Za násilí proti izraelským fanouškům odsoudili v Amsterdamu pět mužů

Soud v Amsterdamu vyměřil pěti mužům několikaměsíční tresty vězení a veřejně prospěšné práce za násilí proti izraelským fotbalovým fanouškům při listopadových útocích v ulicích hlavního města, jež Nizozemsko a několik západních zemí označily za antisemitské. Informovala o tom agentura AFP.

Amsterdamský tribunál shledal pětici mužů vinnými z řady trestných činů včetně spiknutí s cílem páchat násilí, od kopanců a bití bezvládných Izraelců v centru metropole až po podněcování k násilí na diskusních fórech na internetu. Soud uložil různé tresty ve výši šesti měsíců, deseti týdnů a jednoho měsíce vězení a také 100 hodin veřejně prospěšných prací.

Soudkyně k výši trestů uvedla, že lidé, kteří se dopustí podobných trestných činů, bývají obvykle odsuzováni k veřejně prospěšným pracím. „Soud se však domnívá, že vzhledem k závažnosti trestného činu a kontextu, v němž byl spáchán, je vhodný jedině trest odnětí svobody,“ dodala.

V noci na 8. listopadu po zápase fotbalové Evropské ligy mezi amsterdamským Ajaxem a izraelským klubem Maccabi Tel Aviv výtržníci v ulicích nizozemského hlavního města pronásledovali a fyzicky napadali příznivce izraelského týmu. Podle policie bylo už před fotbalovým zápasem patrné napětí. Izraelští příznivci skandovali protiarabská hesla, zdemolovali vůz taxi a spálili palestinskou vlajku.

Při patrně organizovaném útoku výtržníků po zápase pak bylo zraněno až třicet izraelských fanoušků, krátce hospitalizováno bylo pět lidí. Policie v souvislosti s násilnostmi začala vyšetřovat nejméně čtyřicet pět lidí, včetně příznivců Maccabi obviněných z provokativního chování.

Listopadové násilnosti v Amsterdamu se odehrály na pozadí napětí, které v Evropě odráží konflikty na Blízkém východě. Od začátku války mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy z loňského října sílí antisemitské, protiizraelské a islamofobní projevy. Události v hlavním městě Nizozemsko šokovaly a vyvolaly debatu o polarizaci v zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Najděte si své dítě.“ Íránci musí platit za pozůstatky, svědci mluví o pekle

Íránské bezpečnostní síly střílely protestující bez rozdílu do hlavy a lidé teď musejí hledat své děti v kontejnerech mezi stovkami znetvořených těl. Tak popisují masakry svědci, kterým se podařilo i přes blackout spojit se zahraničními médii. Podle pozůstalých chtějí úřady za odvoz těl spoustu peněz. Osud možná až dvaceti tisíc zatčených demonstrantů zůstává nejasný.
před 10 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 17 mminutami

Litva viní ruskou GRU z pokusu o žhářský útok, pokusila se o něj prý i v Česku

Za pokusem o podpálení litevského podniku dodávajícího rádiové skenery ukrajinské armádě byla v roce 2024 ruská vojenská rozvědka GRU, oznámili podle agentury Reuters litevští činitelé. Stejná skupina spojená s GRU se podle nich pokoušela o žhářské útoky také v Česku, Rumunsku a Polsku.
před 32 mminutami

Prezident Pavel přijel vlakem do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Prezident by se měl v pátek setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země.
08:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jihokorejský exprezident Jun Sok-jol byl odsouzen k pětiletému vězení

Jihokorejský soud odsoudil bývalého prezidenta Jun Sok-jola k pěti rokům vězení. Bývalou hlavu státu shledal vinným z maření výkonu úřední moci, když bránil úřadům ve vykonání zatykače, který se vztahoval k jeho vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Rozsudek byl zveřejněn v přímém přenosu, informují agentury. Exprezidentův právník už informoval, že se jeho klient odvolá.
před 3 hhodinami

Trump přijal od Machadové medaili spojenou s Nobelovou cenou míru, píše Reuters

Šlo to velmi dobře a bylo to skvělé, řekla dle Reuters po čtvrteční schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě venezuelská opoziční lídryně a nositelka Nobelovy ceny míru María Corina Machadová. Trumpovi při setkání předala medaili, která se k tomuto ocenění váže. Agentura Reuters později uvedla, že americký prezident její čin ocenil a má v úmyslu si medaili ponechat.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump oznámil ustavení Rady míru pro Gazu a podpořil novou palestinskou správu

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer (v noci na pátek SEČ) oznámil, že byla ustavena Rada míru pro Pásmo Gazy. Složení orgánu, který má dohlížet na dodržování Trumpova mírového plánu, jenž tento týden vstoupil do druhé fáze, bude podle něj zveřejněno v blízké době. Z pozice předsedy rady Trump rovněž podpořil nově jmenovaný palestinský technokratický výbor pro správu území, které zdevastovala dvouletá válka mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, zastavená říjnovým příměřím.
02:16Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Ukrajina nikdy nebyla a nebude překážkou míru, řekl Zelenskyj po výrocích Trumpa

Ukrajina nikdy nebyla a nikdy nebude překážkou na cestě k míru, řekl ve čtvrtek večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak zjevně na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jej jmenoval jako příčinu pomalého postupu v jednáních o ukončení války. Tu rozpoutalo v únoru 2022 Rusko otevřenou invazí do sousední země na rozkaz ruského vládce Vladimira Putina.
před 11 hhodinami
Načítání...