Netanjahuovi klesají vyhlídky na volební vítězství. Korupční skandál jeho straně uškodil

49 minut
Události: V Izraeli se mění politické preference
Zdroj: ČT24

Pět týdnů před parlamentními volbami se v Izraeli mění volební preference. Může za to čtvrteční oznámení prokurátora o chystaném obvinění premiéra Benjamina Netanjahua z korupce. Preference jeho strany Likud spadly a do čela se dostala aliance opozičních stran.

Závěrečná fáze kampaně před dubnovými předčasnými volbami do Knesetu začala. Současný premiér Benjamin Netanjahu už ovšem nemusí být pro svou stranu Likud jednoznačným přínosem. 

Ještě minulou středu byl přitom Netanjahu na návštěvě Ruska. Návrat z Moskvy ale musel uspíšit – ve čtvrtek totiž televizní vysílání přerušila mimořádná zpráva o tom, že izraelský premiér bude obviněn ve třech kauzách. 

Podezření z toho, že Netanjahu přijímal luxusní dárky nebo že byznysmenům nabízel ekonomické výhody výměnou za pozitivní zpravodajství o své osobě, v následujících dnech znejistilo část jeho voličů.

Volební preference - Izrael
Zdroj: ČT24

Stalo se to přitom zrovna ve chvíli, kdy se několik opozičních stran spojilo – po Izraeli teď jezdí společně bývalý generál Benny Gantz a bývalý novinář Jair Lapid. Největší Netanjahuovi rivalové ze středové části politického spektra vytvořili novou stranu s názvem Modrá a Bílá.

Nejnovější průzkumy ukazují dramatický přesun v politických preferencích. Zatímco ještě před měsícem Likud dominoval, teď výrazně vede nová strana Gantze a Lapida. „Není až tak důležité, zda strana vyhraje, ale musí pak dojednat blok několika stran, které budou mít minimálně 61 mandátů,“ poznamenal politolog Ašer Cohen. 

Volební preference - Izrael
Zdroj: ČT24

Benjamin Netanjahu ovšem už mnohokrát ukázal, že umí politicky přežít. V roce 1999 ho porazil Ehud Barak. O deset let později, v roce 2009, se ale do čela vlády vrátil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Příliš horko na život. Vlny veder zabíjejí v amazonských jezerech delfíny

Teploty vody v amazonském jezeře, kde žijí ohrožení kytovci, stouply během vln veder o deset stupňů. Zvířata nebyla schopná se tomu přizpůsobit a zemřela, stejně jako spousta ryb.
před 1 mminutou

Ukrajina opět zaútočila na ruský přístav Tuapse

Ukrajina v noci na pondělí znovu zaútočila na ruský přístav Tuapse, který patří k největším ropným terminálům v zemi. Podle zpráv na sociálních sítích tam vypukl požár. Místní úřady tvrdí, že byly zničeny čtyři ukrajinské námořní drony. Obě strany zároveň hlásí likvidaci desítek nepřátelských bezpilotních prostředků a těžké boje v Pokrovsku a okolí.
11:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rezignace ředitele BBC hýbe britskou politickou i mediální scénou

Kauza upraveného projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který odvysílal pořad britské BBC, hýbe politickou i mediální scénou Spojeného království. Nedělní rezignace generálního ředitele BBC Tima Davieho a šéfky zpravodajství Deborah Turnessové označil deník The Daily Telegraph za největší krizi stanice za více než desetiletí. Analytici kladou otázky týkající se zaujatosti média i sporů uvnitř BBC, zatímco někdejší šéfredaktor bulvárního listu The Sun a nynější moderátor BBC David Yelland považuje Davieho pád za puč připravený Radou BBC.
12:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump omilostnil Giulianiho a další obviněné z pokusu zvrátit výsledek voleb 2020

Prezident Donald Trump udělil milost desítkám lidí, kteří se údajně podíleli na plánu na sestavení alternativní kandidátky volitelů a „odhalení volebních podvodů“ během voleb v roce 2020. Podle obvinění tak chtěli změnit výsledek prezidentských voleb, v nichž Donald Trump prohrál s Joem Bidenem. Informoval o tom americký prokurátor pro milosti Ed Martin.
08:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud propustil Sarkozyho z vězení

Pařížský soud v pondělí odpoledne souhlasil s propuštěním Nicolase Sarkozyho z vězení, kde někdejší francouzský prezident čekal na odvolací proces v kauze nelegálního financování prezidentské kampaně v roce 2007 penězi z Libye, informovala stanice BFM TV a také tiskové agentury. Sarkozy věznici, kde byl od 21. října, podle místních médií ještě v pondělí opustil. Propuštění je spojeno se soudním dohledem.
13:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko uložilo Češce v nepřítomnosti 13 let za účast v bojích na Ukrajině

Ruský soud v nepřítomnosti uložil Češce třináct let vězení za účast v bojích na straně Ukrajiny. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru, který v Rusku plní úlohu federálního úřadu pro vyšetřování nejzávažnější kriminality. Podle tvrzení ruského soudu Češka působila u ukrajinské dronové jednotky.
před 3 hhodinami

Srážku vlaků u Bratislavy vyšetřuje policie jako obecné ohrožení

Po nedělní srážce dvou vlaků nedaleko Bratislavy skončilo v nemocnicích 79 lidí. Nejtěžší zranění utrpěli tři cestující s poraněními hrudníku a břicha, šedesát lidí se zranilo lehce, oznámili záchranáři. Podle ministra zdravotnictví Kamila Šaška jsou všichni pacienti z nehody mimo ohrožení života, v největší bratislavské nemocnici zůstává třináct lidí. Slovenská policie oznámila, že srážku vyšetřuje jako obecné ohrožení.
09:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Bulharsko posiluje bezpečnost v rafinerii Lukoil, chce ji zestátnit

Bulharské úřady zavádějí bezpečnostní opatření v rafinerii ruské ropné společnosti Lukoil v Burgasu, aby ochránily kritickou infrastrukturu. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl premiér Rosen Željazkov. Jeho vláda se kvůli americkým sankcím chystá tento podnik zestátnit a prodat.
před 4 hhodinami
Načítání...