Až třicet Izraelců utrpělo zranění při potyčkách fotbalových fanoušků v Amsterdamu po čtvrtečním utkání Maccabi Tel Aviv s Ajaxem. Pět z nich bylo hospitalizováno, policie během noci zadržela 62 lidí. Násilí tvrdě odsoudili nizozemský premiér Dick Schoof i šéf nejsilnější strany Geert Wilders. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po „děsivém incidentu“ požaduje zákrok nizozemských úřadů proti útočníkům. Do Amsterdamu se urychleně vydá šéf izraelské diplomacie Gideon Saar.
Při násilnostech v Amsterdamu bylo zraněno třicet Izraelců. Velvyslanec při OSN mluví o pogromu
Na videích na sociálních sítích jsou vidět skupiny mužů, kteří v ulicích Amsterdamu napadají fanoušky Maccabi, někteří vykřikují hesla o Palestině a Pásmu Gazy. Jiní fanoušky bijí pěstmi nebo do nich kopou, i když bezvládně leží na zemi.
Jiná videa, která se šíří na sociálních sítích, však ukazují údajné izraelské fanoušky provolávající protiarabská a protipalestinská hesla, což údajně nakonec vedlo k nočním útokům. Na jednom takovém videu údajní radikální fanoušci Maccabi provolávali slogany jako „žádné školy v Gaze, protože tam nezůstaly žádné děti“. Fanoušci údajně také útočili na palestinské vlajky.
Amsterdam zavádí bezpečnostní opatření
Izraelská diplomacie svým občanům v Amsterdamu doporučila, aby neopouštěli hotely, případně aby se na ulicích nepohybovali s židovskými nebo izraelskými symboly. Židovská armáda v pátek oznámila, že všichni její vojáci mají až do odvolání zákaz letů do Nizozemska.
Po výtržnostech byli podle izraelského serveru The Times of Israel (ToI) tři izraelští občané nezvěstní, amsterdamská policie však později informovala, že pohřešovaní byli nalezeni. Stovky dalších osob byly podle ToI obléhány ve svých hotelích a bály se, že by se mohly stát terčem dalších útoků, pokud by se pokusily dostat na letiště. V pátek dopoledne izraelské ministerstvo aktualizovalo své instrukce a uvedlo, že ve městě byly nasazeny bezpečnostní složky a že je bezpečné odcestovat na letiště.
Amsterdamská starostka Femke Halsemaová podle agentury AP potvrdila, že město zavádí dodatečná bezpečnostní opatření. Zároveň noční útoky označila za „explozi antisemitismu“. Odsoudila antisemitské zločince a hovořila o „ostudě“ a „černé noci a temném dni“ po nočních událostech. Řekla, že chápe, že tyto incidenty lidem připomínají pogromy. Oznámila, že o nadcházejícím víkendu budou v Amsterdamu zakázány demonstrace.
Šéf místní policie Peter Holla uvedl, že se izraelští fanoušci stali terčem úmyslných útoků. Také dodal, že fanoušci Maccabi už ve středu zaútočili na taxikáře a zapálili palestinskou vlajku. Výtržnosti pak údajně prováděli až do čtvrtečního rána. Hlavní organizace židovské komunity v Nizozemsku CJO přitom uvedla, že právě amsterdamští taxikáři „sehráli v útocích důležitou roli“ a že „pečlivě připravovali tento pogrom“. „Amsterdam by se měl hluboce stydět, Nizozemsko by se mělo hluboce stydět,“ řekl šéf CJO Chanan Hertzberger.
Amsterdamský prokurátor Rene de Beukelaer potvrdil, že kvůli útokům bylo zadrženo 62 lidí a deset z nich je stále ve vazbě. Jde o samé muže, z toho dva jsou nezletilí. Ostatním byla uložena pokuta za házení rachejtlí nebo držení nože. Všech 62 zadržených nyní vyšetřuje zvláštní policejní tým, dodal de Beukelaer, který potvrdil, že úřady zjišťují i možné antisemitské motivy útoků.
Izraelská média hovoří o pogromu a o zjevně organizovaném útoku protiizraelských výtržníků. Podle amsterdamských úřadů útočníci „aktivně vyhledávali izraelské fanoušky, na které by mohli po utkání zaútočit“.
Netanjahu do Nizozemska vyslal dvě letadla
„Zprávy z Amsterdamu jsem sledoval se znechucením,“ odsoudil na síti X „nepřijatelné antisemitské útoky“ nizozemský premiér Schoof, podle něhož je nyní ve městě klid. „Vypadá to jako hon na Židy v ulicích Amsterdamu. Zatkněte a deportujte tu multikulturní verbež, která v našich ulicích napadla příznivce Maccabi Tel Aviv. Stydím se, že se to může stát v Nizozemsku. Naprosto nepřijatelné,“ uvedl zase Wilders, šéf vládní antiimigrační Strany pro svobodu (PVV).
Netanjahu, který podle svého prohlášení bere incident s nejvyšší vážností, do Nizozemska vyslal dvě letadla, aby fanoušky dopravila zpět do vlasti. Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon násilnosti označil za pogrom. „Západní svět se musí ihned probudit!“ napsal na síti X.
Herzog mluví o varovném signálu
Zděšení z násilí v Amsterdamu vyjádřil také izraelský prezident Jicchak Herzog. „S hrůzou dnes sledujeme šokující záběry a videa, o nichž jsme od 7. října doufali, že je už nikdy neuvidíme: antisemitský pogrom proti fanouškům Maccabi Tel Aviv a izraelským občanům v srdci Amsterdamu,“ napsal Herzog na platformě X a připomněl tak útok palestinského teroristického hnutí Hamás na jihu Izraele ze 7. října loňského roku. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že nizozemské úřady Izraelce ochrání. „Toto je závažný incident, varovný signál pro každou zemi, která chce ctít hodnoty svobody,“ zdůraznil Herzog.
Herzog také podle TOI hovořil s nizozemským králem Vilémem-Alexandrem, jemuž sdělil, že události v Amsterdamu připomínají „temné a chmurné časy židovského národa“. Král uvedl, že „za druhé světové války jsme zklamali židovskou komunitu a včera (ve čtvrtek) večer jsme zklamali znovu“. Dále vyjádřil očekávání, že nizozemské úřady udělají vše, co je v jejich silách, aby zajistily bezpečnost všech Izraelců a Židů v Nizozemsku.
Napadení Izraelci vypověděli, že je výtržníci hodiny obtěžovali a honili, aniž by místní policie efektivně zasáhla. Některým byly podle izraelských médií ukradeny pasy. „Čekali ve skupinách na každém rohu a ve chvíli, kdy identifikovali Židy, je pronásledovali,“ sdělil jeden z Izraelců izraelské televizi KAN. „Byla to křišťálová noc číslo dvě; nejsme tu v bezpečí, jsme zavřeni v našem hotelu,“ řekl jiný zpravodajské televizi Channel 12.
Incidenty podle médií souvisejí s izraelskou operací v palestinském Pásmu Gazy proti tamnímu teroristickému hnutí Hamás.
Evropští politici násilí odsoudili
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na síti X uvedla, že ji „odporné útoky“ na izraelské občany v Amsterdamu pobouřily. „Silně odsuzuji toto nepřijatelné jednání. Pro antisemitismus v Evropě absolutně není místo,“ sdělila von der Leyenová. „Jsme odhodlaní bojovat proti všem formám násilí,“ dodala. Uvedla také, že mluvila s nizozemským premiérem Dickem Schoofem.
Za „strašné" a „pro nás v Evropě naprosto zahanbující“ označila záběry násilností z Amsterdamu šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. Takové násilnosti proti Židům podle ní překračují všechny meze a neexistuje pro ně žádné ospravedlnění. „Židovky a Židé musí být v Evropě v bezpečí,“ dodala.
Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona násilí proti izraelským občanům v Amsterdamu připomíná „nejtemnější hodiny dějin“. Německý kancléř Olaf Scholz zprávy o útocích označil za „strašné“. „Kdo útočí na Židovky a Židy, útočí na nás všechny,“ uvedl.
Francouzský ministr pro evropské záležitosti Benjamin Haddad čtvrteční dění v amsterdamských ulicích podle agentury AFP označil za „hon na Židy na evropské půdě“ a vyzval, aby lidé „tváří v tvář antisemitismu neprojevovali slabost a zbabělost“.
Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) Jeremy Laurence zdůraznil, že „nikdo by neměl být vystaven diskriminaci nebo násilí na základě svého národnostního, náboženského, etnického nebo jiného původu“.
Útoky na izraelské fanoušky odsoudil také premiér Petr Fiala (ODS), šíření antisemitismu a násilí se nesmí přihlížet, uvedl na síti X. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.) připomněl, že na sobotu 9. listopadu připadá Mezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu. „Přesto došlo v Amsterdamu k násilí na izraelských fanoušcích, které hluboce odsuzuji. Násilí, nenávist a antisemitismus nemají v Evropě ani na světě místo,“ uvedl šéf diplomacie.
„U nás jsme dnes ve fázi zastrašování na akademické půdě a výhrůžek politikům, v Amsterdamu jsou už s globalizací intifády dál, u brutálního násilí. Pokud tomu společnost nevystaví jednoznačnou stopku, násilí se rozšíří a bude se nadále stupňovat,“ napsala na Facebooku Federace židovských obcí v ČR.
Kalhousová: Řešením je vzdělávání přistěhovalců
„Když jsem viděla záběry, tak jsem si nejdříve myslela, že jde o bitku mezi fotbalovými rowdies. Ale jak obrázků přibývalo a bylo slyšet, co prohlašují ti, co bijí izraelské fanoušky, tak mi začalo být jasné, že jde o víc, než jen o fotbal, či o reakci na provokaci izraelských fanoušků,“ uvedla v pátečním Horizontu ČT24 ředitelka Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Irena Kalhousová.
Řekla, že ji zamrazilo, že je něco takového možného ve 21. století v evropském městě, navíc v takovém, které se tváří jako velmi liberální a otevřené. „O to více je to znepokojující,“ míní.
Připomněla, že politici násilí jednoznačně odsoudili, což považuje za důležité. „Je otázka, co s tím dělat. Protože situace je komplikovaná a izraelsko-palestinský konflikt má dopad na bezpečí Židů v Evropě,“ upozornila.
Dodala však, že antisemitismus narůstá v posledních deseti, dvaceti letech a není to pouze výsledek izraelsko-palestinského konfliktu. Od loňského 7. října, kdy na území židovského státu vtrhli teroristé z Hamásu, ale podle ní zároveň výrazně přibylo antisemitských útoků. Za určité řešení považuje vzdělávání nových přistěhovalců o tom, proč jsou Evropané či židé citliví na obrázky podobné těm z Amsterdamu.