Podmiňovat přidělení peněz vládou práva je proti předpisům Unie, stěžují si Polsko a Maďarsko u soudu

Polsko a Maďarsko podaly stížnost u Soudního dvora Evropské unie kvůli mechanismu, který podmiňuje vyplácení peněz z fondů Evropské unie dodržováním vlády práva. Mluvčí soudu Balázs Lehóczki potvrdil, že Soudní dvůr EU v této záležitosti žaloby z Polska i Maďarska obdržel.

„Domníváme se, že tento druh řešení nemá oporu ve Smlouvách, zasahuje do pravomocí členských států (EU) a porušuje právní předpisy Evropské unie,“ cituje AFP z tiskové zprávy polské vlády.

„Vyplácení finančních prostředků z rozpočtu EU by mělo být podmíněno pouze splněním objektivních a konkrétních podmínek, které jasně vyplývají z právních ustanovení,“ sdělil mluvčí polské vlády Piotr Müller podle serveru onet.pl.

Varšava podle onet.pl zároveň podotkla, že s jejími „pochybnostmi se od začátku ztotožňuje Maďarsko, které zároveň podá vlastní stížnost“.

Maďarsko: Předpisy EU narušují právní jistoty

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová ve čtvrtek na svém Facebooku uvedla: „Nemůžeme nechat v platnosti tyto právní předpisy EU, které vážně narušují právní jistoty. A tak (…) společně s Polskem zpochybňujeme pravidlo podmíněnosti před Soudním dvorem EU.“

Maďarsko s Polskem loni odmítaly podpořit sedmiletý unijní rozpočet i fond obnovy ekonomik zasažených koronavirovou krizí kvůli novému pravidlu spojujícímu čerpání peněz s vládou práva. Obě země, s nimiž unijní orgány vedou řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, se nakonec spokojily s ujišťujícím prohlášením summitu EU a své veto stáhly. Evropský parlament tak v prosinci loňského roku rozpočet EU schválil.

Evropská komise počká na rozhodnutí soudu

Varšava a Budapešť se podáním stížnosti snaží odložit uplatňování mechanismu tak dlouho, než Soudní dvůr EU vynese rozsudek, napsala agentura Reuters, podle níž ve čtvrtek Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby začala předpisy uplatňovat.

Ta však uvedla, že tak učiní, až vypracuje pokyny k postupu, a ty budou muset počkat do rozhodnutí Soudního dvora EU. Podle ní tak zněla neformální dohoda lídrů zemí EU, na jejímž základě Polsko a Maďarsko upustily od veta, píše Reuters.