Bývalý starosta New Yorku zaplatí za USA roční příspěvek ke klimatické dohodě

Bývalý newyorský starosta a zvláštní vyslanec OSN pro změnu klimatu Michael Bloomberg zaplatí 4,5 milionu dolarů (93 milionů korun), aby za Spojené státy uhradil jejich roční příspěvek k pařížské dohodě o ochraně klimatu. Prezident Donald Trump loni oznámil, že USA od globální dohody z roku 2015 odstoupí. Bloomberg doufá, že Trump příští rok svůj názor změní.

„Amerika se k něčemu zavázala a jako Američané máme odpovědnost to splnit, pokud to nečiní vláda. Já toho jsem schopen. Ano, pošlu šek se sumou, již Amerika slíbila, jako by to bylo od federální vlády,“ sdělil Bloomberg. Peníze mají být zaslány na konto Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC).

Ze své charitativní nadace Bloomberg Philanthropies někdejší starosta loni nabídl ke krytí jiných projektů spojených s klimatickými změnami 15 milionů dolarů.

V pařížské dohodě se téměř 200 států zavazuje udržet míru oteplování pod dvěma stupni Celsia ve srovnání s předindustriálním obdobím.

Bloomberg doufá, že Trump svůj přístup změní

Trump sice loni v červenci ohlásil odstoupení, k tomu ale může dojít nejdříve za tři roky, tedy 4. listopadu 2019. Letos v lednu naznačil, že by se USA mohly za určitých podmínek k dohodě vrátit.

V to věří i Bloomberg. „Je o něm známo, že názory mění. Amerika má velký podíl na řešení (klimatických změn) a měla by světu pomoci odvrátit hrozící katastrofu,“ řekl Bloomberg.