Portugalský parlament legalizoval eutanazii, zákon ještě musí podepsat prezident

Portugalský parlament v pátek schválil zákon legalizující eutanazii. Informovala o tom agentura Reuters. Portugalsko se tak podle agentur stalo sedmou zemí na světě, jež trpícím smrtelně nemocným lidem poskytuje možnost ukončit život za odborné asistence lékaře.

Zákon umožňuje, aby osoby starší osmnácti let mohly požádat o pomoc při ukončení života, jestliže jsou smrtelně nemocné a trpí „trvající“ a „nesnesitelnou“ bolestí. Tito lidé však nesmí být považováni za duševně nezpůsobilé k takovému rozhodnutí.

Možnost asistovaného úmrtí se vztahuje pouze na portugalské občany a na osoby s legálním pobytem v zemi. Cílem tohoto ustanovení je zabránit lidem, aby do Portugalska jezdili se záměrem ukončit život s lékařskou asistencí.

Aby zákon povolující eutanazii vstoupil v platnost, musí ho ještě podepsat konzervativní prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Šéf státu už předem slíbil, že rozhodnutí zákonodárného sboru bude v této věci respektovat. Portugalský parlament už o legalizaci eutanazie hlasoval v květnu 2018, tehdy ale poslanci předložené legislativní návrhy odmítli.

Možnost úmyslně usmrtit nevyléčitelně nemocného pacienta na jeho vlastní žádost za účelem zkrácení jeho utrpení je ve většině zemí nezákonná. V Evropě je legální pouze v Belgii, Lucembursku a Nizozemsku. Některé země světa, například Švýcarsko, umožňují asistovanou sebevraždu, tedy sebevraždu vykonanou s pomocí jiné osoby. V České republice ani jedna z těchto možností legální není.