Johnsonovu vládu opouští státní tajemník pro brexit Frost, podle médií mu vadí politika kabinetu

Britský státní tajemník pro brexit David Frost oznámil, že s okamžitou platností rezignoval na svou funkci. Potvrdil tak dřívější zprávy britských médií, podle nichž byl důvodem odstoupení Frostův nesouhlas se současnou vládní politikou. Podle listu Mail on Sunday podal Frost rezignaci původně už před týdnem, ale premiér Boris Johnson ho požádal, aby v úřadu zůstal do ledna. Hlavní vyjednavačkou Británie s EU se tak stane ministryně zahraničí Liz Trussová.

„Je zklamáním, že se tento plán dnes večer (v sobotu) dostal na veřejnost. Myslím si, že za těchto okolností je správné oznámit, že s okamžitou platností odstupuji,“ uvedl Frost v dopise Johnsonovi, který zveřejnila premiérova kancelář.

Agentura Reuters k tomu napsala, že Frostův odchod bude další komplikací pro Johnsona, jehož Konzervativní strana tento týden prohrála v doplňovacích volbách do Dolní sněmovny. Premiér čelí kritice také kvůli večírkům ve svém sídle v době pandemické uzávěry.

Tisk: Frostovi vadí covidové pasy, vyšší daně i ekologická politika

Bulvární Mail on Sunday uvedl, že důvodem Frostova rozhodnutí je jeho rostoucí „zklamání“ z toho, kam směřuje politika konzervativců. Frostova nespokojenost souvisí podle listu mimo jiné s opatřeními proti covidu-19 včetně zavádění covidových pasů, ale i se zvyšováním daní a ekologickou politikou Johnsonovy vlády.

Johnson v pátek řekl, že na sebe bere osobní odpovědnost za volební prohru v obvodu North Shropshire, kde konzervativní kandidáti vítězili téměř dvě stě let. Křeslo po odstoupivším konzervativci získala liberální demokratka Helen Morganová.

Frost patří ke stoupencům brexitu, býval hlavním britským vyjednavačem při jednáních o odchodu Velké Británie z EU. Jak napsal Reuters, vedl nyní pokusy Londýna vyjednat nové podmínky vztahů s Unií.

Frosta zastoupí Trussová

Hlavní vyjednávačkou Londýna s Evropskou unií ohledně protokolu o Severním Irsku se tak po Frostovi stane Trussová. „S okamžitou platností převezme ministerskou zodpovědnost za vztahy Spojeného království s Evropskou unií… A povede pokračující vyjednávání (s cílem) vyřešit problémy vyplývající ze současného fungování severoirského protokolu,“ uvedl úřad ministerského předsedy.

Trussová podle Reuters v referendu o odchodu Británie z EU v roce 2016 podpořila setrvání Spojeného království v unii, ale nyní je zastánkyní brexitu.

Takzvaný severoirský protokol zůstává jedním z hlavních předmětů sporů komplikujících vztahy mezi Unií a její bývalou členskou zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Devět lidí zemřelo při střelbě u nočního podniku v JAR

Devět lidí zemřelo a deset dalších utrpělo zranění při střelbě, kterou rozpoutali v noci na neděli neznámí zločinci před nočním podnikem poblíž jihoafrického Johannesburgu, uvedl podle agentury Reuters místní zpravodajský web SABC News. Policisté po útočnících pátrají, motiv krveprolití zatím není jasný.
06:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Putin je připraven jednat s Macronem, uvedl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentur Reuters a AFP v neděli uvedl, že ruský vládce Vladimir Putin je připraven na jednání s prezidentem Francie Emmanuelem Macronem, pokud bude oboustranná vůle. Macron podle AFP v pátek během summitu Evropské unie řekl, že bude užitečné opět s Putinem mluvit.
před 3 hhodinami

USA podle Zelenského navrhly, aby se v Miami konala přímá jednání i s Rusy

Američané podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského navrhli, aby se přímých jednání v Miami o možném konci ruské války na Ukrajině účastnili zástupci Spojených států, Ukrajiny i Ruska. Informuje o tom agentura AFP. Američané s Ukrajinci na Floridě jednali v pátek, v sobotu se sešli s ruskou stranou. Ruský vyjednávač Kirill Dmitrijev novinářům řekl, že jednání byla konstruktivní a budou pokračovat v neděli.
před 6 hhodinami

USA se zmocnily tankeru u pobřeží Venezuely

Bezpečnostní složky Spojených států se v sobotu v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zmocnily dalšího nákladního plavidla. Informovala o tom média a později to potvrdila americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová. Dodala, že se jednalo o tanker, který naposledy kotvil ve Venezuele.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinci jednali s Američany

Ukrajinská delegace zahájila v pátek ve Spojených státech rozhovory s americkými vyjednavači. Zástupci obou stran se shodli, že budou pokračovat ve snaze o dojednání mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem. Po jednání to uvedl hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov, podle něhož Kyjev trvá na dlouhodobém zajištění ukrajinské bezpečnosti. Delegace mají naplánováno i sobotní setkání. Do Miami mezitím přicestoval ruský vyjednávač Kirill Dmitrijev na jednání s americkou stranou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Sanatorium v Pirně připomíná oběti nacistického programu Eutanazie

Tento týden si lidé připomněli první oběti nacistických likvidačních transportů. Z českých zemí vyjely před 85 lety. Jednalo se o tři stovky lidí, kteří byli převážně duševně a fyzicky nemocní. Zemřeli v německém ústavu v Pirně kousek za hranicemi v rámci programu nazvaného Eutanazie. Vystavené fotografie tam připomínají pouhý zlomek všech obětí. „První pacienti toho ‚sanatoria’ byli mimo jiné Židé. Proto je to klíčová věc, která vede k té tragické historii, kdy na konci máme šest milionu mrtvých. A ten nenápadný začátek je tady,“ uvedl ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus.
před 12 hhodinami

Japonsko posiluje kvůli Číně obranu na Okinawě

Japonsko posiluje kvůli napětí s Čínou obranu na souostroví Okinawa. Peking zvyšuje tlak, aby donutil premiérku Sanae Takaičiovou odvolat výrok, že útok na Tchaj-wan by mohl vyvolat reakci japonské armády. Čínská stíhačka nedávno namířila radar navádějící střely před palbou na japonské letouny nad mezinárodními vodami. Na Okinawě se nachází sedmdesát procent amerických vojenských základen v zemi.
před 12 hhodinami

Rusko se Ukrajinu snaží odříznout od Černého moře, řekl Zelenskyj

Moskva se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží bránící se zemi odříznout od Černého moře. Zelenskyj řekl, že situace v Oděské oblasti, na kterou ruská armáda v posledních týdnech zesílila útoky, je tvrdá.
před 17 hhodinami
Načítání...