Spojené státy se snadno dohodnou na vyřešení celních sporů s Evropskou unií i s Čínou, řekl americký prezident Donald Trump při setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Vyjednávání se zeměmi, na něž uvalil dovozní cla, jdou podle prezidenta dobře, na dohody ale nijak nespěchá, informovaly tiskové agentury.
Trump se setkal s Meloniovou a věří v dohodu s Unií i Čínou o clech
„Jsem si tím jist, ale bude to férová dohoda," řekl podle agentury DPA Trump k celní dohodě s Evropskou unií. Meloniová přijela do Spojených států dva týdny poté, co Trump zavedl cla ve výši deseti procent vůči řadě zemí světa včetně EU. Pohrozil i zavedením vyšších cel, která však o devadesát dní odložil. EU poté také odložila platnost svých odvetných opatření a obě strany začaly hledat dohodu, která by celní bariéry co nejvíce omezila. Meloniová po jednání uvedla, že Trump přijal její pozvání a v brzké budoucnosti navštíví Itálii.
Podle Trumpových představ by EU měla svůj obchodní přebytek s USA vyrovnat nákupem amerického zkapalněného zemního plynu (LNG). Americký prezident také řekl, že se nakonec dohodnou i dvě největší ekonomiky světa, tedy americká a čínská, mezi nimiž se celní spor velmi vyhrotil. Washington na dovoz z Číny uvalil cla ve výši 145 procent, tarify na dovoz z USA do Číny v důsledku odvetných kroků Pekingu vzrostly na 125 procent. Meloniová podle agentury Reuters po jednání s Trumpem prohlásila, že Itálie „bude muset nakupovat více LNG“.
Politika vyvažování
„Meloniová dělá politiku vyvažování (mezi EU a USA),“ uvedl v rozhovoru s ČTK přední italský filozof a politický komentátor Massimo Cacciari. Podle něj italská premiérka udržuje dobré vztahy se silami, které vládnou v Evropské unii, a současně se označuje za blízkou spojenkyni Trumpa.
Podle Cacciariho tak Meloniová neměla „polemické výstupy“ vůči Trumpovi jako jiní přední evropští politici v uplynulých měsících. „Jedná však v souladu s Evropskou komisí,“ dodal Cacciari. Meloniová od italské opozice čelila v posledních dnech kritice, že cesta do Washingtonu je sólo akce, která není dostatečně koordinovaná s EU.
Ve vztazích s USA jsou podle Cacciariho Itálie a EU v nevýhodě. „Evropa je v krizi, ale Spojené státy v krizi nejsou,“ dodal italský myslitel. Poukázal, že podíl Evropy na světovém hospodářství v posledních desetiletích klesal a nepříznivý je i demografický vývoj. Spojené státy si pak podle něj dokázaly udržet „nadvládu“ ve vojenství a vyspělých technologiích.
Slabost Evropské unie vidí filozof v tom, že po ustanovení eurozóny nedokázala jít dále „směrem k politické unii“. „Následující kroky měly být politiky konvergence ve fiskální a sociální politice,“ uvedl. Podle něj však EU má stále některé silné stránky, například velikost své ekonomiky, kterých by mohla využít.
Dohoda s Ukrajinou o vzácných nerostech se blíží, naznačil Trump
Trump po jednání s Meloniovou také řekl, že Spojené státy zřejmě příští čtvrtek s Ukrajinou podepíšou smlouvu ohledně využití jejích vzácných nerostů.
Uzavření dohody, díky níž by Spojené státy získaly přístup ke strategickým surovinám na Ukrajině, byly Washington a Kyjev blízko už v únoru. Z podpisu ale sešlo kvůli emotivní roztržce mezi Trumpem, jeho viceprezidentem JD Vancem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Oválné pracovně Bílého domu.
Ukrajinská ministryně hospodářství Julia Svyrydenková ve čtvrtek večer uvedla, že Ukrajina a USA podepsaly memorandum o záměru uzavřít dohodu o ukrajinských vzácných kovech.
Agentura Reuters připomněla, že Trump chce, aby Spojené státy získaly podíl na zisku z ukrajinského nerostného bohatství. Mluví o tom jako o splátce za vojenskou pomoc, kterou Washington Kyjevu poskytl za administrativy předchozího prezidenta Joea Bidena.