Britští zpravodajci nečekali, že Kábul padne ještě letos

Podle britských zpravodajců bylo nepravděpodobné, že by Kábul padl do rukou radikálního islamistického hnutí Taliban ještě letos, uvedl ministr zahraničí Dominic Raab. Ministr před poslanci ve Westminsteru obhajoval stažení britských sil z Afghánistánu, kde Taliban po bleskovém postupu zemí převzal moc během několika týdnů.

Radikálové na letišti v Kábulu
Zdroj: Reuters

„Hlavní zpráva, se kterou jsme pracovali, byla, že (…) po odchodu vojsk ke konci srpna přijde vytrvalé zhoršování situace a že je nepravděpodobné, že by Kábul padl letos. (…) To neznamená, že bychom neměli záložní plán nebo netestovali další varianty. Jen abychom si to ujasnili, tento pohled byl mezi našimi spojenci v NATO široce sdílený,“ uvedl Raab.

Britská armáda musí být podle něj samostatnější a agilnější a v budoucnu méně závislá na spolupráci se Spojenými státy. Ty přesto zůstanou nejbližším spojencem Británie, ujistil ministr. Po odchodu amerických vojáků z Afghánistánu neexistovala podle něj jiná „životaschopná koalice“, která by mohla pomoci udržet britskou armádu v Kábulu.

Po jednání v parlamentu se ministr Raab chystá na cestu do zmíněného regionu, ale neupřesnil, do které země a se kterými partnery bude jednat. Poslanci opakovaně ministrovi vytýkali nepřesnost nebo absenci konkrétních údajů a čísel v jeho odpovědích. Podle Raaba například britská vláda neví, kolik přesně britských občanů ještě v Afghánistánu zůstalo, ale jsou jich „nižší stovky“, píše stanice BBC. Ať už je jejich počet jakýkoliv, je to „příliš mnoho“, uvedl ministr.

Britská vláda by v budoucnu ráda měla diplomatické zastoupení v Afghánistánu, ačkoliv to bezpečnostní situace aktuálně nedovoluje, uvedl Raab.

Raab odmítl uvést celkové údaje o lidech převezených do bezpečí britskou armádou, ale sdělil poslancům několik detailů. Mezi přibližně 15 tisíci evakuovanými bylo 287 novinářů, 65 aktivistů za práva žen a devět soudců, cituje Raaba BBC. Všichni spojenci z Afghánistánu převáželi své diplomaty, většinu míst v letadlech v posledních dnech využili Afghánci, kteří v minulosti spolupracovali se spojenci, a jejich rodinní příslušníci. Po změně režimu v Kábulu jim hrozilo nebezpečí.

Dominic Raab v srpnu čelil vlně kritiky za to, že nezavolal svému afghánskému protějšku Muhammadu Hanífu Atmarovi kvůli evakuaci afghánských spolupracovníků britské armády ještě předtím, než moc v Kábulu převzalo hnutí Taliban. Ministr byl v době těsně před začátkem evakuací na dovolené a jakékoliv pochybení odmítá. Někteří poslanci žádali jeho demisi.