Džanín je baštou palestinských teroristů. Izrael tam zesiluje své zásahy, podle místních trpí i civilisté

Nahrávám video
Události: Situace v Džanínu
Zdroj: ČT24

Džanínu na Západním břehu Jordánu se přezdívá „malá Gaza“. Své lidi v něm má Hamás i Islámský džihád a město platí za baštu palestinských teroristů. Místní ale stále více pociťují nátlak i z opačné strany, neboť Izrael tam po útocích ze 7. října zasahuje častěji.

Od té doby, co z Džanínu teroristé před rokem vyhnali palestinskou policii, vládnou padesáti tisícům místních obyvatel. Tábor v Džanínu býval symbolem palestinského odporu už dlouho před poslední válkou a podobně dlouho i místem častých zásahů armády.

Dřív to podle místních bylo dvakrát až třikrát do měsíce, po letošním sedmém říjnu tam ale armáda zasahovala minimálně dvacetkrát. Izrael tvrdí, že jde o součást boje proti terorismu. Podle místních tím ale trpí i prostí civilisté.

Izraelci v Džanínu zasahují drony i vrtulníky. „Přišli a ničili naše domovy, naše živobytí. Veškeré zboží tady bylo na zemi. Nikdo se nás nezastal,“ tvrdí majitelka místního obchodu Esmer o pár dní starém útoku.

Z Džanínu přicházejí čtyři pětiny teroristických útoků proti Izraeli. Těžkopádné operace proti jejich strůjcům doprovázejí tanky. „Po zatčení mě svázali za zády. Skákali mi po zádech, tak jsem přišel ke zlomené ruce,“ tvrdí místní obyvatel Husní Mansúr. O surových výsleších mluví i jiní, jejich svědectví nelze ověřit.

Izrael mluví o boji s terorem, místní o válce proti národnímu odporu

Během třídenního zátahu před čtrnácti dny zemřelo třináct Palestinců. Místní to nazývají válkou proti národnímu odporu, Izrael bojem s terorem. „Vojáci provedli stovky razií a zadrželi 14 hledaných osob, včetně tří napojených na Hamás. Zlikvidovali deset teroristů a odhalili deset podzemních výroben zbraní a sedm laboratoří na výrobu výbušnin,“ uvedla k akci izraelská armáda.

Frustrace místních roste. Na Západním břehu Jordánu zemřelo tři sta lidí, třetina z nich právě v Džanínu. Jde tak o doutnající konflikt ve stínu Gazy, který může podle expertů dál eskalovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Íránský útok v Izraeli zabil dva lidi. V Dubaji se ozvaly exploze

Íránský raketový útok v Izraeli zabil dva lidi, napsal v noci na středu s odkazem na záchrannou službu zpravodajský server The Times of Israel (ToI). V Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE) se večer podle novinářů agentury AFP ozvalo několik explozí, podle úřadů protivzdušná obrana sestřelovala drony a rakety z Íránu.
01:11Aktualizovánopřed 49 mminutami

Izrael zabil šéfa íránské bezpečnostní rady, potvrdil Teherán

Izraelský úder v noci na úterý zabil šéfa íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alího Larídžáního, který patřil po začátku izraelských a amerických úderů a zabití vůdce Alího Chameneího k nejvýše postaveným íránským činitelům. Informaci izraelské armády večer potvrdila íránská státní média. Teherán potvrdil také smrt náčelníka íránských polovojenských milic basídž Gholámrezy Solejmaního, kterého rovněž zabil izraelský úder.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ceny ropy se vrátily k růstu, obavy z vývoje na Blízkém východě nepolevují

Ceny ropy se v úterý opět vrátily k růstu. Na trhu přetrvávají obavy z dlouhodobějšího narušení dodávek kvůli uzavření Hormuzského průlivu v důsledku války na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent přidala 3,2 procenta a uzavřela na 103,42 dolaru za barel. Od začátku měsíce zdražila o 40 procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykázala nárůst ceny přes 3,6 procenta na 96,85 dolaru za barel. Kvůli íránským útokům také Spojené arabské emiráty znovu pozastavily provoz v ropném přístavu Fudžajra.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoKakaové boby nejdou na odbyt, dopady pociťují farmáři v západní Africe

Zatímco předloni kakaové boby kvůli suchu v cenách dosahovaly historických rekordů, teď nestojí ani třetinu. Silně to pociťují hlavně farmáři v Ghaně a Pobřeží slonoviny, kterým tak leží v zaplněných skladech nebo hnijí na stromech. Pokud nějaké prodali, ani téměř po půl roce za ně většinou nedostali zaplaceno. Někteří tak nemají ani na to, aby posílali děti do školy. Za pokles cen může dobrá úroda v době nižší poptávky. Řada producentů čokolády totiž začala právě kvůli předtím vysokým cenám vyrábět menší balení.
před 6 hhodinami

Část Libanonců volá po odzbrojení Hizballáhu. Pro jiné je to jediný ochránce

Izrael pokračuje v úderech na Libanon. Cílí při tom dle vlastních slov na hnutí Hizballáh. Lídři Kanady, Francie, Německa, Itálie a Velké Británie varovali před dalším vyhrocením tohoto konfliktu a vyzvali Libanon a Izrael, aby začaly jednat o politickém řešení.
před 8 hhodinami

Zelenskyj nabídl spojencům až polovinu ukrajinské produkce záchytných dronů

Ukrajina dokáže denně vyrábět dva tisíce záchytných dronů na ochranu před útoky a polovinu z nich může dodat spojencům na posílení jejich obrany. Řekl to v úterý v britském parlamentu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina podle něj vyslala 201 expertů na protivzdušnou obranu na Blízký východ, tedy do regionu, který sužují íránské vzdušné protiútoky v reakci na americko-izraelskou ofenzivu z posledních týdnů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Šéf Národního protiteroristického centra USA rezignuje kvůli válce v Íránu

Na protest proti válce v Íránu rezignuje na svou funkci šéf amerického Národního protiteroristického střediska (NCTC) Joe Kent. Oznámil to podle agentury AP na sociálních sítích. Írán podle Kenta nepředstavoval pro Spojené státy bezprostřední hrozbu a Washington válku začal kvůli tlaku Izraele a jeho vlivné lobby v USA.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Trump kvůli Íránu odkládá návštěvu Si Ťin-pchinga

Americký prezident Donald Trump kvůli válce s Íránem o několik týdnů odkládá dlouho plánovanou návštěvu Číny. Ve Washingtonu při setkání s irským premiérem Micheálem Martinem řekl, že očekává, že se uskuteční za pět až šest týdnů. Původně byla velmi sledovaná zahraniční cesta ohlášená na 31. března až 2. dubna.
před 10 hhodinami
Načítání...