V Lyonu byl postřelen pravoslavný kněz. Policie zatkla podezřelého

V Lyonu ve středovýchodní Francii byl v sobotu postřelen pravoslavný kněz ve chvíli, kdy zavíral kostel. Jeho stav je vážný. Pravděpodobný pachatel je na útěku, uvedla s odvoláním na policii agentura Reuters. Později policie oznámila, že v souvislosti s případem zatkla jednoho podezřelého. Není však zřejmé, zda jde přímo o útočníka. Motiv útoku je zatím nejasný.

Kněze, který je řecké národnosti, zasáhly údajně dva výstřely z upilované brokovnice kolem 16:00. Podle svědků byl ošetřován na místě s vážnými poraněními, nyní je v nemocnici v ohrožení života.

Policie oblast útoku uzavřela a vyzvala obyvatele, aby se drželi stranou a řídili se pokyny úřadů. Na místo se dostavil starosta města Grégory Doucet, podle nějž je motiv útoku nejasný. „Žádná teorie není upřednostňována, žádná není vyloučena,“ uvedl.

„Celý sedmý obvod je obklíčen. Je to centrum města, na východ je rozsáhlá obchodní čtvrť, na západ přes řeku stará část města,“ informoval v podvečer zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd.

Není jasné, zda je zadrženým přímo útočník

Francouzská policie podle Reuters v souvislosti s případem později večer zatkla podezřelého. Z vyjádření nicméně není jasné, zda je zadrženým přímo útočník. Policisté dříve uvedli, že pravděpodobný pachatel z místa činu uprchnul.

Policie ihned po činu neměla mnoho stop. „Ví se pouze to, že pachatel s největší pravděpodobností na kněze čekal,“ upozornil Jan Šmíd.

Policie na místě útoku v Lyonu
Zdroj: ČTK/AP/Laurent Cipriani

Podle zdrojů agentury AFP obeznámených s vyšetřováním se v kostele v době útoku nekonala bohoslužba a 52letý duchovní nebyl oblečen do kněžského šatu. Střely jej údajně zasáhly do jater. Útočníkova zbraň se nenašla, viděli ji ale svědci. 

Podle agentury AP je postřeleným 45letý Nikolaos Kakavelakis, který je otcem dvou dětí. Podle představitele řecké pravoslavné komunity ve městě Antoina Callota útoku nepředcházely žádné výhrůžky.

Premiér Jean Castex v reakci na útok uvedl, že vláda je „plně odhodlána umožnit každému bezpečně a svobodně praktikovat svou víru“. „Naše vůle je silná, naše odhodlání nepoleví. Jde o čest Francie, jde o čest republiky,“ dodal. Ministr vnitra Gérald Darmanin svolal krizový štáb.

Tři dny po útoku v Nice

Incident přichází jen tři dny poté, co pravděpodobný útočník z Tuniska v katolickém kostele v jihofrancouzském Nice ubodal tři lidi. Jedné z obětí uřízl hlavu a vykřikoval přitom slova Alláhu akbar (v arabštině Bůh je veliký).

Před dvěma týdny byl na předměstí Paříže sťat učitel, který žákům v rámci občanské výuky o svobodě slova ukazoval karikatury proroka Mohameda. Pachatelem byl podle vyšetřovatelů 18letý čečenský islamista.

Francouzská vláda vydala varování, že se v nejbližší době mohou odehrávat další teroristické útoky. Prezident Emmanuel Macron nechal ve městech rozmístit tisíce vojáků, aby hlídali náboženská místa a školy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína hlásí růst loňský růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 5 mminutami

Do druhého kola prezidentských voleb v Portugalsku postoupili opoziční politici

Postup do druhého kola prezidentské volby mají po sečtení téměř sta procent okrsků jistý socialistický bývalý vicepremiér António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Oba politici zastupují opozici. Premiér Luís Montenegro uvedl, že politický prostor jeho vlády nebude v druhém kole zastoupen. Nikoho zatím v druhém kole, které se uskuteční 8. února, nepodpořil, podotýkají portugalská média.
před 39 mminutami

Nejméně 21 obětí má nehoda dvou vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Zhruba třicet pasažérů je těžce zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubě obou vlaků bylo podle prohlášení úřadů přibližně 500 lidí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Prokurdské síly potvrdily dohodu s Damaškem, odchází ze dvou oblastí

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Dohodu s Kurdy oznámil v neděli prozatímní syrský prezident Ahmad Šará.
před 2 hhodinami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně osmnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně osmnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...