Ukrajina hlásí další vlnu vzdušných útoků, Rusko zamířilo raketami a drony na Kyjev či Oděsu

Ukrajina v noci na pondělí a pak i dopoledne zažila další vlnu ruských vzdušných útoků, které směřovaly i proti Kyjevu a Oděse. Ve Chmelnycké oblasti Rusové zasáhli vojenský objekt, informovalo vedení tohoto regionu, který se nachází na středozápadě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů mimo jiné uvedlo, že při nočním vzdušném úderu zničilo „objekty na letištích ukrajinských ozbrojených sil“.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

„Pouhých šest hodin po nočním útoku zahájila agresorská země další raketový útok na Kyjev,“ uvedl Serhij Popko, šéf kyjevské vojenské správy, jenž vzdušný úder na metropoli označil za už šestnáctý od začátku května. O patnáctém útoku dříve média informovala v souvislosti s noční sérií ostřelování. Kyjev čelil ruským raketám rovněž v noci na neděli.

Kolem 11:30 (10:30 SELČ) nepřítel zaútočil na Kyjevskou oblast jedenácti balistickými střelami a střelami s plochou drahou letu typu Iskander-M a Iskander-K, uvedl velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj na Facebooku s poznámkou, že ukrajinská protivzdušná obrana všechny zničila. „Iskander-M je balistická střela a existuje Iskander-K, což je střela s plochou dráhou letu,“ vysvětlil mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. 

Podle dostupných informací nebyl zasažen žádný kyjevský objekt, uvedl dále Popko, podle něhož úřady evidují dopady trosek raket v různých částech města, ale nikoli zásadní škody. Agentura Ukrinform informuje o nálezu šesti úlomků ruských raket, některé z nich dopadly na silnice. Starosta metropole Vitalij Klyčko bez bližších podrobností informoval o jednom zraněném, jehož zdravotníci hospitalizovali.

Agentura Reuters dříve informovala o explozích, které byly slyšet v centru Kyjeva. Někteří obyvatelé nejprve sirény varující před hrozbou vzdušného útoku ignorovali a snídali v kavárnách. Když však zazněly exploze a na obloze se objevily sloupce kouře, lidé spěchali do krytů, popsala agentura s odvoláním na očitého svědka.  

Výbuchy znervóznily některé obyvatele, kteří byli už pod tlakem kvůli tomu, že je probudil noční útok, napsala agentura AP. Například stanice metra Teatralna v centru metropole byla plná ukrývajících se Kyjevanů.

Padající trosky poškodily i několik domů ve městě Brovary východně od Kyjeva, informuje telegramový kanál RBK Ukrajina. Následky nočních ruských útoků pocítili i na jiných místech Kyjevské oblasti. Šéf oblastní policie Andrij Něbytov později upřesnil, že útok poškodil obytné domy a infrastrukturu, oběti na životech podle něj nejsou.

Při útoku na jihu země zemřel člověk

Oběť na životě hlásí jih Ukrajiny. Při ruském útoku na Pokrovskou komunitu v Sinělnikovském okrese v Dněpropetrovské oblasti zemřel jeden člověk a dalších devět včetně jedenáctiletého chlapce utrpělo zranění, oznámily tamní úřady. Útok podle nich zničil dva soukromé domy a dalších třicet poškodil. Kromě toho je poškozen obchod a čerpací stanice a také auta.

Rusko útočilo také v Charkovské oblasti. Ve městě Koršarivka podle oblastní správy utrpěly zranění tři starší ženy, jedna těhotná a dvě děti ve věku deset a čtrnáct let. Poškozena byla ubytovna, dva soukromé domy a plynovod. V Kupjanském okrese v téže oblasti byla ostřelována vesnice Gluškivka, jednu ženu tam zranily střepiny. 

Poškozen je oděský přístav i vojenský objekt na západě

Výbuchy se ozývaly také v přístavní Oděse na jihozápadě země. Protivzdušná obrana tam sestřelila jeden dron, jeho trosky poškodily přístavní infrastrukturu, uvedla ukrajinská armáda a regionální úřady. 

Výbuchy hlásily i Lvovská, Chmelnycká a Vinnycká oblast na západě země a také Mykolajivská a Chersonská oblast na jihu. V Mykolajivské oblasti protivzdušná obrana sestřelila čtyři drony, uvedlo jižní velitelství ukrajinské armády.

V Chmelnycké oblasti zasáhli Rusové vojenský objekt. „Pět letadel bylo vyřazeno z provozu. Začaly práce na obnově přistávací dráhy,“ napsalo vedení Chmelnycké oblasti na sociální síti Telegram. „V současné době pokračuje likvidace požárů ve skladech pohonných hmot a maziv a ve skladech vojenského materiálu.“

Podrobnosti správa nesdělila, nicméně před válkou se v regionu nacházelo velké vojenské letiště, podotkla agentura Reuters, která také upozornila, že ukrajinští představitelé často nepřiznávají zásahy vojenských cílů.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov později uvedl, že ruská armáda podnikla útoky „vysoce přesnými zbraněmi dlouhého doletu“ na letiště protivníka. „Cíle úderu bylo dosaženo. Všechny určené objekty byly zničeny. V důsledku úderu byla zasažena velitelská stanoviště, radarová stanoviště a také letecká technika, sklady se zbraněmi a municí ukrajinských ozbrojených sil,“ tvrdí Konašenkov.

Šéf vojenské správy Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj uvedl, že jedna z ruských raket doletěla až do tohoto regionu na západě země. Protiletecká obrana ji sestřelila. Trosky v Zoločivském okrese východně od Lvova dopadly na dřevěnou hospodářskou budovu, která shořela. Nikdo nebyl zraněn.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Policie podniká razie kvůli údajnému zneužití peněz EU parlamentní frakcí

Ve Francii a dalších evropských zemích se v úterý konají policejní prohlídky kvůli podezření ze zneužití fondů Evropské unie členy někdejší frakce v Evropském parlamentu Identita a demokracie (ID). Agentura AFP to uvedla s odvoláním na Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), podle kterého se operace týká vyšetřování skutků z let 2019 až 2024.
před 2 hhodinami

Nejvyšší soud odmítl Trumpovu snahu omezit udělování občanství dětem narozeným v USA

Nejvyšší soud USA v úterý odmítl snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování amerického občanství všem dětem narozeným na území Spojených států, informovala agentura Reuters. Trump tento princip udělování občanství, který je zaručen 14. dodatkem tamní ústavy, v minulosti tvrdě kritizoval a označoval ho mimo jiné za neštěstí Spojených států. Podle Trumpa jde aktuální rozhodnutí nejvyššího soudu „napravit“ v Kongresu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Obětí otřesů ve Venezuele jsou téměř dva tisíce, z trosek vytáhli živého hocha

Počet obětí zemětřesení, které minulý týden zasáhlo Venezuelu, vzrostl na nejméně 1943, uvedl v úterý předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez. Podle jeho slov se zároveň téměř zdvojnásobil počet zraněných. Informovala o tom agentura Reuters. Naděje na nalezení dalších přeživších slábnou. Nicméně i šest dní po této tragédii se v úterý podařilo jordánským záchranářům vyprostit z trosek v Caracasu živého chlapce, informoval server CNN Espaňol.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoAlbánci už měsíc brojí proti plánu Trumpova zetě vybudovat luxusní resorty

Tisíce lidí už měsíc v ulicích Albánie protestují proti plánu zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera. Spolu se svou manželkou Ivankou a dalšími podnikateli chce u chráněné laguny Narta na jihozápadním pobřeží země a na ostrově Sazanna postavit obří komplex luxusních hotelů a vil. Svými protesty dávají Albánci kabinetu dlouholetého premiéra Ediho Ramy najevo svůj nesouhlas s plány Američanů. Protesty mají jméno po plameňácích, pro které jsou tamní mokřady domovem. Rama stavbě přidělil status strategické investice, Albánci teď žádají konec jeho vlády. Experti se navíc obávají dopadu staveb na životní prostředí. Oblast by navíc musela projít i náročným odminováním.
před 4 hhodinami

Jihoafričané pochodovali proti migraci. Panují obavy z násilí

V jihoafrickém Johannesburgu, Kapském městě či Durbanu se v úterý konaly protestní pochody odpůrců imigrace, kvůli nimž zůstaly v některých částech měst zavřené obchody a nejezdily autobusy. Situaci vyhrotil neoficiální apel, který vyzýval cizince bez dokladů, aby do 30. června odešli ze země. Vláda existenci takového opatření odmítla, organizátoři protestů však na tomto ultimátu pro nelegální migranty trvají. Atmosféru vyostřují obavy z násilností, které podobné protesty v minulosti provázely, i zvýšená bezpečnostní opatření. Řada cizinců se raději rozhodla zemi opustit.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce

Estonská vláda připravuje povinnost, podle níž by výrobci textilu, obuvi a potravin museli financovat sběr, recyklaci a snižování odpadu.
před 6 hhodinami

Růst velkoměst se podle analýzy do konce století zpomalí

Vědci našli detailní analýzou geografických dat doposud nepozorovaná pravidla, jimiž se řídí růst velkoměst. Když je interpretovali, zjistili, že růst bude pomalejší, než se předpokládalo.
před 7 hhodinami

V oteplujícím se Baltském moři sílí pobřežní vlny chladu, uvádí studie

Přestože se Baltské moře rychle otepluje, v jeho pobřežních vodách se začaly objevovat stále intenzivnější studené epizody. Studie vědců z TalTechu zjistila, že tento jev způsobuje kombinace větru, mělkých pobřežních vod a studeného vzduchu. Vědci svá zjištění publikovali v časopise Environmental Research: Climate.
před 7 hhodinami

Evropský pohled