Paříž chystá na olympiádu mimořádná bezpečnostní opatření, v akci budou desítky tisíc policistů

3 minuty
Události: Paříž chystá na olympiádu mimořádná bezpečnostní opatření
Zdroj: ČT24

Paříž se chytá na pořádání letních olympijských her. Zatímco ve sportovních areálech vrcholí stavební práce, úřady a policie pracují na bezpečnostních opatřeních. Už teď je zřejmé, že budou zcela mimořádná. Klíčovou sportovní událost roku 2024 bude hlavní město Francie hostit na přelomu července a srpna.

Téměř dokončená už je olympijská vesnice, kde by měli bydlet sportovci a jejich doprovodné týmy, včetně těch z Ruska a Běloruska. Mezinárodní olympijský výbor ruským a běloruským reprezentantům umožnil startovat se statusem neutrálních sportovců.

„Respektujeme toto rozhodnutí a přivítáme sportovce, kteří se kvalifikují v rámci svých federací a jejichž účast potvrdil Mezinárodní olympijský výbor,“ uvedl prezident organizačního výboru Paříž 2024 Tony Estanguet.

Ukrajina ale vydala prohlášení, že si nedovede představit, že by se ukrajinští sportovci potkávali v olympijské vesnici s těmi ruskými a běloruskými.

Přízrak Mnichova

Další obavy se týkají bezpečnosti. „Od olympijských her v Mnichově v roce 1972 přijímají všechna pořadatelská města přímo drastická bezpečnostní opatření,“ připomíná advokátka specializující se na ústavní právo Anne-Marie Le Pourhietová. „To se očekává i od Paříže. Zvlášť vzhledem k tomu, co se děje na Blízkém východě,“ dodala.

Sportoviště obklopí široké zóny, kam nebudou smět auta. Počítá se také s vícestupňovými kontrolami. Každý den bude na bezpečnost dohlížet na třicet tisíc policistů. Ti jsou ale přetíženi kvůli častému nasazení na demonstracích. „Ozbrojené složky jsou dnes naprosto vyčerpány a s obavami hledí k roku 2024, který může být opravdu nebezpečný,“ souhlasí politolog a odborník na bezpečnost Elyamine Settoul.

Velké riziko představuje hlavně zahajovací ceremoniál naplánovaný v okolí Seiny. Ten den nasadí Paříž dokonce padesát tisíc policistů. Pořadatelé až dosud tvrdili, že nemají jinou alternativu. To se ale může změnit. Navzdory chystaným přísným bezpečnostním opatřením je totiž riziko teroristického útoku stále velmi vysoké.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v nedávném vystoupení pro francouzskou televizi poprvé připustil, že existuje také plán B. Ten by zřejmě znamenal přesun ceremoniálu od Seiny na stadion Stade de France.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prokurdské síly ohlásily dohodu s Damaškem, brzy nato se opět střetly

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Stalo se tak poté, co ji v neděli ohlásil prozatímní syrský prezident Ahmad Šará. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Navzdory ujednání ale v pondělí započala nová vlna konfliktu a SDF ztratily kontrolu nad věznicí s tisíci členy teroristického Islámského státu.
včeraAktualizovánopřed 54 mminutami

Papež na jednání s Pavlem ve Vatikánu přijal pozvání do Prahy

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. Hovořili spolu mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal Pavel, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu. Lva XIV. pozval na návštěvu Česka, což podle něj hlava katolické církve přijala. Věří, že se návštěva uskuteční brzy.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet obětí srážky vlaků ve Španělsku stoupl na čtyřicet

Počet obětí po nedělní srážce dvou rychlovlaků v Andalusii na jihu Španělska vzrostl podle místních médií na čtyřicet. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. České úřady nemají informace od tom, že by se nehoda týkala českých občanů, vyšetřování ale ještě neskončilo. Španělský ministr dopravy Óscar Puente srážku označil za extrémně podivnou, příčiny neštěstí nejsou známé. Na trase mezi Madridem a jihošpanělskou provincií zrušily úřady více než dvě stě železničních spojů.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Už necítím povinnost myslet čistě na mír, napsal Trump do Norska

Americký prezident Donald Trump v dopise norskému premiérovi Jonasi Gahrovi Störeovi napsal, že už necítí povinnost myslet čistě na mír poté, co za své mírové úsilí nedostal Nobelovu cenu. Šéf Bílého domu opět zdůraznil svůj záměr získat Grónsko, arktický ostrov, který je autonomním územím Dánska. V rozhovoru s televizí NBC později Trump odmítl říct, jestli by k získání Grónska použil sílu. V minulosti to nevyloučil.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Českým zbrojařům už kapacity v tuzemsku nestačí

Investice českých zbrojařů v zahraničí rostou. Firmy tam zakládají výrobu nebo kupují jiné společnosti. Stojí za tím snaha rozšiřovat své portfolio i to, že kapacity v Česku už nestačí. Firmu Fiocchi, která letos slaví 150 let své existence, vlastní ze sta procent tuzemský zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG). Italská společnost má kromě muničních továren nedaleko Milána a v Boloni závody také ve Velké Británii nebo Spojených státech. Americká půda je lákavá i pro českého výrobce leteckých motorů PBS Group. Loni tam spustil sériovou výrobu a teď už hledá místa pro další továrny. Už dříve na americkému trhu – pod českým vedením – expandoval i Colt. Největší tuzemský holding CSG zároveň vstoupí na burzu – podle agentury Bloomberg to bude v pátek v Amsterodamu.
před 3 hhodinami

Bulharský prezident Radev oznámil, že podá demisi

Bulharský prezident Rumen Radev sdělil, že v úterý podá demisi, uvedly tiskové agentury. Svým krokem podle agentury Reuters vyvolal spekulace, že založí vlastní stranu, která by se ucházela o přízeň voličů v předčasných volbách. Ty zemi čekají nejspíše na jaře.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

The Times píší, že po protestech v Íránu je přes šestnáct tisíc obětí a statisíce raněných

Britský deník The Times s odkazem na zprávu íránských lékařů uvedl, že protesty v Íránu si vyžádaly 16 500 mrtvých a 330 tisíc zraněných. Většina obětí je podle těchto informací mladší třiceti let, přičemž policie podle svědectví nejčastěji střílí do oblasti hlavy, krku nebo hrudníku. Šéf íránské policie dal v pondělí podle agentury AFP lidem tři dny na to, aby se sami přihlásili úřadům, pokud se neúmyslně zapletli do protestů. Přislíbil jim větší shovívavost.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...