Ukrajina brzy dostane munici získanou přes českou iniciativu, uvedl Kuleba

Ukrajinské ozbrojené síly brzy začnou dostávat munici nakoupenou prostřednictvím české iniciativy, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. S českými kolegy se chce spojit ještě tento týden, kdy mají podle něj nastínit plán dodávek munice. Podle poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara by první dodávky dělostřelecké munice měly na Ukrajinu dorazit nejpozději v červnu.

„Podle prvních náznaků se naši muži na frontě v nejbližší době dočkají navýšení dodávek munice,“ řekl šéf ukrajinské diplomacie na tiskové konferenci v Kyjevě. „Česká iniciativa je koncipována tak, aby byla realizována v průběhu celého roku,“ dodal s tím, že první munice bude dodána v nejbližší době, poté budou v průběhu roku přicházet další.

„Tento týden se spojíme s českými kolegy, kteří nám představí podrobný plán dodávek a jak to bude fungovat,“ řekl Kuleba.

Podle Pojara Česko nyní dodává na Ukrajinu munici zajištěnou podle předchozích objednávek. „První dodávky z takzvané ‚české muniční iniciativy‘ lze na Ukrajině očekávat nejpozději v červnu,“ řekl agentuře Reuters Pojar.

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že dodávky v rámci české iniciativy se během několika měsíců podaří realizovat. „Všechny informace naznačují, že toho cíle skutečně dosáhneme,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády s tím, že konkrétnější nemůže být kvůli bezpečnosti.

Kuleba zmínil, že se už pracuje na zajištění financování dalších podobných iniciativ. „Česká iniciativa je skvělá, ale zdaleka nestačí,“ podotkl s tím, že pokud budou kromě české iniciativy letos realizovány ještě další dvě, „budou ruská vojska na Ukrajině čelit na frontové linii výraznějším problémům“.

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov řekl začátkem tohoto roku, že „hlad po granátech“ je pro ukrajinské síly velkým problémem. V dopise určeném pro Evropskou unii označil nedostatek dělostřelecké munice za kritický a vyzval lídry jednotlivých zemí, aby pro navýšení dodávek dělali víc. Zmínil, že „minimálním kritickým denním požadavkem“ je šest tisíc dělostřeleckých granátů, ale že ukrajinské síly mohou denně vypálit pouze dva tisíce granátů, informoval deník Financial Times.

O možnosti zakoupit ve třetích zemích dělostřelecké granáty pro Ukrajince, kteří se už přes dva roky brání otevřené ruské ozbrojené agresi, informoval český prezident Petr Pavel na mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února.

Český premiér Fiala pak v úterý oznámil, že se k nákupu zatím připojilo osmnáct zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko až po Polsko. Oznámil také, že vedle závazně potvrzeného nákupu 300 tisíc kusů munice pro Ukrajinu má česká iniciativa nezávazně přislíbeno dalších zhruba 200 tisíc kusů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.
09:59Aktualizovánopřed 27 mminutami

Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje předsedu Fedu

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo v neděli vyšetřování proti předsedovi americké centrální banky (Fed) Jeromeovi Powellovi, píší agentury. Obvinění se týká sporné rekonstrukce budovy Fedu, o které hovořil Powell v loňském červnu před Kongresem. Podle Powella jde o snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa získat větší vliv nad Fedem a měnovou politikou, za kterou šéf Bílého domu Powella dlouhodobě kritizuje.
08:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán navrhl jednání s USA, tvrdí Trump. Protesty si zřejmě vyžádaly stovky mrtvých

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči tamnímu režimu, uvedl v neděli podle agentur americký prezident Donald Trump. Přípravy na schůzku jsou v procesu. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů zahynulo nejméně 544 lidí, píše AP. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti.
04:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Protesty v Íránu mají přes pět set obětí, Izrael je ve stavu pohotovosti

Násilnosti provázející celonárodní protesty proti íránskému režimu si doposud vyžádaly 544 mrtvých a více než 10 600 lidí je zadrženo, uvedla podle Reuters organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA), která sídlí ve Spojených státech. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti. Americký prezident Donald Trump se v úterý setká se svými hlavními poradci, aby projednali další postup vůči Íránu, píše Reuters. Írán varuje USA před odvetou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Demonstrace proti íránskému režimu se konaly i v Evropě

Demonstrace na podporu protirežimně naladěných Íránců se v neděli konaly v Londýně, Paříži či Istanbulu, zatímco v samotném Íránu pokračovaly násilně potlačované celostátní protesty proti teokratickému režimu. Za poslední dva týdny při nich bylo v Íránu zabito nejméně 544 lidí, uvedla nevládní organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA). V evropských metropolích byly demonstrace poklidnější a často se jich účastnili místní Íránci, kteří požadovali konec islámské republiky, vyplývá ze zpravodajství tiskových agentur.
před 11 hhodinami

Británie vyvine pro Ukrajinu raketu s dlouhým doletem

Británie pro Ukrajinu vyvine nový balistický raketový systém, který napadené zemi umožní lépe se bránit útokům z Ruska. Oznámila to v neděli britská vláda. Střely budou schopny nést hlavice s hmotností dvě stě kilogramů a budou mít dolet přes pět set kilometrů. Vláda už v rámci projektu nazvaného Nightfall vyhlásila soutěž na vývoj systému.
před 13 hhodinami

Čína přitvrzuje vůči Japonsku, opatření se dotkla i turismu

Čína omezuje vývoz vzácných zemin a magnetů do Japonska. Vyostřuje tím politický spor s Tokiem. Opatření míří na široké spektrum japonských firem. Peking tvrdí, že tím trestá Japonsko za výroky jeho premiérky Sanae Takaičiové o Tchaj-wanu. Ta naznačila možné zapojení do případného konfliktu. Mezi trestnými opatřeními je také omezení turistických výměn.
před 13 hhodinami

Po tragickém požáru restaurace v Mostě přišly kontroly. Hasiči prověřují řadu kritérií

Lidé si připomínají rok od tragického požáru v restauraci U Kojota v Mostě. Na místě tehdy zemřelo šest lidí, jedna žena pak podlehla zraněním po dvou dnech. Jde o šestý nejtragičtější případ tohoto druhu od roku 1990. Po neštěstí následovaly série kontrol v několika podnicích. Probíhat budou také ve Švýcarsku, kde si požár baru v lyžařském středisku Crans-Montana vyžádal na šedesát životů.
před 14 hhodinami
Načítání...