Trump je „žalostně nepřipraven“, apeloval Obama na republikány. Někteří už se bouří

Podle současného amerického prezidenta Baracka Obamy není republikánský kandidát Donald Trump dostatečně způsobilý pro prezidentskou funkci. Obama zároveň vyzval republikány, aby svého kandidáta přestali podporovat. První z nespokojených republikánských poslanců už oznámil, že dá hlas Trumpově soupeřce, demokratce Hillary Clintonové.

Fakt, že napadl rodinu, která pro svou zemi tolik obětovala, fakt, že nemá základní znalosti o problémech v Evropě, na Blízkém východě a v Asii, ukazuje, že je žalostně nepřipraven pro tuto práci.
Barack Obama

Obama se k dosud nejostřejšímu výpadu proti Trumpovi uchýlil poté, co republikánský kandidát veřejně urazil matku padlého amerického vojáka. „Musí nastat chvíle, kdy prostě řeknete dost,“ vzkázal Obama republikánům, kteří se již mnohokrát od slov svého nominanta distancovali, ale nadále jej podporují.

Trumpova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Hillary Clintonová dokázala, že je nezpůsobilá zastávat jakýkoli vládní úřad,“ uvedl na adresu bývalé ministryně zahraničí a senátorky. 

Republikánský kongresman se oficiálně přiklonil ke Clintonové

„Podle mě nestačí prostě odsoudit jeho výroky. On není způsobilý, aby sloužil zájmům naší strany a nedokáže vést tuto zemi,“ uvedl newyorský kongresman Richard Hanna na zpravodajském webu Syracuse.com.

Jako první z republikánských zákonodárců aktivně podpořil Clintonovou, což podle médií může usnadnit podobný krok dalším Trumpovým odpůrcům, kteří se dosud zdráhali veřejně deklarovat podporu člence konkurenční strany.

Trump již mnohokrát vzbudil odmítavé reakce u svých spolustraníků drsnými komentáři na adresu imigrantů, muslimů či žen.

Dosud poslední výrok, kterým o víkendu urazil matku amerického muslimského vojáka padlého v Iráku, vyvolal mezi republikány nebývale silnou vlnu hněvu. Odsoudila jej řada Trumpových bývalých soků z primárek, dále šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan či vlivný senátor John McCain.

Naposledy se od Trumpových slov distancoval i jeho blízký spojenec, guvernér New Jersey Chris Christie, který označil výrok za nevhodný. „Jsem otec a nedovedu si vůbec představit bolest ze ztráty dítěte za jakýchkoli okolností,“ řekl Trumpův spolupracovník z kampaně na adresu matky zesnulého vojáka.

Trump nedostane hlas ani od Jeba Bushe

Svou podporu Clintonové dala v pondělí najevo hlavní poradkyně neúspěšného prezidentského uchazeče Jeba Bushe Sally Bradshawová, která se kvůli Trumpově kandidatuře rozhodla opustit stranu. Její šéf rovněž nebude Trumpa volit, Clintonovou však veřejně nepodpořil. Stejně je na tom další bývalý Trumpův soupeř John Kasich či kandidát z minulých voleb Mitt Romney.

Clintonová má v průzkumech před Trumpem mírný náskok, magnát by však podle analytiků ve volbách mohl zvítězit, pokud by získal převahu ve státech, kde jsou sympatie voličů dosud vyrovnané.

Bývalá ministryně zahraničí se kvůli nespokojenosti části republikánů s Trumpem snaží lovit i umírněné republikánské voliče. Na demokratický sjezd si proto pozvala několik republikánských či nezávislých pravicových mluvčích včetně bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga.