Ukrajinci hlásí další ruské útoky na města, podle Zelenského je zničena třetina elektráren

Ukrajinské úřady hlásí exploze v několika regionech země. Ruské invazní síly podle nich podnikly útoky na Kyjev, Charkov, Dnipro i další města. V metropoli mířily na objekty kritické infrastruktury na severovýchodě města, píše agentura Unian. Útok na kyjevské energetické zařízení si vyžádal životy dvou lidí, uvedla městská prokuratura. Další člověk je podle předběžných informací zraněný. Ruské útoky zničily podle Kyjeva už třicet procent ukrajinských elektráren.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Žytomyr, jenž se nachází na severu země, se ocitl bez dodávek elektrické energie a vody, uvedl starosta Serhij Suchomlyn. „Ráno začalo v Žytomyru s ‚přílety‘,“ uvedl Suchomlyn na Facebooku, přičemž použil termín, kterým Ukrajinci označují ruské nálety. „Ve městě teď není světlo ani voda,“ napsal a poznamenal, že nemocnice fungují díky záložním zdrojům.

Později sdělil, že při útocích byli zraněni dva lidé. Zároveň se podle něj začalo dařit obnovovat dodávky elektřiny i vody.

V Kyjevě exploze otřásly Desňanskou čtvrtí, podle starosty Vitalije Klička Rusové zasáhli objekt kritické infrastruktury. Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko informoval o třech útocích na energetické zařízení v levobřežní části města. Po výbuchu vypukl rozsáhlý požár a došlo k výpadkům proudu, píše agentura Unian.

Podle ruskojazyčného webu stanice BBC jsou po útoku v levobřežní části metropole výpadky v dodávkách elektřiny i vody.

V Mykolajivu zasáhli Rusové obytný dům, jeden člověk zemřel

Ukrajinské úřady hlásí ráno výbuchy také z Charkova, Dnipra nebo Mykolajivu. „Charkov je pod palbou – během pěti minut došlo ve městě ke dvěma sériím výbuchů. Podle předběžných informací je zasažen areál jednoho z městských průmyslových podniků,“ uvedl podle ruskojazyčného webu stanice BBC starosta města Ihor Těrechov. Kvůli ostřelování nejezdí soupravy metra, sdělil dopravní podnik.

Mykolajiv podle ukrajinských úřadů Rusové ostřelovali v noci na úterý raketami S-300, přičemž zasáhli obytný dům. Hasiči vytáhli z trosek tělo mrtvého muže, píše agentura Reuters s odvoláním na svědka.

V Dnipru je po explozi poškozen objekt energetické infrastruktury, informuje Unian. V Záporoží podle šéfa oblastní správy Oleksandra Starucha zasáhl ruský dron infrastrukturní objekt, jenž následně vzplál, a raketa udeřila na místní sklad.

Zelenskyj: Rusové zničili třetinu našich elektráren

Ruské ministerstvo obrany zatím neinformovalo o žádných nových útocích, nicméně Moskva v posledních dnech hlásí údery na vojenská zařízení a energetickou infrastrukturu. Ukrajinští představitelé a svědci informují také o zásazích civilních budov a civilních obětech.

V pondělí Rusko – stejně jako přesně před týdnem – podniklo rozsáhlé útoky raketami a bezpilotními letouny napříč Ukrajinou. Agentura AP tuto taktiku označila za zjevnou snahu Moskvy vystavit Ukrajince zimě a tmě.

Od 10. října zničily ruské útoky už třicet procent ukrajinských elektráren, což způsobilo masivní výpadky v dodávkách elektrického proudu po celé zemi, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Nálety zaměřené na energetickou a kritickou infrastrukturu označil za „další druh ruských teroristických útoků“. Pro vyjednávání s režimem šéfa Kremlu Vladimira Putina podle něj nezbyl žádný prostor. 

Rusko podle Kyjeva útočí íránskými drony, Teherán i Moskva to popírají

Ukrajina tvrdí, že Rusko získalo a používá k útokům tisíce bezpilotních letounů Šáhed-136 z Íránu. Podle agentury AP tyto stroje s výbušnými náložemi útočily také na cíle v Kyjevě.

Jen za poslední týden narazilo přes sto ruských dronů íránské výroby do ukrajinských elektráren, čističek odpadních vod, obytných budov, mostů a dalších cílů v městských oblastech, uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Ruské drony íránské výroby podle ukrajinských představitelů v pondělí zaútočily na Kyjev, kde zasáhly mimo jiné obytný dům. Kyjevský starosta Klyčko uvedl, že počet obětí tohoto útoku stoupl ze čtyř na pět. Záchranáři z trosek obytného domu podle něj vyprostili tělo starší ženy. O čtyřech mrtvých informovaly v pondělí úřady v Sumské oblasti na severu Ukrajiny.

Teherán přitom popírá, že by drony Moskvě dodal. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Reuters prohlásil, že Kreml nemá žádné informace o tom, že by ruské síly používaly drony íránské výroby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Summit EU vyzval k zastavení útoků na energetiku v íránské válce. Řešil i konkurenceschopnost

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie (EU) vyzvali k zastavení útoků na energetická zařízení v íránské válce, jejíž aktuální eskalace výrazně zvedá ceny ropy a plynu. Na summitu v Bruselu se zabývali i dopady konfliktu, zejména pokud jde o ceny energií. Lídři debatovali i o posilování konkurenceschopnosti EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil mezi prvními a zopakoval požadavek na změnu systému emisních povolenek EU ETS. Právě jejich podoba patří mezi sporné body jednání.
včeraAktualizovánopřed 50 mminutami

Kosťantynivka je klíčová pro vývoj v rusko-ukrajinské válce, míní projekt DeepState

Ukrajinské ozbrojené síly se připravují na očekávanou jarní ofenzivu ruské armády. Podél 1300 kilometrů dlouhé fronty je zatím stále těžší odhadnout detailní pozice obránců i agresorů. Od samého začátku otevřené invaze Moskvy se o to snaží neoficiální projekt DeepState. Za tu dobu se skupina nadšenců proměnila v klíčový zdroj informací pro běžné lidi i mezinárodní média.
před 2 hhodinami

Íránské vedení bylo zničeno, tamní vojáci dezertují, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně uvedl, že íránské vedení bylo zničeno a tamní vojáci dezertují. Před novináři také řekl, že neplánuje vyslat americké jednotky do země, na kterou americké a izraelské síly ze vzduchu útočí od 28. února.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Téměř polovina elektřiny v EU pocházela loni z obnovitelných zdrojů

I v minulém roce překonal objem vyrobené elektřiny v Evropské unii hranici čtyřiceti sedmi procent. Oproti roku 2024 se zvýšil o jednu desetinu procenta na celkových 47,3 procenta. Z tohoto podílu byla hlavním zdrojem elektřiny větrná energie, která představovala více než třetinu získané energie z obnovitelných zdrojů. Na druhém místě skončila energie vyrobená ze slunce. Vyplývá to z dat Eurostatu.
před 5 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA zmírňují sankce proti Bělorusku, Minsk propustil 250 vězňů

Spojené státy zrušily sankce na tři běloruské firmy vyrábějící potaš a také zmírnily restrikce proti běloruskému finančnímu sektoru. Minsk na oplátku propustil 250 vězňů. Informovala o tom média s odvoláním na vyjádření amerického zmocněnce Johna Coaleho po jeho jednání s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem a na prohlášení velvyslanectví USA v Litvě. Coale v Minsku také uvedl, že by Lukašenko mohl brzy navštívit Spojené státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Maďarsko a Slovensko odmítly podpořit půjčku Ukrajině

Maďarsko a Slovensko se na summitu Evropské unie nepřipojily k ostatním zemím v podpoře půjčky devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun) pro Ukrajinu. Vyplývá to ze schváleného prohlášení účastníků vrcholné schůzky, v němž se lídři ostatních 25 členských zemí shodli, že chtějí uvolnit první část úvěru začátkem dubna. Předseda Evropské rady António Costa na summitu za blokování půjčky kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruské drony zabily několik lidí v Sumské oblasti, ve Lvově zasáhly sídlo tajné služby

Rusko při útocích na ukrajinskou Sumskou oblast zabilo tři lidi, z toho dva bratry, uvedla agentura AFP s odvoláním na ukrajinské úřady. Ve městě Vilňansk ruský útok na infrastrukturu připravil o život 78letého muže, oznámil šéf Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Ruské drony v noci na čtvrtek zasáhly i obytné domy v jihoukrajinské Oděse. Tři lidé utrpěli zranění. V západoukrajinském Lvově ruský bezpilotní letoun ve středu večer zaútočil na sídlo vedení tajné služby SBU. Ze Sevastopolu na Ruskem okupovaném Krymu je po ukrajinském dronovém útoku údajně hlášen jeden mrtvý.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...