Pyrotechnici ukázali nové záběry unikátní operace k likvidaci pumy

Nahrávám video
Události ČT: Další detaily z operace k likvidaci pumy v Záluží
Zdroj: ČT24

Společnost Orlen Unipetrol v Záluží u Litvínova obnovila výrobu. Provoz před dvaceti dny zastavil nález nevybuchlé letecké pumy. Pyrotechnici ji zneškodnili přímo v chemickém areálu na konci srpna. Teď prozradili další detaily unikátní operace a ukázali dosud nezveřejněné záběry z akce, která nemá v moderních českých dějinách obdoby.

Litvínovská chemička opět rozjela výrobu. V areálu Záluží pracuje kolem šesti a půl tisíce lidí. Podnik byl uzavřen od 21. srpna. Místo, kde byla letecká puma nalezena a zneškodněna, je už vyčištěné od střepin i pytlů s pískem.

Šéf policejních pyrotechniků Karel Čadil přesně před čtrnácti dny řešil, jak pumu zneškodnit. K ruce měl deset nejzkušenějších pyrotechniků, desítky hasičů a policistů. Nejprve se potřebovali dostat k zapalovači. „Muselo se do toho trochu tlouct, aby se odstranily přilepené kameny,“ popsal Čadil.

To vše s vědomím, že puma se sto kilogramy trhaviny je už poškozená od lžíce rypadla a že je zbytečné použít ochranný pyrotechnický oblek. Ten, kdo tam šel, počítal s tím, že kdykoliv může dojít k výbuchu, připouští Čadil.

Pneumatiky, pytle s pískem a lodní kontejnery

Kolem pumy postavili dřevěnou konstrukci, kvůli stabilitě a poškození. Pak se přidalo pět set osmdesát pytlů s pískem a zpevnit se rozhodli i část sklepení budovy, která byla i tak určena k demolici.

K utlumení tlakové vlny použili i čtyřiadvacet takzvaných bomb-dek vytvořených z pneumatik, sto dvacet betonových kostek a deset lodních kontejnerů.

Pancéřový vůz pak dovezl dva pyrotechniky k místu odpalu. K letecké pumě vedl jen otvor v dřevěné konstrukci. „Jeden se dovnitř spustil až k letecké pumě, umístil na ni iniciační nálož, zkontroloval vedení a pak to znovu zabezpečil, přikryl ji trámy,“ popsal Čadil.

Na povel k odpálení čekali dva pyrotechnici v pancéřovém voze tři sta metrů od letecké pumy. V řídicím centru byla ve tvářích všech vidět nervozita.

„I za cenu ohrožení našeho života jsme do toho dali maximum a přemýšleli jsme o všech detailech. Pak to na nás všechno dolehlo, ten stres se uvolnil a každý jsme s tím trochu zápasili,“ přiblížil pyrotechnik. I proto se policejní prezident rozhodl příští týden všem pyrotechnikům osobně poděkovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud uvalil další vazbu za žhářský útok v Pardubicích

Okresní soud v Pardubicích poslal do vazby cizince zadrženého v Bulharsku, který je obviněný z teroristického útoku na výrobní halu zbrojovky LPP Holding. Proti vazbě muž podal stížnost. V souvislosti s tímto případem policie dosud zadržela deset lidí. Všem hrozí až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Řekl to státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Richter a soudce Karel Gobernac.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nová pražská nemocnice bude podle Babiše vojenská

Nemocnice, kterou chce stát vybudovat v pražských Letňanech, bude vojenská. Bude mít několik podzemních podlaží a bude možné je proměnit v krizový štáb. Na síti X to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Před odletem do Ázerbájdžánu poté dal rozhodnutí do souvislosti se závazkem dvouprocentních výdajů na obranu, který Česko jako člen NATO má.
před 17 hhodinami

Tisíce obcí jsou bez čistíren odpadních vod. O dotace mohou žádat do ledna

Až dvěma tisícům českých obcí chybí čistírna odpadních vod. Deset let můžou radnice žádat o dotace na jejich stavbu. Ministerstvo životního prostředí zatím mezi ně rozdělilo tři čtvrtě miliardy korun. V poslední výzvě zbývá rozdělit zhruba dvě stě milionů korun. Čas na žádosti mají obce do příštího ledna.
včera v 07:30

VideoAž milion korun na novou ordinaci. VZP láká lékaře do regionů s nedostatkem péče

Lékařům, kteří si v některé z oblastí, kde chybí zdravotní péče, otevřou ordinaci, nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bonus. Praktičtí lékaři pro dospělé a zubaři dostanou 800 tisíc, pediatři až milion korun. VZP takto vloni podpořila padesát ordinací praktiků či stomatologů. Bonusy nabízí i některé další pojišťovny. Právě vyšší částky by mohly mladé lékaře motivovat, aby šli místo nemocnic do praxe a v regionu zůstali.
včera v 06:30

VideoRestaurátoři opravují největší sousoší na Karlově mostě

Na Karlově mostě pracují restaurátoři na renovaci barokního sousoší svatého Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana poustevníka. Jde o největší sochařské dílo na mostě. Kromě kompletního vyčištění také opraví části, u kterých hrozil pád. „Z přední strany se tam vloží nerezová armatura, která to bude fixovat,“ popisuje příklad technického řešení rozsáhlé praskliny restaurátor Jan Brabec. Práce odborníkům potrvají do konce léta a Galerii hlavního města Prahy, která postupně restauruje všech třicet soch a sousoší na mostě, vyjdou na bezmála milion korun.
25. 4. 2026

Nadšenci z mnoha zemí přijeli na Vyškovsko fotit parní vlak

Do prvních slunečních paprsků se v sobotu v Nemoticích na Vyškovsku nesl ostrý hvizd parní píšťaly. Jindy ospalé nádraží a jeho okolí obsadilo šedesát nadšenců s fotoaparáty a kamerami. Jakmile vjela lokomotiva zvaná Rosnička do záběru, začaly cvakat závěrky. Za nevšedním snímkem dávno ukončeného parního provozu přijeli nejen Češi, Rakušané či Němci, ale také Američan, Japonec, Francouz a tři Španělé, sdělili spoluorganizátoři fotovlaků Petr Holub a Jiří Rubín.
25. 4. 2026

V Praze 4 se našly v domě toxické chemikálie i radioaktivní thorium

Hasiči odpoledne zasahovali u nálezu chemikálií v domě v ulici Nad Studánkou v Praze 4. Mezi nalezenými látkami byl mimo jiné toxický arzenik, což je oxid arzenu, dále kyanid, rtuť, radioaktivní thorium a kyselina pikrová, která se v minulosti používala jako trhavina. Chemická jednotka odvezla nebezpečné látky k likvidaci, pyrotechnik pak výbušniny k řízenému odpalu. Kolem 15:45 byl zásah ukončen.
25. 4. 2026Aktualizováno25. 4. 2026

Politické spektrum: Volt Česko, ČSSD, GEN

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 25. dubna přijali Adam Hanka (Volt Česko), Jiří Paroubek (ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie) a Vojtěch Ryvola (GEN). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
25. 4. 2026
Načítání...