změny tlačí deset států včetně Česka, další jsou ale proti.
před 2 hhodinami

Orbán viní Ukrajinu za výbušniny nalezené v Srbsku. Opozice mluví o záměrné propagaci

Předvolební dění v Maďarsku zasáhla kauza kolem údajných výbušnin v Srbsku. Tamní úřady v neděli ohlásily nastražené nálože v blízkosti společných hranic. Maďarská vláda to označila za sabotáž a naznačuje zapojení Ukrajiny. Opozice zas hovoří o záměrné provokaci s cílem ovlivnit závěr kampaně. Budapešť stejně jako Bělehrad posílila vojenskou ostrahu plynovodů.
před 11 hhodinami

Agentura AP propustí až pět procent zaměstnanců, píše Reuters

Americká tisková agentura Associated Press (AP) propustí až pět procent zaměstnanců v globálním zpravodajství. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na interní memorandum, které zaměstnancům AP rozeslala šéfredaktorka a viceprezidentka Julie Paceová.
před 12 hhodinami
Načítání...