Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.

Obyvatelé Něvinnomyssku na jihozápadě Stavropolského kraje v noci uváděli, že se ve městě ozývají výbuchy. Doplnili, že drony útočí na chemický závod Azot, který je významným producentem dusíkatých hnojiv a čpavku. Podnik se stal terčem útoku i v červnu, tehdy přerušil provoz, připomíná Astra.

Podle agentury Reuters se v závodě vyrábějí sloučeniny, které se později stávají součástí složek pro dělostřelecké granáty. Oficiální informace o pátečním útoku nejsou k dispozici, Ukrajina se k němu nevyjádřila.

Podle gubernátora Stavropolského kraje Vladimira Vladimirova protivzdušná obrana nad Něvinnomysskem sestřelila třicet sedm bezpilotních letounů. „Šlo o největší útok na Stavropolský kraj,“ sdělil a dodal, že se nikomu nic nestalo.

Úder na Krasnodarský kraj

„Krasnodarský kraj byl také v noci vystaven masivnímu dronovému útoku ze strany kyjevského režimu,“ tvrdí gubernátor regionu Veniamin Kondratěv. V Timaševsku v centrální části oblasti trosky sestřeleného dronu údajně zasáhly nádraží a poškodily jeden z vagonů osobního vlaku projíždějícího přes město.

Lehká zranění dle úřadů utrpěli dva lidé. Nádraží bylo bez dodávek elektrického proudu, železniční infrastruktura ale poškozena nebyla, uvedl Kondratěv.

Ruské ministerstvo obrany ve svém ranním hlášení píše, že protivzdušná obrana v noci sestřelila 105 ukrajinských dronů, nejvíce z nich nad regiony sousedícími s Ukrajinou, proti které Moskva skoro tři a půl roku vede plnohodnotnou dobyvačnou válku.

Mezi ruskými regiony, kde se aktivovala protivzdušná obrana, resort zmiňuje také Krasnodarský a Stavropolský kraj, v případě druhého jmenovaného regionu hovoří ale jen o pěti zneškodněných bezpilotních prostředcích. Provoz v pátek přerušilo několik ruských letišť v západní a jihozápadní části Ruska. Šlo například o Tambov, Groznyj, Nalčik, Stavropol nebo Soči.

Ruské údery v Záporožské oblasti

Rusko v pátek ráno podniklo dronový útok na ves Poltavka na východě ukrajinské Záporožské oblasti, při kterém přišel o život třiašedesátiletý muž, uvedl šéf regionální vojenské správy Ivan Fedorov. Jinde v této oblasti, přes kterou prochází fronta, v důsledku ruského ostřelování utrpěla těžké zranění o rok starší žena.

V Charkově dopoledne letecká bomba KAB zasáhla střechu a horní patro léčebny pro pacienty s tuberkulózou. Starosta druhého největšího města na Ukrajině Ihor Terechov informoval o jednom mrtvém. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova lékaři ošetřili sedmnáct raněných, včetně dvanáctileté dívky.

Na Cherson na jihu Ukrajiny podnikla ruská vojska několik útoků s nasazením dělostřelectva a dronů. Jeden z nich shodil výbušniny na auto s pracovníky komunálního podniku. Zahynul muž, jeho kolega je zraněn a lékaři mu museli amputovat obě nohy. Terčem útoku se stali také zdravotníci, kteří vyrazili na pomoc lidem zraněným při jiném úderu, píše Ukrajinska pravda. Po ruských útocích zůstalo v tomto městě, jež od ruských sil dělí jen řeka Dněpr, celkem sedm zraněných.

Rusové se podle místního novináře Ivana Antypenka snaží s nasazením dronů odříznout klíčové přístupy do Chersonu. „Dnes je Cherson prakticky obklíčený drony a vjíždět do města, odjíždět z něj a zůstávat v něm je stále nebezpečnější,“ napsal.

Dva civilisté ve věku 50 a 65 let zemřeli také po útocích na Pokrovsk a Myrnohrad, informoval šéf Doněcké oblasti Vadym Filaškin. Dalších šest obyvatel regionu na východě Ukrajiny podle něj utrpělo zranění při ruském ostřelování.

Role dronů v rusko-ukrajinské válce

Drony jsou nedílnou součástí války mezi Ruskem a Ukrajinou. Obě znepřátelené strany popírají, že by je na území nepřítele posílaly proti civilním cílům, nicméně hlavně na Ukrajině bezpilotní letouny prakticky každou noc způsobují škody na civilní infrastruktuře i zranění a smrt civilistů. Kyjev tvrdí, že účelem jeho útoků v Rusku je oslabit jeho bojeschopnost.

Ve městě Sumy na severu Ukrajiny se v noci na pátek ozývaly exploze, napsal s odvoláním na místní média a uživatele sociálních sítí server Ukrajinska pravda. Další informace k dění v regionální metropoli nedaleko hranic s Ruskem zatím nejsou.

Kvůli čtvrtečnímu celosvětovému výpadku internetového systému Starlink amerického miliardáře Elona Muska se bez spojení ocitli i ukrajinští vojáci na frontě, kteří ho využívají. „Starlink spadl na celé frontě,“ oznámil velitel sil bezpilotních systémů Robert Brovdi. „Bojové operace sice pokračovaly, ale tento incident, který trval pro válku dlouhých 150 minut, ukazuje na slabá místa,“ upozornil také. Vyzval k diverzifikaci možností spojení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Korunu poškozenou při loupeži v Louvru půjde restaurovat do původního stavu

Korunu císařovny Evženie (Eugénie) poškozenou při nedávné loupeži v pařížském muzeu Louvre bude možné zcela restaurovat do původního stavu. Podle agentury AFP to ve středu oznámilo muzeum, ze kterého loni v říjnu odnesli čtyři pachatelé šperky v hodnotě asi 88 milionů eur (zhruba 2,1 miliardy korun). Poničený šperk při útěku ovšem upustili na zem. Podle restaurátorů však zůstala jeho struktura téměř nepoškozená.
Právě teď

Muže, který chtěl předloni zabít Trumpa, poslal soud na doživotí do vězení

Muže, který chtěl v roce 2024 zabít Donalda Trumpa na golfovém hřišti na Floridě, poslal ve středu soud na doživotí do vězení, informují agentury AP a Reuters. Úmysl Ryana Routha během kampaně před prezidentskými volbami, které Trump následně vyhrál, tehdy překazila ochranka.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zelenskyj: Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, velký počet je pohřešován

Za téměř čtyři roky obrany proti ruské agresi padlo podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kolem 55 tisíc ukrajinských vojáků, velký počet jich je pohřešován. Řekl to v rozhovoru s televizí France 2. Odhady západních odborníků o počtu padlých Ukrajinců ve válce vyvolané Ruskem jsou o poznání vyšší.
před 4 hhodinami

Babiš jednal s Meloniovou o konkurenceschopnosti či migraci

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) jednal ve středu v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Debatovali například o evropské konkurenceschopnosti, migraci, energetice či obraně. Premiérku Babiš pozval na návštěvu Česka. Předseda vlády se setkal také s místopředsedou tamní vlády a ministrem dopravy Matteem Salvinim.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Jednání mezi USA a Íránem začne dle Teheránu v pátek, visel nad ním otazník

Nad chystaným pátečním jednáním mezi Íránem a Spojenými státy v Ománu visel podle médií v uplynulých hodinách otazník. Ve středu večer však íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí informoval, že jednání začnou v pátek dopoledne. Agentuře Reuters následně konání rozhovorů potvrdil i nejmenovaný americký představitel.
před 4 hhodinami

Rusové v Družkivce zasáhli trh, úder má nejméně sedm obětí

Nejméně sedm lidí zabily a patnáct zranily středeční ruské útoky na obec Družkivka v Doněcké oblasti, oznámil šéf regionální správy Vadym Filaškin na telegramu. Dříve informoval o osmi zraněných. Rusové podle něj kazetovou municí zasáhli trh, kde se ráno shromažďují lidé. V Chersonské oblasti zabila ruská armáda dva lidi, uvedla prokuratura. Agentura AFP informovala o dvou obětech ruských útoků také v Dněpropetrovské oblasti. O zabitých a raněných civilistech po ruských útocích informovaly úřady i v dalších ukrajinských regionech.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V návrat už skoro nedoufají. Trojici sester vyhnala z Donbasu válka

Na Ukrajině žije mimo své domovy už přes čtyři a půl milionu lidí. Kromě nízkých příjmů řeší především problémy s náhradním ubytováním a nedostatkem pracovních příležitostí. Štáb ČT navštívil v Kirovohradské oblasti tři sestry, které se před několika měsíci evakuovaly z frontové oblasti nad Pokrovskem.
před 5 hhodinami

Trumpova vláda stáhne z Minnesoty sedm set imigračních agentů, oznámil Homan

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhne z Minnesoty sedm set federálních imigračních agentů, oznámil ve středu Trumpův zmocněnec pro ochranu hranic Tom Homan. Rozhodnutí zdůvodnil zlepšením spolupráce s úřady v Minnesotě při zadržování migrantů. Vláda do severního státu USA původně vyslala více než tři tisíce imigračních agentů. Trump později v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že by vládě možná prospěl trochu mírnější přístup k imigraci, ale že je stále potřeba „být tvrdý“.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...