FBI vyšetřuje možný pokus o atentát na Trumpa na Floridě, podezřelý je ve vazbě

Nahrávám video
Události: FBI vyšetřuje další pokus o atentát na Donalda Trumpa
Zdroj: ČT24

Bývalý americký prezident a republikánský kandidát Donald Trump se ve svém golfovém klubu ve West Palm Beach na Floridě zřejmě stal terčem pokusu o atentát, incident vyšetřuje FBI. Policie po atentátu zatkla osmapadesátiletého Američana, který podle ochranky na Trumpa mířil puškou ze křoví. Podezřelý muž si v pondělí vyslechl dvě obvinění spojená s nelegálním držením zbraně, zatím je ve vazbě.

Podle FBI se v Trumpově golfovém resortu ozvala v neděli střelba v době, kdy tam exprezident hrál golf. Členové jeho ochranky si všimli hlavně pušky trčící z živého plotu a začali na ozbrojeného muže střílet. Ten z místa ujel a policie jej dopadla později. Na místě nechal zbraň, dva batohy a GoPro kameru.

Republikánský kandidát na prezidenta v listopadových volbách přitom zhruba před devíti týdny už jeden pokus o atentát přežil. Střelec mu tehdy postřelil ucho, bezpečnostní složky jej na místě zlikvidovaly.

Média také informovala, že exprezident je v pořádku. To posléze potvrdila Tajná služba Spojených států (USSS) i sám Trump. Bílý dům uvedl, že prezident Joe Biden a viceprezidentka a Trumpova demokratická protikandidátka Kamala Harrisová byli o incidentu informováni. „Násilí nemá v Americe místo,“ uvedla Harrisová v příspěvku na sociální síti X.

„Ulevilo se mi, že se bývalému prezidentovi nic nestalo,“ napsal na sociální síti X posléze šéf Bílého domu Joe Biden. Zdůraznil také, že ve Spojených státech není místo pro politické násilí. „Nařídil jsem svému týmu, aby nadále zajistil, že Tajná služba bude mít všechny nezbytné prostředky, schopnosti a ochranná opatření pro zajištění bezpečnosti bývalého prezidenta,“ dodal Biden.

Muž podezřelý z atentátu je ve vazbě, čelí dvěma obviněním

Podezřelým z atentátu je osmapadesátiletý muž. Údajně jde o někdejšího příznivce Donalda Trumpa, který před čtyřmi roky změnil názor a začal na sociálních sítích aktivně podporovat Trumpovu současnou soupeřku v prezidentské volbě, Kamalu Harrisovou.

V pondělí si muž u federálního soudu na Floridě vyslechl dvě obvinění, píše agentura AP. Podle ní čelí obvinění, že vlastnil střelnou zbraň, přestože byl v minulosti odsouzen za zločin, a že tato zbraň měla odstraněné výrobní číslo.

Zadržený byl předveden před soud ve West Palm Beach na Floridě v poutech a modré vězeňské kombinéze. Podle agentury AP je možné, že proti němu budou vznesena další vážnější obvinění, protože vyšetřování incidentu pokračuje. Další slyšení byla stanovena na konec září. Prokuratura požádala, aby zůstal ve vazbě s tím, že v jeho případě hrozí útěk.

Podezřelý muž zveřejňoval na internetu videa, ve kterých otevřeně podporoval Ukrajinu v obraně proti ruské invazi. Podle agentury Reuters na Ukrajinu sám v roce 2022 zajel a pokusil se najmout vojáky pro boj proti Rusku. Ukrajinská armáda ho už dříve označila za pomateného. Muž se v minulosti otevřeně nabídl mimo jiné i jako prostředník údajných mírových rozhovorů mezi Spojenými státy a KLDR.

Trump obviňuje politické rivaly

Samotný Donald Trump mezitím ve vysílání televize Fox News přičetl další pokus o atentát na svou osobu rétorice svých politických rivalů.

Podle exprezidenta podezřelý „věřil rétorice Bidena a Harrisové“ a zachoval se podle toho. „Kvůli jejich rétorice se po mně střílí, přitom já jsem ten, kdo zemi zachrání, a oni jsou ti, kdo zemi ničí – jak zevnitř, tak zvenčí,“ uvedl Trump v rozhovoru s Fox News.

Agentura AP v této souvislosti píše, že Trumpův tón je tentokrát jiný než po prvním atentátu v červenci v Pensylvánii, při kterém utrpěl poranění ucha. Exprezident tehdy vyzýval k jednotě, a to i na následném republikánském nominačním sjezdu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Summit EU vyzval k zastavení útoků na energetiku v íránské válce. Řešil i povolenky

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie (EU) vyzvali k zastavení útoků na energetická zařízení v íránské válce, jejíž aktuální eskalace výrazně zvedá ceny ropy a plynu. Na summitu v Bruselu se zabývali i dopady konfliktu, zejména pokud jde o ceny energií. Lídři debatovali i o posilování konkurenceschopnosti EU. Český premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání prohlásil, že Evropská komise do června předloží návrh revize systému emisních povolenek.
včeraAktualizovánopřed 50 mminutami

EU poskytne Ukrajině půjčku 90 miliard eur tak či onak, potvrdila šéfka Komise

Předsedkyně Evropské komise po skončení čtvrtečního summitu Evropské unie (EU) zopakovala, že sedmadvacítka poskytne Ukrajině půjčku v hodnotě 90 miliard eur (asi 2,2 bilionu korun) tak či onak. Předseda Evropské rady António Costa v návaznosti na to vzkázal maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že nikdo nemůže Radu vydírat.
01:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kosťantynivka je klíčová pro vývoj v rusko-ukrajinské válce, míní projekt DeepState

Ukrajinské ozbrojené síly se připravují na očekávanou jarní ofenzivu ruské armády. Podél 1300 kilometrů dlouhé fronty je zatím stále těžší odhadnout detailní pozice obránců i agresorů. Od samého začátku otevřené invaze Moskvy se o to snaží neoficiální projekt DeepState. Za tu dobu se skupina nadšenců proměnila v klíčový zdroj informací pro běžné lidi i mezinárodní média.
před 4 hhodinami

Íránské vedení bylo zničeno, tamní vojáci dezertují, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Oválné pracovně uvedl, že íránské vedení bylo zničeno a tamní vojáci dezertují. Před novináři také řekl, že neplánuje vyslat americké jednotky do země, na kterou americké a izraelské síly ze vzduchu útočí od 28. února.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Téměř polovina elektřiny v EU pocházela loni z obnovitelných zdrojů

I v minulém roce překonal objem vyrobené elektřiny v Evropské unii hranici čtyřiceti sedmi procent. Oproti roku 2024 se zvýšil o jednu desetinu procenta na celkových 47,3 procenta. Z tohoto podílu byla hlavním zdrojem elektřiny větrná energie, která představovala více než třetinu získané energie z obnovitelných zdrojů. Na druhém místě skončila energie vyrobená ze slunce. Vyplývá to z dat Eurostatu.
před 7 hhodinami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Později o část zisků přišla, odpoledne se držela nad 110 dolary za barel. Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

USA zmírňují sankce proti Bělorusku, Minsk propustil 250 vězňů

Spojené státy zrušily sankce na tři běloruské firmy vyrábějící potaš a také zmírnily restrikce proti běloruskému finančnímu sektoru. Minsk na oplátku propustil 250 vězňů. Informovala o tom média s odvoláním na vyjádření amerického zmocněnce Johna Coaleho po jeho jednání s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem a na prohlášení velvyslanectví USA v Litvě. Coale v Minsku také uvedl, že by Lukašenko mohl brzy navštívit Spojené státy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Maďarsko a Slovensko odmítly podpořit půjčku Ukrajině

Maďarsko a Slovensko se na summitu Evropské unie nepřipojily k ostatním zemím v podpoře půjčky devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun) pro Ukrajinu. Vyplývá to ze schváleného prohlášení účastníků vrcholné schůzky, v němž se lídři ostatních 25 členských zemí shodli, že chtějí uvolnit první část úvěru začátkem dubna. Předseda Evropské rady António Costa na summitu za blokování půjčky kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...