Za pokus kontaktovat izolovaný ostrovní kmen čeká turistu soud

9 minut
Antropolog Martin Soukup komentuje kauzu soudu kvůli pokusu o kontakt s izolovaným kmenem
Zdroj: ČT24

Americký turista, který se pokusil na konci března kontaktovat izolovaný kmen žijící na ostrově Severní Sentinel, stane před indickým soudem. Návštěvy ostrova jsou zakázány indickou vládou, aby bylo zabráněno zavlečení nemocí a aby byl ochráněn tradiční způsob života domorodců. Turista podle vyšetřovatelů s místními obyvateli kontakt nenavázal.

Podle informací agentury AP zůstává čtyřiadvacetiletý YouTuber zadržený indickými úřady. Poté, co se neúspěšně pokusil místní obyvatele kontaktovat, zanechal na ostrově dietní kolu a kokosový ořech, které chtěl domorodcům darovat. Na ostrově natočil video a odebral vzorky půdy. Za zakázaný vstup na ostrov a ohrožení domorodců mu podle indického práva hrozí až pět let vězení.

Podle antropologa Martina Soukupa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy žije na ostrově jedna z mála zbývajících izolovaných skupin domorodců, o kterých nevíme téměř nic.

Pro populaci, která nemá vybudovanou imunitu, by zavlečení nemocí, k čemuž mohlo dojít právě návštěvou Američana, mohlo mít fatální následky. Dalším problematickým aspektem je podle experta šok způsobený nenadálým vystavením moderním technologiím odborně zvaný akulturace.

Riskantní bylo turistovo chování i pro jeho vlastní bezpečí. Již v roce 2018 se na ostrov vydal misionář s cílem šířit mezi místními křesťanskou víru a domorodci jej zabili. Izolaci si tedy podle Soukupa domorodci udržují zcela cíleně.

Ostrov Severní Sentinel
Zdroj: Wiki Commons/NASA Earth Observatory

Zbývá málo takto izolovaných skupin

O způsobu života izolovaného kmene jsou informace jen na základě pozorování kultury obyvatel ostatních Andamanských ostrovů, jichž je Severní Sentinel součástí. Pravděpodobně se tak jedná o jednu z posledních skupin lovců a sběračů na světě.

Izolovaných skupin, jako je tato, totiž zbývá velmi málo, kromě Severního Sentinelu jde například o jihoamerickou Amazonii, dodává Soukup, který sám v minulosti prováděl terénní antropologický výzkum na Papui-Nové Guineji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Poláci ve druhém kole volí nového prezidenta

Úderem sedmé hodiny se otevřely volební místnosti v Polsku. Tamní voličky a voliči vybírají ve druhém kole příští hlavu státu. První kolo hlasování před dvěma týdny vyhrál kandidát vládní Občanské koalice Rafał Trzaskowski, těsně za ním však skončil kandidát opoziční strany Právo a spravedlnosti (PiS) Karol Nawrocki. Volební místnosti se uzavřou ve 21 hodin. Prezidentským volbám v Polsku se bude věnovat v průběhu celého dne vysílání ČT24.
před 1 hhodinou

V Rusku narazil vlak do zříceného mostu, nejméně sedm lidí zemřelo

V ruské Brjanské oblasti se v noci na neděli zřítil most, do něhož následně narazil osobní vlak a vykolejil. Nejméně sedm lidí zahynulo, uvedl gubernátor oblasti Alexander Bogomaz. V nemocnicích podle něj skončilo 44 z 69 zraněných lidí. Zraněny byly i tři děti, jedno těžce, uvedl gubernátor. Úřady bez uvedení dalších podrobností tvrdí, že se most zřítil v důsledku zásahu zvenčí. Dopravní most se zřítil také v Kurské oblasti.
před 1 hhodinou

Vandalové v Paříži poničili synagogy i památník holocaustu

Památník obětí šoa, dvě synagogy a židovskou restauraci v centru Paříže potřísnili zelenou barvou neznámí pachatelé v noci na sobotu, uvedla agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje. Kamery kolem 04:35 SELČ zaznamenaly černě oděnou postavu, jak sprejem ničí zmíněný památník židovského holocaustu. Zatím se nenašly žádné nápisy a k útoku se nikdo nepřihlásil. Zděšení nad „útokem na židovské instituce“ vyjádřil izraelský prezident Jicchak Herzog.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Witkoff označil reakci Hamásu na americký návrh příměří za zcela nepřijatelnou

Americký vyslanec Steve Witkoff označil reakci palestinského teroristického hnutí Hamás na americký návrh příměří v Pásmu Gazy za zcela nepřijatelnou. Vyjednávání podle něj pouze vrací zpět, informuje agentura Reuters. Hamás v sobotu uvedl, že Izraeli nabízí propuštění deseti živých rukojmí a vrácení 18 těl výměnou za vězněné Palestince. Zároveň ovšem požaduje úplný konec války a stažení izraelských sil z Pásma Gazy, což zatím Izraelci odmítali.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Spolupráci mezi ukrajinským a českým průmyslem popsala Zóna ČT24

Zástupci ukrajinského vesmírného průmyslu zavítali do Česka – třicet firem se přijelo podívat, co jim tuzemsko může nabídnout v oblasti satelitních snímků, družic, raketových dílů a dalších kosmických technologií. Ukrajina, která se brání už čtvrtým rokem ruské invazi, se změnila na inovační centrum. Technologie mají využití nejen v ozbrojených silách, ale i civilním sektoru, popsala Zóna ČT24. Podle zástupců obou zemí se na konkrétních projektech již začíná pracovat.
před 10 hhodinami

V Belgii si připomněli památku československých vojáků

V Belgii si připomněli padlé československé vojáky. Příslušníci samostatné obrněné brigády pomohli osvobodit vůbec první město v zemi – přímořské letovisko De Panne. A účastnili se i obléhání nedalekého francouzského přístavu Dunkerk. Tam zadržovali silnou německou posádku. Ta se tím pádem nemohla zapojit do bojů proti Spojencům postupujícím po vylodění v Normandii na východ.
před 12 hhodinami

Ruský bombový útok zabil v Záporožské oblasti devítiletou dívku

Devítiletá dívka přišla o život při útoku, který ruská armáda podnikla proti vesnici Dolynka nacházející se poblíž frontové linie v ukrajinské Záporožské oblasti. Informovala o tom oblastní správa. Na Charkov v noci na sobotu útočily ruské drony. Rakety i bezpilotní letouny způsobily škody v Sumské oblasti, kde po zásahu zemědělských podniků zemřely stovky zvířat a zničeny byly desítky tun obilí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Írán zvýšil zásoby vysoce obohaceného uranu, tvrdí agentura pro atomovou energii

Írán dále zvýšil své zásoby uranu obohaceného na úroveň blízkou kvalitě vhodné pro jaderné zbraně, uvádí nová zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci mezinárodní společenství vyzval, aby Írán zastavilo. Je přesvědčen, že usiluje o získání jaderné zbraně. To Teherán dlouhodobě popírá a zprávu MAAE označil za politicky motivovanou.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...