Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na veřejnosti. Před delegáty sjezdu své Republikánské strany předstoupil s obvazem kolem pravého ucha, které zasáhl střelec na předvolebním mítinku v Pensylvánii. Přítomní ho odměnili ovacemi vstoje. Trump se zdržel přibližně hodinu, žádný projev neměl. Probíhá také vyšetřování atentátu. Motiv střelce je zatím neznámý, objevilo se však už několik podezřelých momentů.
Trump se poprvé od atentátu objevil na veřejnosti
Sjezd v pondělí Trumpa nominoval jako kandidáta pro prezidentské volby v listopadu tohoto roku. Prezident z let 2017 až 2021 na sjezdu zatím delegáty neoslovil, očekává se, že tak učiní ve čtvrtek, kdy má také nominaci formálně přijmout. Již během pondělí Trump oznámil, že si vybral senátora J. D. Vance jako svého kandidáta na viceprezidenta.
Když Trump vkročil do haly v Milwaukee, kde se sjezd koná, přítomní skandovali „Bojuj! Bojuj! Bojuj!“ a zatínali ruce v pěsti – jako připomínku Trumpova gesta bezprostředně po atentátu.
Exprezident vypadal dojatě, když stál v lóži s některými ze svých dětí, senátorem Vancem a dalšími předními osobnostmi strany.
Zpravodajka ČT ve Washingtonu Katarína Sedláčková popsala, že Trumpa přivítali delegáti na sjezdu s nadšením. „Byly to velmi bouřlivé reakce v publiku. Delegáti ho představovali jako amerického prezidenta, oceňovali jeho odvahu a skutečně si to všichni užívali,“ řekla.
Zmínila také, jaká bezpečností opatření sjezd republikánů po atentátu na Trumpa provází. „Podle starosty Milwaukee jsou maximální. Řekl, že si je jistý, že o bezpečnost padesáti tisíc lidí, kteří během třech dnů na sjezd dorazí, je postaráno. Na místě je asi pět tisíc policistů a agentů,“ upřesnila.
Jaký bude Trumpův projev?
Kryštof Kozák z katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy podotkl, že už na sjezdu zaznělo krom čtvrtečního projevu Trumpa to nejdůležitější, a to hlavně jméno viceprezidenta, o kterém se dlouho spekulovalo. Nyní se očekávají tradiční klasické republikánské projevy.
Exprezident sám po incidentu naznačil, že svůj projev přepíše. „Viděli jsme, že Joe Biden promluvil k americkému lidu z tohoto hlediska, že je potřeba politické emoce spíše uklidňovat, a myslím si, že nějakým způsobem tento moment tam zazní, protože přece jenom jsme časově velmi blízko k atentátu,“ míní Kozák.
Upozornil ale na fakt, že logika americké kampaně je postavená na jasném střetu dvou hlavních osobností. „Animozita mezi Trumpem a Bidenem je hluboká, je na osobní úrovni… Rozhodně se ty propasti jen tak nezahojí,“ doplnil.
Bývalý americký prezident podle Kozáka cítí určitou touhu po pomstě a jeho poradci budou mít problém ho nějakým způsobem krotit. „Instinkt Trumpa je tento incident naopak využít k útoku na své politické oponenty podobně, jako to udělal třeba Robert Fico,“ míní amerikanista.
Trump se na sobotním předvolebním mítinku ve městě Butler v Pensylvánii stal terčem atentátníka, který jej trefil do pravého ucha. Útočníka, který zřejmě vypálil několikrát a zabil jednoho z diváků, zastřelila ochranná služba.
Vyšetřování atentátu ukazuje sporné momenty
Z dosavadního vyšetřování atentátu se zatím objevují dílčí informace, uvedla zpravodajka Sedláčková. Budovu, ze které se střílelo, měla na starosti místní policie. Přímo uvnitř měla tři své odstřelovače. Policie přitom tvrdí, že co se týká opatření, tak udělala vše, co po ní ochranná služba žádala. Opět to podle Sedláčkové přiživuje spekulace, jak je vůbec možné, že se atentátník dostal na dostřel k bývalému americkému prezidentovi.
Vyšetřovatelé také zmapovali, co atentátník dělal 48 hodin před útokem. Zjistili, že v pátek navštívil střelnici, v sobotu ráno pak koupil žebřík, který nakonec nepoužil, a také padesát nábojů.
Od chvíle, kdy účastníci mítinku upozornili policii na to, že se na střeše objevila podezřelá osoba, a dobou, kdy atentátník zahájil střelbu, uběhla minuta a 57 sekund, uvedla Sedláčková. Místní média podle ní řeší, že je to poměrně dlouhá doba na to, aby agenti a místní policie zareagovali. FBI se také snaží zjistil motiv útočníka, provedla stovku výslechů, analyzovala data z jeho mobilu, ale stále není znám. FBI vyšetřuje útok jako možný domácí terorismus.
„Tajná služba je odpovědná za ostrahu bývalého prezidenta. Jde to za mnou. Já jsem ředitelka,“ uvedla ředitelka Tajné služby USA Kimberley Cheatleová v rozhovoru pro stanici ABC. Odstoupit ale nehodlá.