Vyšetřovatelé po požáru chemičky prověřují úhyn ryb

Události: Požár v Litvínově (zdroj: ČT24)

Vyšetřovatelé snížili odhad škod po požáru chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově na Mostecku z padesáti na dvacet milionů korun. Zároveň zjistili úhyn ryb v blízké řece Bílině, souvislost vyšetřují. V sobotu večer na místo vyjíždělo devět jednotek, událost se obešla bez zranění. Příčiny požáru zatím hasiči neznají.

„Uchránit se podařilo majetek za půl miliardy korun,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Příčiny požáru zatím podle něj vyšetřovatelé neznají, zjistili ale úhyn ryb v blízké řece Bílině mezi Zálužím u Litvínova a Mostem. O jak velké množství ryb jde, zatím není známé.

„Bílý potok a Bílina jsou znečištěny hasebními vodami, které unikly v areálu chemičky dešťovou kanalizací. Znečištění se projevuje viditelnou pěnou na hladině,“ uvedla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová. Kvůli minimalizaci škod zvýšilo odtok z jezu Jiřetín, který se nachází nad soutokem Bílého potoka a Bíliny, z pěti set litrů za sekundu na dvojnásobek. „Zároveň jsme zvýšili odtok z vodního díla Újezd pro doplnění jezové zdrže,“ dodala. Ropné látky, které při havárii unikly, jsou podle mluvčí rozpuštěné ve vodě a není možné je efektivně zachytit.

„I když v noci byly na výstupech instalovány norné stěny, tak se asi hasební látky, pěnidlo, voda a možná i něco dalšího dostaly do vody. To bude předmětem zjišťování. My odebíráme vzorky, na místo byla povolána chemická laboratoř z Třemošné u Plzně, která pomůže s vyhodnocením. Odebíráme samozřejmě vzorky vody i těch ryb,“ popsal Rudolf.

„Pro odstranění znečištění zdvojnásobilo Povodí Ohře odtok z jezu Jiřetín. Pod nornou stěnou jsme už zaznamenali úhyn ryb, situaci vodohospodáři řeší. S vedením povodí i hejtmanem Ústeckého kraje Richardem Brabcem (ANO) jsem v kontaktu, ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí se snažíme minimalizovat dopady na životní prostředí,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X.

Podle hasičů hořela technologie lehkých uhlovodíků. Požár byl na operační středisko nahlášen v sobotu před 20:00, zlikvidovat se ho podařilo v neděli zhruba půl hodiny po půlnoci.

„Po dohodě s technology podniku nechali hasiči zbytek produktu cíleně vyhořet, technologii ochlazovali vodou ze čtrnácti lafetových proudnic a z preventivních důvodů pokládali těžkou pěnu okolo technologie,“ uvedli hasiči. Po uhašení požáru kontrolu převzali hasiči Unipetrolu.

„Aktuální informace od mluvčího společnosti Orlen Unipetrol Pavla Kaidla je, že ethylenová jednotka je v provozu na omezený výkon. Rafinérská petrochemická produkce je tedy zachována. Odstavená je jen minimální část areálu,“ řekl v jedenáct hodin dopoledne redaktor České televize Ivo Brániš.

V srpnu v chemičce našli leteckou pumu

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, a to zejména plastů a hnojiv.

Do skupiny spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo v Pardubicích, neratovická společnost Spolana, otrokovická společnost Remaq a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí skupiny je síť čerpacích stanic v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, zaměstnává přes šest tisíc lidí.

Největší letošní zásah hasičů v litvínovském areálu Unipetrolu byl spojený s nálezem nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války. Dělníci ji našli při výkopových pracích 21. srpna, pyrotechnici ji pak 30. srpna za přísných bezpečnostních opatření odstřelili. Výroba v rafinérii se z preventivních důvodů musela po nálezu munice zastavit, později se zastavil i provoz v petrochemické části, kde chyběly vstupní suroviny. Výrobu v areálu firma obnovila 9. září.

Načítání...