Stovky palestinských hořících draků zapalují Izraelcům pozemky, armáda hrozí odvetou

3 minuty
Události ČT: Stovky palestinských hořících draků zapalují Izraelcům pozemky
Zdroj: ČT24

Palestinci z Pásma Gazy vyjadřují svůj odpor vůči Izraeli různě – nově třeba vysíláním draků s hořlavinami. Od konce března, kdy trvají protiizraelské protesty, jich poslali na 600. Na jihu židovského státu kvůli tomu shořely hektary pozemků. Izraelský ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan pohrozil „preventivní likvidací“ vedení hnutí Hamas a dalším radikálům, kteří za akcemi stojí.

Izraelská armáda nebude moci nadále zachovávat zdrženlivost v případě vysílání draků s hořlavinami, protože škoda způsobená požáry na porostech v blízkosti hranice je značná, citoval ministra izraelský list Haarec.

Draci přes hranici létají i v noci, v úterý hořel oheň kupříkladu u města Sderot. Hasiči ho sice dostali pod kontrolu, ale příjezdová silnice musela být uzavřena. „Protože Hamas umožňuje vysílání draků, musíme se vrátit k preventivním útokům. Ti, kdo (zápalné) draky posílají, a velitelé Hamasu musí být terčem preventivního zabíjení,“ pohrozil Erdan.

Ministr obrany Avigdor Lieberman už dříve uvedl, že armáda bude jednat „v zájmu Izraele“. „Vyřídíme si účty s Hamasem, Islámským džihádem a zbytkem teroristů útočících na nás z Pásma Gazy,“ řekl. Palestinské protesty trvají od 30. března a podle Liebermana od té doby na Izrael bylo vypáleno na 600 draků. Armáda asi 400 z nich zneškodnila a zbytek způsobil 198 požárů.

Erdan přitom upozornil, že Izrael čelí i jinému nebezpečí. „Dnes jsou i jiné hrozby: tunely, rakety, vždy najdou jinou zbraň, aby se pokusili nám ublížit. Nepřátelé se snaží narušit odolnost civilistů, protože vědí, že armádě uškodit nemohou. Ale nepochodí ani v tom,“ řekl Erdan.

Na pátek jsou ohlášeny nové protesty k výročí šestidenní války z roku 1967, za níž Izrael obsadil Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy, východní Jeruzalém a Golany.

Kolem hranice zaujali pozice vojáci a v předních řadách jsou odstřelovači. Ti mají rozkaz střílet na osoby, které se přiblíží k plotu a budou se snažit ho překonat. Od března při izraelské palbě padlo podle Haarecu na 130 Palestinců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Druhý bratr protidrogového aktivisty zavražděn. Francii sužují války gangů

Ve francouzském Marseille byl zastřelen Mehdi Kessaci, druhý bratr protidrogového aktivisty Amina Kessaciho. Podle vyšetřovatelů je možné, že za vraždou stojí jeden z místních gangů, které svádějí stále brutálnější boj o území. Podle BBC se tak děje zejména ve čtvrtích s vysokým podílem přistěhovalců. Marseille, dlouhodobě sužovaná válkou mezi skupinami napojenými i na jihoamerické kartely, není ale jediným místem, které násilí postihlo. V reakci na rostoucí drogovou kriminalitu už ministr spravedlnosti Gérald Darmanin oznámil plán na výstavbu věznice v Amazonii.
před 25 mminutami

Zrak Polska se na nenápadnou ves upřel kvůli ruským dronům. Země zůstává v pozoru

Ani dva měsíce od průniku ruských bezpilotních letounů není stoprocentně jasné, co způsobilo poničení domu v obci Wyryki na východě Polska. Budova se bude muset nejspíš zbourat. Samotná země se navíc čím dál častěji potýká s různými provokacemi ze strany Ruska.
před 55 mminutami

Trump zrušil cla na některé potraviny, jejichž ceny rostou

Americký prezident Donald Trump v pátek zrušil dovozní cla na hovězí maso, ovoce, kávu a další potraviny, které v posledních měsících zdražily. Šéf Bílého domu, který zavedl cla na mnoho produktů s cílem vyvinout tlak na ostatní země, sám čelí tlaku, neboť sliboval pokles cen, ale děje se opak, napsala agentura AP. Opoziční demokraté v Trumpově rozhodnutí vidí důkaz, že jeho celní politika vede ke zdražování.
před 2 hhodinami

Trump chce příští týden zažalovat BBC až o pět miliard dolarů

Americký prezident Donald Trump chce britskou veřejnoprávní stanici BBC zažalovat až o pět miliard dolarů (105 miliard korun). Podle agentury AFP to řekl novinářům během páteční cesty prezidentským speciálem. Dodal, že žalobu kvůli svému sestříhanému projevu ze 6. ledna 2021 chce podat příští týden.
před 4 hhodinami

Exploze zabavených výbušnin zabila na indické policejní stanici sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo a 27 bylo zraněno při explozi zabavených výbušnin na policejní stanici v indickém Kašmíru. Většina mrtvých jsou policisté a forenzní experti, kteří výbušné materiály zkoumali, informovala v noci na sobotu SEČ agentura Reuters s odvoláním na místní média.
před 5 hhodinami

Jihoafrický prezident zahájil vyšetřování letu s 153 Palestinci na palubě

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pátek uvedl, že jeho země začala vyšetřovat původ letadla, které za neobvyklých okolností ve čtvrtek ráno přistálo v Johannesburgu se 153 Palestinci na palubě. Úřady pustily cestující z letadla až po dvanácti hodinách. Vysvětlily to tím, že žádný z pasažérů neměl v pasu potvrzení, které by za normálních okolností vydaly izraelské úřady lidem opouštějícím Pásmo Gazy. Cestující rovněž neměli zajištěné ubytování v zemi ani zpáteční letenky, informovala v pátek agentura AFP.
před 7 hhodinami

Média rozebírají dokumenty a e-maily z Epsteinovy kauzy

Média se po zveřejnění dokumentů a e-mailů spojených s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina pustila do jejich rozboru. Server Canadian Broadcasting Corporation (CBC) uvedl, že jméno amerického prezidenta Donalda Trumpa se ve zveřejněných dokumentech sice vyskytuje nejméně patnáctsetkrát, ale většina z toho nepřináší nic nového. Epstein také ve zveřejněných e-mailech například tvrdí, že jednoho z ruských diplomatů připravoval na jednání s Trumpem. Americká média ovšem upozornila i na Epsteinovy sklony zveličovat svůj vliv.
před 8 hhodinami

Autobus narazil do zastávky ve Stockholmu, zemřeli tři lidé

Autobusová nehoda si v pátek odpoledne v centru Stockholmu vyžádala tři životy. Další tři lidé byli se zraněními převezeni do nemocnice, informovala večer policie švédského hlavního města. Dvoupatrový autobus ze zatím neznámé příčiny najel na zastávku, kde čekali cestující.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...