Guaidó se vrátil do Venezuely. Chce jednat se zástupci všech významných odborů

Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó se odpoledne bezpečně vrátil do vlasti. Přistál na hlavním letišti Maiquetía u Caracasu, kde na něj v příletové hale čekali velvyslanci či konzulové více než desítky států. Návrat Guaidóa, kterého už téměř šest desítek zemí uznalo za prozatímního prezidenta, se očekával s napětím. Nebylo totiž jasné, zda autoritářský prezident Nicolás Maduro svého hlavního politického rivala pustí do země, či zda ho nenechá zatknout.

Guaidó strávil víc než týden cestami po okolních zemích, ve kterých sbíral podporu jako prozatímní hlava státu. Před svým návratem vyzval stoupence opozice, aby opět vyšli do ulic demonstrovat proti Madurovu režimu.

„Dnes, navzdory všem obtížím, slavíme malé vítězství. Mohl jsem se vrátit do Venezuely díky mobilizaci lidí,“ ocenil podle opozičního listu El Nacional podporu obyvatel země Guaidó. Zároveň oznámil, že na úterý svolal schůzku se zástupci všech významných odborů, které chce přesvědčit, aby Madurovu režimu řekli „už dost“. Na sobotu pak svolal další protivládní demonstrace.

Již na letišti poděkoval zástupcům třinácti zemí, kteří jej po příletu přivítali jako prezidenta. Byli mezi nimi zástupci latinskoamerických zemí jako Argentina či Brazílie, ale i vyslanci Spojených států, Francie, Německa či Španělska. 

Mé zatčení by byla poslední chyba Madurova režimu, uvedl Guaidó

Madura před případným zásahem proti Guaidóovi při jeho návratu do Venezuely varovaly Spojené státy. Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton konstatoval, že „prezident Guaidó se bezpečně vrátil do Venezuely. Jeho bezpečnost musí být zaručena. Svět se dívá,“ napsal na Twitteru Bolton, podle něhož by Washington i mezinárodní společenství „jasně a důrazně“ odpověděly na jakýkoli pokus zabránit Guaidóovi v bezpečném návratu do země. Rovněž OSN uvedla, že situaci bedlivě sleduje a vyzývá obě strany i jejich stoupence, aby se pokusily „všemi prostředky snížit napětí“.

Maduro ani úřady zatím na Guaidóův návrat nijak nereagovali, socialistický vůdce se místo toho pokoušel odvést pozornost veřejnosti výzvou ke karnevalovému veselí, které prodloužil o několik dní.

Příznivci Juana Guaidóa v centru Caracasu
Zdroj: Reuters/Manaure Quintero

Případné zatčení Guaidóa by opozici poskytlo jasný důkaz represí Madurovy vlády proti jejím politickým protivníkům a vedlo by k ještě tvrdším sankcím ze strany Spojených států. Na druhé straně by opozice přišla o důležitou osobnost, která jí po letech vnitřní rivality přinesla jednotu.

„Po mém příletu, ať už diktátor (Maduro) podnikne cokoli, budeme pokračovat,“ vzkázal Guaidó svým přívržencům. „Pokud se režim odváží mě zatknout, bude to jedna z posledních chyb, kterých se dopustí,“ uvedl už v neděli na Twitteru.

Maduro minulý týden naznačil, že něco proti Guaidóovi podniknuto být může. „Nemůže si jen tak odejít a zase přijít… justice mu zakázala opustit zemi a já zákony respektuji,“ řekl v rozhovoru poskytnutém televizi ABC. Narážel tak na předběžné opatření, které vydal soud koncem ledna a jímž na žádost prokurátora obstavil Guaidóovi účty a zakázal mu vycestovat ze země.

Podle komentátorů španělského listu El País může být úspěšný Guaidóův návrat signálem slabosti Madurova režimu. Vládnoucí socialisté jsou podle deníku rozděleni na dva tábory: radikálnější soustředěný kolem stranické „dvojky“ Diosdada Cabella, který chce Guaidóovo zatčení, a umírněnější tvořený lidmi z Madurova bezprostředního okolí.