Obama podpořil Bidena v boji o Bílý dům. Má podle něj všechny potřebné prezidentské kvality

Bývalý americký prezident Barack Obama podpořil kandidaturu svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena na prezidentský úřad. Obama se dosud nominační kampaně demokratů spíše stranil, jeho podpora Bidena ale není překvapením.

Obama ve videu zveřejněném na Twitteru uvedl, že volba Joea Bidena jako svého viceprezidenta bylo „jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jsem kdy učinil“, a dodal, že má Biden „veškeré kvality, které nyní od prezidenta potřebujeme“.

Bývalý prezident, s nímž Biden úzce v Bílém domě spolupracoval po obě čtyřletá volební období, své rozhodnutí ohlásil den po obdobném kroku senátora Bernieho Sanderse, který byl během nominačního procesu Bidenovým nejvážnějším soupeřem. Sanders v pondělí řekl, že chce svou podporou napomoci porážce Donalda Trumpa, jehož označil za „nejnebezpečnějšího prezidenta moderních dějin“.

Obama o přínosech Sandersovy kampaně hovoří po značnou část zveřejněného videa. Exprezident nazval senátora „americkým originálem“ a podpořil jeho časté volání po „strukturálních změnách“. Poznamenal rovněž, že ačkoliv spolu demokraté nesouhlasí ve všech podrobnostech, musí se sjednotit, aby porazili kandidáty vládnoucí Republikánské strany.

„Republikány, kteří pobývají v Bílém domě a ovládají Senát, nezajímá pokrok. Zajímá je moc,“ řekl Obama, aniž přímo jmenoval současného prezidenta Donalda Trumpa.

Pro Bidena je Obamova podpora důležitá, protože bývalý prezident je i po odchodu z Bílého domu mezi americkými voliči populární a značné slovo má i v Demokratické straně. Oba politiky váže letité osobní přátelství, Biden se k politice Baracka Obamy během volební kampaně otevřeně hlásil a označoval se za jejího pokračovatele. Obama na konci svého druhého mandátu vyznamenal Bidena prezidentskou medailí svobody

Clintonovi zatím Bidena nepodpořili

Bidena již podpořili všichni jeho bývalí rivalové z demokratického nominačního souboje kromě senátorky Elizabeth Warrenové. Ta tak má učinit v blízké době.

Z význačných osobností Demokratické strany se za Bidena zatím oficiálně nepostavil také například další exprezident Bill Clinton a jeho manželka, Obamova ministryně zahraničí a neúspěšná kandidátka na prezidentku z roku 2016 Hillary Clintonová. Ta však byla podle jedné ze svých poradkyň s bývalým viceprezidentem v poslední době v čilém kontaktu.