TÉMA

Chemička

V Ostravě řeší možnou otravu Odry, uhynulo větší množství ryb

V Ostravě možná došlo k otravě řeky Odry, uhynuly zde pravděpodobně vyšší desítky ryb. Zdroj znečištění byl ale zřejmě krátkodobý, protože další úhyn ryb už hasiči nezaznamenávají. Vpodvečer proto začali demontovat nornou stěnu, kterou z preventivních důvodů umístili před Bohumínem na Karvinsku, oznámili náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu) a mluvčí hasičů Jakub Kozák. Policie případ vyšetřuje jako poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.
17. 12. 2024Aktualizováno17. 12. 2024|

Vyšetřovatelé po požáru chemičky prověřují úhyn ryb

Vyšetřovatelé snížili odhad škod po požáru chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově na Mostecku z padesáti na dvacet milionů korun. Zároveň zjistili úhyn ryb v blízké řece Bílině, souvislost vyšetřují. V sobotu večer na místo vyjíždělo devět jednotek, událost se obešla bez zranění. Příčiny požáru zatím hasiči neznají.
24. 11. 2024Aktualizováno24. 11. 2024|

Ekologové: V Česku stále nejvíce znečišťují uhelné elektrárny

Za největšího znečišťovatele roku 2023 označily ekologické organizace Arnika, Hnutí Duha a Greenpeace uhelné elektrárny, stejně jako v předešlém roce. Loni nicméně podle ekologů kleslo množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí, například rtuti, což vysvětlují mimo jiné evropskou snahou nahrazovat elektřinu z uhlí obnovitelnými zdroji. Mezi nejvýznamnější firmy, které se podílely na znečištění, patří Spolana Neratovice nebo elektrárny Počerady a Chvaletice. Naopak na nižší příčky žebříčků spadla huť Liberty Ostrava, která v roce 2023 omezovala výrobu. Ekologové v pátek představili žebříčky, které čerpají z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).
11. 10. 2024Aktualizováno11. 10. 2024|

Unipetrol u Litvínova po odpalu pumy pracuje na obnovení provozu

Chemička společnosti Orlen Unipetrol u Litvínova na Mostecku zahájila práce na postupném obnovení provozu. Po pátečním odpalu pumy i nadále pokračuje kontrola výrobních technologií. Zatím nebyla nalezena významná poškození, která by měla na obnovu provozu vliv, řekl mluvčí společnosti Pavel Kaidl.
31. 8. 2024Aktualizováno31. 8. 2024|

Nebezpečí, že puma u Litvínova sama exploduje, pominulo

Nebezpečí samovolného výbuchu letecké pumy v areálu chemičky u Litvínova ve 13:00 pominulo. Pyrotechnici a hasiči pokračují v přípravách na řízený odstřel. S ohledem na náročnost příprav tak, aby škody byly co nejmenší, s ním policie počítá ve čtvrtek nebo v pátek. Zcela se vyhnout škodám na majetku nelze, uvedla už v pondělí policie. Pyrotechnici určili, že puma může samovolně bouchnout do 144 hodin od doby, kdy ji bagr vytáhl.
27. 8. 2024|

Odpal pumy u Litvínova se zřejmě neobejde beze škod

Při řízeném odpalu letecké pumy v chemickém areálu v Záluží u Litvínova se zřejmě nepodaří vyhnout škodám na majetku, uvedla mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová. Dvacet metrů od munice se totiž nacházejí nadzemní produktovody. S municí se nesmí kvůli speciálnímu časovači hýbat do úterních 13:00. Pokud nenastane samovolný výbuch, mohli by pyrotechnici k řízenému odpalu podle Pilařové přistoupit ve čtvrtek nebo v pátek.
26. 8. 2024Aktualizováno26. 8. 2024|

Termín řízené likvidace pumy v chemičce u Litvínova se posouvá

Policejní pyrotechnici řízeně odpálí leteckou pumu v chemickém areálu Záluží u Litvínova až ve čtvrtek nebo v pátek, nikoliv ve středu, jak původně plánovali, sdělil ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil. Odklad je nutný kvůli rozmístění velkého množství ochranných pytlů s pískem. Orlen Unipetrol nyní odstavil i etylenovou jednotku, navázal tím na zastavení výroby v sousední rafinerii. Zatím není jasné, kdy chemička obnoví provoz.
24. 8. 2024Aktualizováno24. 8. 2024|

Výbuch v chemičce u Litvínova zranil čtyři lidi, jednoho velmi těžce

V chemickém závodě v Záluží u Litvínova byli při výbuchu ve středu krátce před půlnocí zraněni čtyři lidé, jeden těžce. Vrtulník jej přepravil do nemocnice v Praze na Vinohradech. Jeho tři kolegy do pražské nemocnice převezly sanitky. Po explozi vypukl požár, který se hasičům podařilo zastavit, oznámil Orlen Unipetrol na Twitteru. Policie událost vyšetřuje jako obecné ohrožení.
21. 7. 2022Aktualizováno21. 7. 2022|

Kvalitu vody v Bečvě bude nonstop hlídat monitorovací stanice

Na břehu řeky Bečvy už stojí monitorovací stanice, která by měla už za několik týdnů nepřetržitě střežit kvalitu vody. O vše se postarají perloočky v akváriích, které budou prakticky okamžitě indikovat jakékoliv znečištění a varovat vodohospodáře. To by mělo vyloučit prodlení, k jakému došlo při otravě Bečvy v září 2020. Tehdy na čtyřiceti kilometrech řeky mezi Valašským Meziříčím a Přerovem uhynulo asi 40 tun ryb.
7. 1. 2022|

Za únik v děčínské chemičce, při kterém zemřeli dva lidé, dostal muž podmínku

Soud potrestal tříletou podmínkou někdejšího zaměstnance chemičky v Děčíně v souvislosti s únikem fenolu před třemi lety. Zemřeli kvůli tomu dva lidé. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.
16. 9. 2021|

Pustějovský před sněmovní komisí odmítl podíl Dezy na otravě Bečvy. Geuss se postavil za práci inspekce

Člen představenstva valašskomeziříčské chemičky Deza Pavel Pustějovský vyloučil to, že by tato společnost mohla být původcem loňské otravy řeky Bečvy. Členové sněmovní vyšetřovací komise vyslechli také krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka a ředitele České inspekce životního prostředí (ČŽIP) Erika Geusse. Podle předsedkyně komise Marie Pěnčíkové (KSČM) zazněly zásadní informace k přípravě závěrečné zprávy pro sněmovnu. Vzhledem k tomu, že jednání jsou neveřejná, tak konkrétní před novináři nebyla.
19. 8. 2021|

Pohřešovaní po výbuchu v Leverkusenu jsou podle majitele areálu zřejmě po smrti

Pět lidí pohřešovaných po úterní explozi v chemické průmyslové zóně v Leverkusenu na západě Německa je podle majitele areálu nejspíše po smrti. Neštěstí, při kterém podle úřadů do ovzduší patrně unikly jedovaté látky, má zatím dvě potvrzené oběti na životech. Příčina exploze je nadále neznámá.
28. 7. 2021Aktualizováno28. 7. 2021|

Výbuch v chemičce Preol zranil tři hasiče. Odhad škody je 200 milionů

Exploze v areálu lovosické chemičky Preol zranila v pondělí před půlnocí tři podnikové hasiče, kteří zasahovali u požáru. Jednoho z nich musel s těžkým zraněním transportovat do nemocnice vrtulník. Zásah hasiči stále neukončili, na místo ale dohlíží už pouze podniková jednotka. Provozovatel předběžně odhadl škodu na 200 milionů korun. Policie prověřuje, zda nedošlo k trestnému činu nebo porušení bezpečnostních předpisů.
6. 7. 2021Aktualizováno6. 7. 2021|

Španělskou chemičkou otřásl mohutný výbuch. Zemřel jeden člověk, další jsou zranění

Výbuch a následný požár v areálu chemické továrny nedaleko města Tarragona na severovýchodě Španělska si vyžádal jednu oběť a šest zraněných. Informoval o tom katalánský rozhlas RAC1. Na místě neštěstí zasahují dvě desítky hasičských sborů.
14. 1. 2020|

V italském Sevesu padali z nebe ptáci, v Rouenu černý déšť. Rizikových chemiček má Francie přes 1300

Chemička v Rouenu, která na konci září vyhořela, je jedním z více než 1300 podniků, ve kterých se ve Francii nacházejí nebezpečné chemické látky. Všechny tyto továrny spadají do takzvané sítě Seveso. Název odkazuje na italské městečko ležící asi dvacet kilometrů severně od Milána, kde v roce 1976 při havárii unikl do ovzduší mrak jedovatých dioxinů. Továrna o tom informovala až po sedmnácti dnech. Havárie v Sevesu do budoucna nastavila nová pravidla po celé Evropě.
15. 10. 2019Aktualizováno15. 10. 2019|

Po explozi francouzské chemičky se lidé bojí špinavého vzduchu a zemědělci vylévají mléko

Rouen na severozápadě Francie se už deset dní potýká s následky výbuchu v chemičce. Místní viní vládu, že jim zatajuje informace. Zemědělci čekají na výsledky analýz, do té doby nesmí prodávat své produkty. Proč továrna vybuchla, zatím není jasné.
6. 10. 2019|
Načítání...