Hongkong oficiálně stáhl extradiční zákon. Podle Financial Times chce Peking vyměnit Lamovou

Hongkongská vláda oficiálně stáhla návrh zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Návrh vyvolal v Hongkongu několikaměsíční demonstrace, které postupně přerostly v požadavky obecnějších demokratických reforem. List The Financial Times (FT) uvedl, že Peking má v úmyslu najít náhradu za správkyni Hongkongu Carrie Lamovou. Čínská diplomacie to odmítla.

FT s odkazem na své zdroje napsal, že Peking hledá dočasného zástupce, který v úřadu zůstane do konce předpokládaného mandátu Lamové, což je v roce 2022. Pokud návrh schválí čínský prezident Si Ťin-pching, měl by být nástupce Lamové jmenován do března, dodal list.

Čínské ministerstvo zahraničí ale zprávu listu odmítlo jako nepravdivou. „Jde o politickou fámu s postranními úmysly,“ prohlásila v Pekingu mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing. 

Mezi možné kandidáty na nového správce Hongkongu řadí FT hongkongského bankéře Normana Chana a rovněž politika Henryho Tanga, který na správce Hongkongu kandidoval už v roce 2012, než ho zastavil skandál kolem jeho nemovitosti. Zdroje Financial Times se domnívají, že Čína chce náhradníka jmenovat, až se situace v Hongkongu zklidní.

Lamová odmítá, že by žádala o propuštění z funkce

Lamová je v úřadu správkyně od července 2017 jako první žena v této funkci. Mandát je pětiletý a politik může funkci zastávat dvě období po sobě.

Agentura Reuters v září napsala, že existuje záznam, na němž Lamová říká, že by dobrovolně odstoupila, kdyby mohla. Nepopulární správkyně později řekla, že nikdy čínskou vládu nežádala, aby jí dovolila odstoupit. Splnila by tak jeden z požadavků demonstrantů.

Vláda oficiálně stáhla návrh extradičního zákona

Protesty spustil návrh zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Kritici zákona se obávali, že norma by narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Správkyně Lamová po prvních týdnech protestů schvalování kontroverzního návrhu zákona pozastavila, demonstranti ale pokračovali ve svých akcích a požadovali jeho úplné stažení. V září Lamová oznámila, že se rozhodla návrh zákona stáhnout. Nyní hongkongský ministr bezpečnosti John Lee uvedl, že návrh byl oficiálně stažen.

Vláda tak splnila jeden z pěti požadavků demonstrantů, mezi něž patří rovněž svobodné volby či nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zákrocích proti protestům a propuštění zadržovaných demonstrantů. Podle tiskových agentur se nedá očekávat, že by stažení kontroverzního návrhu zákona protesty ukončilo.

Protestní akce v Hongkongu v poslední době pravidelně přerůstají v násilnosti, při nichž policisté proti demonstrantům používají vodní děla, slzný plyn, pepřový sprej, obušky či gumové projektily; ve dvou případech byla ohlášena i ostrá střelba. Policie zásahy zdůvodňuje radikalizací protestujících, kteří na příslušníky bezpečnostních sil často házejí kameny a zápalné lahve.

Muž, jehož případ rozpoutal protesty, je na svobodě

Hongkongské úřady ve středu propustily muže podezřelého z toho, že spáchal vraždu na Tchaj-wanu a pak se vrátil zpátky do Hongkongu. Právě tímto případem vláda v Hongkongu zdůvodňovala svůj plán přijmout zákon umožňující vydávat do pevninské Číny osoby podezřelé z trestných činů.

Chan Tong-kai je podezřelý, že loni během výletu na Tchaj-wan zavraždil svoji těhotnou přítelkyni. Její tělo se našlo v kufru pohozeném u stanice metra v Tchaj-peji.

Chan Tong-kai se sám vrátil do Hongkongu, kde byl uvězněn kvůli finančním podvodům, protože po smrti své přítelkyně dál používal její kreditní karty. V dubnu mladíka hongkongský soud poslal do vězení na 29 měsíců. Vzhledem k době, kterou strávil v cele při čekání na soud, a s ohledem na dobré chování byl Chan nyní propuštěn.

Případ muže podezřelého z vraždy, který vedl k hongkongským demonstracím (zdroj: ČT24)

Hongkongské policii přiznal, že dívku po hádce uškrtil. Policie ale nemohla Chana obvinit z vraždy, protože zločin byl spáchán na Tchaj-wanu a hongkongské úřady nemají přístup k důkaznímu materiálu, uvedl již dříve list The New York Times.

Když dvacetiletý muž opouštěl vězení, omluvil se příbuzným své přítelkyně a řekl, že je ochoten se vydat tchajwanské policii a přiznat před soudem vinu. Hongkong a Tchaj-wan, který již loni vydal na Chana zatykač v souvislosti s vraždou přítelkyně, nyní jednají o dalším postupu.

Tchaj-pej nabídla, že pošle tým, který by Chana na Tchaj-wan doprovodil. To ale Hongkong odmítl a trvá na tom, že Chan by měl mít možnost odletět na Tchaj-wan samostatně. Takovou možnost zase vyloučil Tchaj-wan.