Kvalitu vody v Bečvě bude nonstop hlídat monitorovací stanice

3 minuty
Na řece Bečvě je nová monitorovací stanice
Zdroj: ČT24

Na břehu řeky Bečvy už stojí monitorovací stanice, která by měla už za několik týdnů nepřetržitě střežit kvalitu vody. O vše se postarají perloočky v akváriích, které budou prakticky okamžitě indikovat jakékoliv znečištění a varovat vodohospodáře. To by mělo vyloučit prodlení, k jakému došlo při otravě Bečvy v září 2020. Tehdy na čtyřiceti kilometrech řeky mezi Valašským Meziříčím a Přerovem uhynulo asi 40 tun ryb.

Buňka, která už nyní stojí na břehu řeky Bečvy, odhalí podle redaktora ČT Josefa Kvasničky každý problém v jejím toku, a to okamžitě. Jde o první podobné zařízení v Česku. Kdyby taková monitorovací stanice na Bečvě fungovala i v září 2020, nemusely být následky otravy, nejspíš kyanidem, tak fatální.  

Voda se bude odčerpávat z pravého břehu, kde je proud řeky silnější. Čerpadlem pod hladinou vody by tak mělo projít vše podstatné pro správný monitoring. Podle pracovníka Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Ostravě Petra Březiny je na pravém břehu řeky dostatek vody i v období sucha. Čerpání vody by tak nemělo nic ohrozit. 

Když pomáhají drobní korýši

V přístroji uvnitř buňky budou akvária s kolonií perlooček. Tito drobní plovoucí korýši velmi citlivě a hlavně rychle reagují na látky, které ve vodě nemají co dělat. „V případě, že jsou (perloočky) ohroženy, tak se shlukují v nějakém rohu, dostávají se blíže k sobě,“ popsal Březina. Když systém situaci vyhodnotí jako problematickou, automaticky se z barelů odebere voda, která stav způsobila. 

Varovnou zprávu následně dostanou vodohospodáři. Výpusti všech rizikových firem, třeba valašskomeziříčské chemičky Deza nebo čističky Energoaqua v Rožnově pod Radhoštěm, jsou poblíž. „Jsou nad touto stanicí, takže pokud by se něco stalo, stanice by měla okamžitě indikovat jakoukoliv anomálii,“ uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).  

Stanice ještě musí počkat na kolaudaci a také na nižší průtok v řece, aby bylo možné nainstalovat čerpadla. To by mělo zabrat několik týdnů.

Samotný případ otravy Bečvy se ale zřejmě potáhne mnohem déle. Státní zástupce pořád nerozhodl o návrzích obviněných na zastavení trestního stíhání. Vyhodnotit musí zcela protichůdné posudky expertů o příčinách i původcích otravy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 4 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 7 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 8 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 22 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30
Načítání...