Vládnoucí konzervativci britského premiéra Borise Johnsona překvapivě prohráli v doplňovacích volbách do Dolní sněmovny v anglickém North Shropshiru. Tam jejich kandidáti vítězili v posledních skoro dvou stech letech, informuje na svých internetových stránkách britská BBC. Pro Johnsona znamená tato porážka další ze série neúspěchů a skandálů, které v posledních dnech ohrožují jeho pozici. Premiér prohlásil, že za volební porážku přebírá plnou osobní odpovědnost.
Johnsonovi konzervativci ve volbách ztratili obvod, který drželi skoro dvě stě let
Voliči si nového zástupce v parlamentu vybírali poté, co konzervativní poslanec za tento obvod odstoupil kvůli porušení pravidel lobbingu. Helen Morganová, nově zvolená poslankyně za liberální demokraty, získala 17 957 hlasů, její konzervativní rival Neil Shastri-Hurst 12 032 hlasů. O poslanecký mandát se ucházelo celkem čtrnáct kandidátů.
„Dnes lidé v North Shropshiru promluvili jménem lidí v Británii. Hlasitě a naprosto jasně řekli: Borisi Johnsone, večírek skončil,“ uvedla Morganová po ohlášení volebních výsledků. „Naše země volá po vůdčích schopnostech. Pane Johnsone, vy nejste žádný lídr,“ dodala Morganová.
„Toto je pro Liberální demokraty historický moment,“ řekl televizi Sky News šéf strany Ed Davey. „Myslím, že Liberální demokraté jsou nyní rozjetí,“ dodal, když připomněl vítězství strany už v předchozích doplňovacích volbách v tomto roce.
North Shropshire je konzervativní oblast
Volební obvod North Shropshire existuje od 30. let 19. století a až do nynějška v něm vždy vítězili konzervativci, uvádí BBC. Agentura Reuters ho označuje za silně konzervativní oblast s jasnou podporu brexitu. Jde o venkovský region u hranice Anglie s Walesem s velkým podílem zemědělství a stárnoucími obyvateli, asi čtvrtina z nich je starší 65 let.
Konzervativci utrpěli drtivou porážku v North Shropshiru v době, kdy je Johnson pod tlakem kvůli aférám s údajnými večírky v Downing Street v době lockdownu či drahou rekonstrukcí bytu.
Kritice čelí i za chaotické stahování z Afghánistánu. V úterý zažil neskrývanou rebelii v řadách vlastní strany, když se desítky zákonodárců postavily proti zpřísnění koronavirových opatření. Agentura Reuters připomíná, že britští voliči doplňovací volby často využívají jako příležitost potrestat vládnoucí stranu, ale drtivá porážka konzervativců v North Shropshiru je považována za výraz hluboké nespokojenosti.
Johnson: Chápu frustraci voličů
Johnson řekl, že chápe frustraci voličů v North Shropshiru. „Je jasné, že hlasování v North Shropshiru je velmi neuspokojivý výsledek, a naprosto chápu pocity marnosti u lidí. Chápu, co voliči v North Shropshiru říkají, a ve vší pokoře musím to rozhodnutí přijmout,“ prohlásil. „Samozřejmě přebírám osobní odpovědnost.“
Johnson rovněž připustil, že jeho strana se nedokázala soustředit na skutečné problémy. Nyní se však chce zaměřit na dokončení své práce, odpověděl na otázku týkající se své budoucnosti.
Chyby přiznávají i někteří konzervativní politici. „Voliči v North Shropshiru toho měli plné zuby a uštědřili nám kopanec. Já si myslím, že nám chtěli něco vzkázat,“ řekl Sky News předseda konzervativců a poslanec Oliver Dowden a ujistil, že strana vzkaz slyší.
Podle celonárodních průzkumů konzervativci zaostávají za svými hlavními soupeři, labouristy. „Toto musí být nahlíženo jako referendum o výkonu premiéra,“ řekl k doplňovacím volbám BBC konzervativní poslanec a Johnsonův kritik Roger Gale.
„Musí se teď změnit. Musí naslouchat názorům své strany,“ řekl podle agentury Reuters nejmenovaný konzervativní poslanec. Johnsona popsal jako talentovaného komunikátora, který však potřebuje lepší tým poradců.
Deník The Telegraph označil výsledek doplňovacích voleb za šokující a za ponížení pro Johnsona a list The Guardian poznamenal, že „kalamitní zhroucení podpory konzervativců“ vyděsí řadu konzervativních poslanců a hrozí zvednutí otázky o budoucnosti Johnsona.