Soud nařídil Trumpově vládě doplatit Rádiu Svobodná Evropa dubnové finance

Americký federální soud vydal předběžné opatření, kterým nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa uvolnit dvanáct milionů dolarů (244 milionů korun) pro rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze, uvádí agentura AP. Peníze mají sloužit na dubnový provoz stanice, jejíž financování chtěl Trump zcela ukončit, soud to však jiným předběžným opatřením zakázal.

Stanice se obrátila na washingtonský okresní soud se žádostí o předběžné opatření, které mělo nařídit Agentuře Spojených států pro globální média (USAGM) vyplacení částky na dubnový provoz. Stanice podle AP uvedla, že potřebuje prostředky na plnění poslání určeného Kongresem a že bez nich bude muset do července ukončit svou činnost. Soudce Royce Lamberth žádosti vyhověl a uvedl, že administrativa nemá právo jednostranně rušit financování schválené Kongresem.

USAGM na konci března RFE/RL informovala, že na základě předchozího rozhodnutí soudu ustupuje od plánu ukončit její financování, a dohoda o grantu na letošní fiskální rok tak opět platí. Agentura však zároveň sdělila, že před vyplacením peněz zavede na stanici omezení. Mezi nimi byl požadavek, aby USAGM měla konečné slovo ve jmenování její správní rady. USAGM také stanici stanovila 24hodinové lhůty pro splnění řady byrokratických požadavků, které podle RFE/RL představují výrazný odklon od dřívější praxe.

Stanice se na svém webu označuje za soukromou, nezávislou a mezinárodní zpravodajskou organizaci, jejíž programy každý týden sleduje téměř padesát milionů lidí ve 23 zemích včetně Ruska, Ukrajiny, Íránu, Afghánistánu či Pákistánu.

Čeští vládní politici se v době hrozícího výpadku amerických peněz postavili do čela snahy zachovat provoz RFE/RL. Podporu přislíbila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Trump se od svého lednového nástupu pokouší omezit americké financování řady projektů určených k podpoře demokracie či lidských práv ve světě stejně jako přímé rozvojové pomoci. Jeho výnosy však často narážejí na nesouhlas soudů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin nedosáhl svého, řekl k výročí velké invaze Zelenskyj

Ruský vládce Vladimir Putin za čtyři roky války nedosáhl svých cílů, Ukrajina ubránila svou nezávislost. V den čtvrtého výročí plnohodnotného vpádu ruských vojsk do své země to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kyjev udělá vše pro zajištění trvalého míru, zdůraznil lídr napadené země v televizním projevu.
09:27Aktualizovánopřed 2 mminutami

Je to válka o svobodu, řekl Rutte k výročí velké ruské agrese

Ukrajina je národem tichých hrdinů, současný konfliktem je pak válkou o svobodu. V den čtvrtého výročí velké ruské invaze to uvedl generální tajemník NATO Mark Rutte, který se účastnil ceremonie v sídle Severoatlantické aliance. Podle Rutteho je další pomoc Kyjevu zcela zásadní. Připomínkové akce se v úterý konají kromě Ukrajiny i v Česku a dalších evropských zemích.
10:07Aktualizovánopřed 3 mminutami

Výbuchy na Ukrajině zranily další policisty, ruský nálet zasáhl Záporoží

Při výbuchu ve městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny bylo v pondělí večer zraněno sedm policistů, z toho dva jsou ve vážném stavu, oznámil ukrajinský policejní ředitel Ivan Vyhivskij. Později večer další exploze otřásla policejní stanicí v Dnipru na východě země. Ukrajina za poslední tři dny ohlásila tři podobné incidenty, které se týkaly policie. V noci na úterý také čelila dalšímu vzdušnému ruskému útoku, úřady hlásí zraněné v Záporoží.
včeraAktualizovánopřed 9 mminutami

ŽivěSenát pořádá veřejné slyšení k obranyschopnosti Česka a Ukrajiny

Bezpečnost a obranyschopnost České republiky, Ukrajiny a celé Evropy jsou tématy veřejného slyšení, které se koná v Senátu. Zatímco prezident Petr Pavel se rozhodl pozvání využít a na akci promluvit, členové vlády Andreje Babiše (ANO) se omluvili. I to má podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila svou vypovídající hodnotu. Slyšení se pořádá v den čtvrtého výročí počátku plnohodnotné ruské agrese proti Ukrajině.
před 13 mminutami

Rusko vyšetřuje zakladatele Telegramu Durova, podezírá ho z „napomáhání terorismu“

Rusko vyšetřuje spoluzakladatele komunikační sítě Telegram Pavla Durova. Informoval o tom ruský státní list Rossijskaja gazeta s tím, že Moskva Durova podezírá z „napomáhání terorismu“. Telegram hraje v Rusku důležitou roli ve veřejné i v soukromé komunikaci, používá ho i vláda. Ruské úřady mu ale už dříve uložily omezení, protože podle nich neodstraňoval extremistický obsah, a rovněž se rozhodly přístup k aplikaci omezit.
před 3 hhodinami

Od počátku amnestie údajně opustilo venezuelské věznice přes dva tisíce lidí

Na 2200 lidí údajně opustilo od počátku nového venezuelského zákona o amnestii věznice v této jihoamerické zemi, případně proti nim úřady stáhly právní opatření. V pondělí to oznámil vládní poslanec Jorge Arreaza, napsala agentura Reuters. Arreaza dodal, že úřady evidují dalších více než tři tisíce žádostí o amnestii.
02:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Británii vyšetřují bývalého ministra Mandelsona, který figuruje v kauze Epstein

Britská policie vyšetřuje bývalého ministra a někdejšího velvyslance v USA Petera Mandelsona. Ten figuruje v kauze amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, píší tiskové agentury. Policie uvedla, že zadržela muže, jehož věk odpovídá stáří Mandelsona, a to kvůli pochybení při výkonu veřejné funkce. Později policie sdělila, že muž byl propuštěn na kauci a čeká na další vyšetřování, píše Reuters. Mandelson v souvislosti s Epsteinovou kauzou oznámil rezignaci na mandát ve Sněmovně lordů, pochybení odmítá.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovensko a Maďarsko zablokovaly balík sankcí proti Rusku

Ministři zahraničí zemí Evropské unie v pondělí nedosáhli dohody na dvacátém balíku sankcí proti Rusku, uvedla po jednání v Bruselu šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová, která to označila za neúspěch. Sankce blokuje Maďarsko a podle informací ČTK i Slovensko. Premiér Robert Fico (Smer) také oznámil, že Slovensko zastavilo pomoc Ukrajině formou dodávek elektřiny. Opatření potrvá, dokud podle něj Ukrajina neobnoví tranzit ropy. Obnovení dodávek posunul Kyjev podle Bratislavy na středu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...