Floridský soud osvobodil policistu viněného z údajné nečinnosti při střelbě na škole v Parklandu

Soud na Floridě zprostil viny někdejšího zástupce šerifa Scota Petersona, který byl obviněn z nedostatečné reakce při střelbě na střední škole v Parklandu v roce 2018. O život tehdy přišlo sedmnáct lidí. Jde o první podobný soud policisty obviněného z nečinnosti při útoku šíleného střelce.

Šedesátiletý Peterson, který byl v době útoku ozbrojený, ale neměl neprůstřelnou vestu, zůstal stát před budovou školy a proti střelci nezasáhl.

Vyšetřovatelé uvedli, že Peterson „neudělal absolutně nic pro zmírnění“ střelby, napsala na svém webu stanice BBC a dodala, že kritici, včetně tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, ho označili za zbabělce.

Peterson byl obviněn z celkem jedenácti činů včetně zanedbání péče o dítě, hrubé nedbalosti a křivé výpovědi. V případě odsouzení mu hrozilo až 97 let vězení.

BBC dále napsala, že ve Spojených státech neexistuje zákon, který by vyžadoval, aby se policista postavil do palebné linie nebo riskoval život při střelbě, a státní zástupci se proto rozhodli Petersona obvinit ze zanedbání péče o dítě.

Obhajoba mimo jiné uvedla, že Peterson si nebyl jistý, odkud výstřely vycházely. Tvrdila také, že Petersona nelze považovat za ,pečovatele‘ ve smyslu zákona, který se obvykle používá v případech, kdy péči zanedbají rodiče či jiní její poskytovatelé.

Útočník dostal doživotí

Útok v Parklandu se odehrál 14. února 2018. Devatenáctiletý Nikolas Cruz tam zastřelil čtrnáct studentů a tři zaměstnance školy a dalších sedmnáct lidí zranil. Cruz napadl školu, ze které byl o rok dříve z kázeňských důvodů vyloučen, po činu byl zadržen a přiznal se. Řekl, že zvolil den svatého Valentýna, aby tento svátek studenti školy nemohli už nikdy slavit.

Soud s ním začal loni v létě, na začátku listopadu Cruz dostal doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění. Soudkyně vynesla sedmnáct doživotních trestů za vraždu, dalších sedmnáct doživotí pak Cruz dostal za pokus o vraždu lidí, kteří byli zranění.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protivládních protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán v reakci pohrozil útoky na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
03:13Aktualizovánopřed 6 mminutami

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s ním informoval o plánech na změnu systému mobilizace a další změny v armádě. Na druhý pokus poslanci schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
13:15Aktualizovánopřed 26 mminutami

Násilí, drogy, sexismus, extremismus. Německá armáda po skandálu propustila devět vojáků

Německá armáda kvůli skandálu u výsadkářů ze základny na západě země propustila zatím devět vojáků. U dalších čtyř zahájila proces, který by měl k propuštění vést. Po neveřejném zasedání branného výboru Spolkového sněmu to ve středu uvedl inspektor pozemního vojska Christian Freuding, uvedla agentura DPA. Jednotkou výsadkářů otřásl na přelomu roku skandál v souvislosti s násilím, sexistickým chováním, užíváním drog či sympatiemi ke krajní pravici.
před 34 mminutami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jens-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Dánsko a Grónsko ve středu oznámily, že v úzké spolupráci se svými spojenci začaly posilovat svou vojenskou přítomnost v Grónsku.
13:39Aktualizovánopřed 35 mminutami

Rok 2025 byl po předchozích dvou letech nejteplejším v historii měření

Rok 2025 byl třetím nejteplejším rokem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,97 stupně Celsia. Byl tedy jen nepatrně (o 0,01 stupně Celsia) chladnějším než rok 2023 a o 0,13 stupně Celsia chladnějším než rok 2024, který byl vůbec nejteplejším rokem v historii měření. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Posledních jedenáct let bylo zároveň nejteplejších v historii měření.
04:22Aktualizovánopřed 37 mminutami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřely tři desítky lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinská expremiérka Tymošenková odmítá obvinění z korupce

Ukrajinské úřady obvinily bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou z korupce a prohledaly ústředí její strany v Kyjevě. Opoziční politička obvinění odmítla a počínání úřadů označila za předvolební čistku, informují média. Vyšetřování korupce nedávno zasáhlo i nejbližší okolí prezidenta Volodymyra Zelenského.
před 2 hhodinami

Chorvatsko obnovilo vojenskou službu. Mladí muži dostávají povolávací rozkazy

V prvních dnech roku 2026 obdrželo přibližně 1200 mladých mužů v Chorvatsku dopisy, v nichž jsou informováni, že byli povoláni k výkonu vojenské služby. Zákon, který jim tuto povinnost ukládá, schválili chorvatští poslanci loni v říjnu bez odporu tamní veřejnosti, která dle průzkumů odvody většinově podporuje.
před 5 hhodinami
Načítání...