„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

3 minuty
Události: 100 dní Donalda Trumpa v úřadu
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.

„Snažíme se vzít si naši zemi nazpátek od bláznivé politické třídy, která nechala naše občany krvácet,“ řekl mimo jiné Trump v projevu, který před příznivci trval asi hodinu a půl. Trump podle BBC vychvaloval svou celní a obchodní politiku, která podle něj přinese pracovní místa. Vysoká cla podle něj přimějí státy ze všech částí světa, aby s USA uzavřely dohody, které budou výhodné pro Američany. Také prohlásil, že „uzavře dohodu s Čínou“.

Zopakoval své tvrzení zpochybňované řadou ekonomů, že dokázal oživit americké hospodářství a zkrotit ceny po neúspěšném období vlády „nejhoršího“ prezidenta Joea Bidena. „A to jsme sotva začali. Ještě jste nic neviděli,“ řekl svým příznivcům.

„Velká část projevu působila jako předvolební shromáždění. Trump kritizoval demokraty, nepravdivě tvrdil, že volby v roce 2020 mu byly ukradeny, a trval na tom, že nedávné průzkumy veřejného mínění neukazují jeho skutečnou popularitu,“ napsala BBC.

Podle webu této stanice se americký prezident ve svém projevu zaměřil také na „kulturu woke“ nebo nelegální migraci. Za zásadní úspěch Trump označil to, že se do USA v důsledku jeho tvrdé protimigrační politiky nedostávají takřka žádní přistěhovalci bez potřebných dokladů.

Projev podle BBC využil k útokům na své nepřátele z řad politiků, ale i soudců, kteří podle něj brání deportacím. „Nic mě nezastaví ve snaze znovu zajistit bezpečnost Ameriky,“ uvedl prezident.

Zpravodajka: Byly to „největší hity“

Podle americké zpravodajky Deníku N Jany Ciglerové šlo o „známý“ projev, v němž Trump projel „svoje největší hity“ včetně útoků na svoje oponenty. „Potřeboval ke sto dnům ve funkci udělat velkou akci, miluje tato politická vystoupení. A bylo vidět, že mu to dělá dobře,“ uvedla ve vysílání ČT24 v reakci na projev, v němž Trump z pódia vyvolával některé své příznivce.

10 minut
Americká zpravodajka Deníku N Jana Ciglerová k projevu Donalda Trumpa
Zdroj: ČT24

Pozici prý potřeboval upevnit právě kvůli průzkumům, v nichž se propadá kvůli ekonomické nejistotě spojené s měnícími se rozhodnutími ohledně cel. „Nedaří se mu přesvědčit nikoho mimo skalní voliče, že to myslí dobře a že to dobře dopadne,“ míní Ciglerová.

Podle průzkumu, jehož výsledky v úterý večer zveřejnil Reuters, má prezident podporu 42 procent Američanů, což je o pět procentních bodů méně než při lednovém nástupu do funkce a méně než velká většina jeho předchůdců po sto dnech. Výrazně si pohoršil v hodnocení svých ekonomických kroků, které vnímá pozitivně pouze 36 procent lidí, což je podle Reuters méně než v jakékoli chvíli jeho prvního čtyřletého prezidentského mandátu.

Trump před projevem oznámil, že americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Zdůvodnil to mimo jiné ochranou národní bezpečnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
19:22Aktualizovánopřed 33 mminutami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
15:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
13:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 5 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se chce v neděli sejít s Trumpem kvůli mírovému plánu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v neděli setkat s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, aby s ním projednal dosud nevyřešené otázky mírového plánu. „Nemá nic, dokud to neodsouhlasím,“ řekl k tomu Trump v rozhovoru pro server Politico. Nicméně dodal, že očekává dobrou schůzku.
před 8 hhodinami
Načítání...