Politická vůle ohledně Rádia Svobodná Evropa je, řekl Lipavský po jednání v Bruselu

3 minuty
Ministr zahraničí Jan Lipavský k závěru schůzky unijních ministrů zahraničí
Zdroj: ČT24

Unijní ministři zahraničí diskutovali o další vojenské pomoci Ukrajině i o vztazích mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Tématy schůze byla například i podpora Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nebo sedmnáctý balíček sankcí proti Rusku. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) po jednání řekl, že cítí ochotu několika států diskutovat o podpoře RFE/RL. Další obsah jednání nekomentoval.

Prvním tématem jednání unijních ministrů zahraničí byla ruská agrese proti Ukrajině, prostřednictvím videokonference se s nimi spojil jejich ukrajinský protějšek Andrij Sybiha. Předmětem diskuse byl i nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu, který navrhuje šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová a který by mohl mít letos hodnotu až čtyřicet miliard eur (asi bilion korun). Balík by měl obsahovat vše od dělostřeleckých granátů až po systémy protivzdušné obrany. Cílem je ukázat podporu Ukrajině, která se již přes tři roky brání ruské plnohodnotné invazi.

„Balíček vítáme, podporujeme ho, je potřeba dořešit nejasnosti, ale za Česko zazněla jasná zpráva, že potřebujeme nadále podporovat Ukrajinu vojensky, politicky i ekonomicky,“ prohlásil Lipavský před jednáním. „Pro nás je důležité, aby Evropa zůstala geopolitickým hráčem.“

„Podle informací z diplomatických zdrojů se dnes (v pondělí) nedá očekávat rozhodnutí, protože to požaduje projednání na technické úrovni. Jsou tam nejasnosti ohledně toho, jak by státy do tohoto balíku měly přispívat,“ uvedl k balíku zpravodaj ČT Petr Obrovský.

„Kaja Kallasová navrhuje, aby tak činily podle svého HDP, přičemž by si mohly vybrat, zda přispějí materiálně, například zasláním dělostřelecké munice, nebo poskytnutím protivzdušné obrany, případně zajištěním výcviku ukrajinských vojáků, nebo se rozhodnou pro příspěvek finanční. Jak ale ráno napsal deník Financial Times, některé větší země se k tomuto klíči váhají zavázat, konkrétně Francie, Itálie a Španělsko. Patrně se obávají, že by to pro ně znamenalo závazek příliš velký, co do objemu,“ vysvětlil Obrovský.

9 minut
Zpravodaj ČT Petr Obrovský o jednání unijních ministrů zahraničí v Bruselu
Zdroj: ČT24

Lipavský usiluje o podporu Rádia Svobodná Evropa

Jedním z bodů, které se na schůzi probíraly, je i budoucí podpora Rádia Svobodná Evropa, která nedávno přišla o americkou finanční pomoc. „Myslím, že přínos je velký, podívejme se, do jakých zemí stanice vysílá. Jde o Rusko, Írán, Bělorusko, ale i další. Pojďme se o tom pobavit politicky,“ uvedl Lipavský. „Víme rovněž, že celkový rozpočet je pro Evropu jako takovou dosažitelná částka. Pro Česko by to bylo za hranicí našich možností,“ dodal. Podle informací z veřejných zdrojů by se měl roční rozpočet pohybovat kolem 142 milionů dolarů ročně (3,3 miliardy korun).

Ukončení financování souvisí s pátečním rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zredukovat na zákonné minimum Agenturu Spojených států pro globální média (USAGM). Omezení zdůvodnil redukcí federálního úřednického aparátu. Lipavský už v sobotu večer uvedl, že umlčení RFE/RL a Hlasu Ameriky, jehož chod má být omezen, by nebylo ztrátou jen pro lidi žijící v nesvobodě, ale i pro všechny, kdo věří v demokracii.

„Otázku ohledně Rádia Svobodná Evropa jsem na jednání vznesl, nepřekvapivě ze zemí bývalého sovětského bloku znělo, že bychom se té otázce měli věnovat a uvidíme, kam se posuneme. Žádný konkrétní závěr není, ale politická ochota od některých států je,“ uvedl po jednání Lipavský.

„Rádio Svobodná Evropa nejen díky tradici, ale tím, co dělá dnes, je velmi důležité. Myslím, že by byla škoda, kdyby muselo omezovat svoji činnost nebo končit. My se v této věci snažíme o určitou iniciativu v rámci Evropské unie, naši ministři to vznáší na příslušných radách, i já jsem v kontaktu s některými kolegy a budeme se snažit tu situaci řešit tak, aby Rádio Svobodná Evropa mohlo dál pokračovat,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Další balík sankcí proti Rusku

Na bruselském jednání se diskutovalo o dalším, již sedmnáctém, balíku sankcí proti Rusku. Česko do něj opět prosazuje návrh na omezení pohybu ruských diplomatů po schengenském prostoru volného pohybu.

Minulý týden přinesl posun v diplomatickém úsilí o ukončení více než tři roky trvající ruské vojenské agrese vůči Ukrajině.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý přijal návrh Washingtonu na třicetidenní klid zbraní v bojích s Ruskem ihned poté, co se představitelé USA a Ukrajiny setkali v Saúdské Arábii. Ruský vůdce Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že Moskva souhlasí, ale upozornil, že stále existuje řada otázek. Zelenskyj vzápětí Rusko obvinil, že záměrně klade podmínky, protože chce, aby diplomacie ztroskotala a válka pokračovala.

6 minut
Události: Trump se chystá mluvit s Putinem, ministři zahraničí EU jednali o Ukrajině i Rádiu Svobodná Evropa
Zdroj: ČT24

Jednání o situaci na Blízkém východě

Unijní ministři zahraničí jednali také o situaci na Blízkém východě, a to v rámci již deváté bruselské konference na podporu Sýrie, kterou zastupoval ministr zahraničí Asaad Šíbání. Obsah jednání Lipavský nekomentoval, doplnil jen české stanovisko: „Obezřetně musíme s novým režimem pracovat, samozřejmě odsuzujeme jakékoliv násilí.“

Předmětem diskuse mělo být také Pásmo Gazy nebo Írán. Šéfka unijní diplomacie měla ministry informovat o probíhající práci civilní mise EUBAM Rafáh, která působí na hraničním přechodu Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v sobotu večer tamního času (v neděli nad ránem) najel autem do davu na pouličním festivalu. Na síti X to oznámila policie s tím, že zadržela třicetiletého řidiče z Vancouveru. Následně uvedla, že nešlo o teroristický čin. Bilanci mrtvých a zraněných policie zatím neupřesnila, neboť ještě neinformovala všechny rodiny obětí.
08:04Aktualizovánopřed 19 mminutami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 25

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 25, dalších 800 lidí utrpělo zranění. V neděli ráno o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
před 33 mminutami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 3 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 12 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 16 hhodinami
Načítání...