Do vyšetřování útoků na izraelské fanoušky v Nizozemsku se zapojil zvláštní tým

Události: Vyšetřování útoků na izraelské fanoušky v Nizozemsku (zdroj: ČT24)

Amsterdam zažil v noci na úterý nové násilné protesty proti izraelskému postupu v Pásmu Gazy. Místní policie mezitím zatkla dalších pět lidí podezřelých z podílu na lynčování izraelských fotbalových fanoušků minulý čtvrtek. Celkem jich už zadržela sedm desítek. Většina je zpátky na svobodě. Zvláštní vyšetřovací tým zatím dál prochází videozáznamy a vyslýchá svědky.

Záběry z pondělního večera ukazují, jak mladí muži za křiku protižidovských hesel ničí tramvaj na jednom z amsterdamských náměstí. Ve voze večer nikdo nebyl a oheň, který v místě vzplál, se podařilo rychle uhasit. Policie se snažila zjednat v celé čtvrti pořádek.

Úřady výtržníky zadržely. Několik z nich podezírají i z účasti na čtvrtečních násilnostech, které vyvolaly vzpomínky na židovské pogromy. Terčem lynčování se po fotbalovém zápase stali fanoušci týmu Maccabi Tel Aviv. Nikoliv ale ze strany příznivců spřáteleného Ajaxu Amstedam, kteří slavili vítězství na hřišti.

„Po fotbalovém utkání probíhajícím na našem stadionu v dobré atmosféře, za což děkujeme všem zúčastněným stranám, jsme se s hrůzou dozvěděli, co se stalo v centru Amsterdamu. Toto násilí důrazně odsuzujeme,“ uvedl v oficiálním prohlášení nizozemský klub.

Svědci i napadení kritizují policii

Izraelci se v ulicích dopustili výtržností, když mimo jiné strhli palestinskou vlajku. „Ať vyhraje izraelská armáda! Zameteme s Araby!“ křičeli příznivci izraelského klubu.

Později na fanoušky zaútočil dav tvořený převážně místní muslimskou menšinou. Následoval hon a fyzické útoky koordinované za pomoci mobilních telefonů. Nejméně pět lidí museli ošetřit v nemocnici. „Jakmile slyšeli někoho mluvit hebrejsky, bez váhání na něj zaútočili,“ popsal fanoušek Maccabi Tel Aviv Syn Nadav.

Svědci i napadení kritizují amsterdamskou policii, že dlouhé desítky minut nedokázala zasáhnout. Vláda lynčování důrazně odsoudila a opakuje, že se zaměří na to, aby všichni pachatelé skončili před soudem. „Neexistuje naprosto nic, co by mohlo ospravedlnit záměrné vyhledávání a štvaní Židů. Neexistuje nic, co by ospravedlňovalo antisemitismus,“ prohlásil nizozemský premiér Dick Schoof.

Zvláštní vyšetřovací tým prochází videozáznamy a vyslýchá svědky. Ve vazbě přitom zůstávají pouze čtyři ze třiašedesáti zadržených. Ostatní zatím vyvázli s pokutou za narušování veřejného pořádku. K uklidnění situace měl přispět týdenní zákaz shromažďování. Stoupenci Palestinců se přesto vydali do ulic.