Arméni v Turecku se kvůli napětí kolem konfliktu v Náhorním Karabachu bojí o své bezpečí

2 minuty
Události ČT: Obavy arménské menšiny v Turecku
Zdroj: ČT24

V Náhorním Karabachu se znovu tvrdě bojovalo, a to navzdory příměří vyhlášenému v sobotu. Podle „ministra obrany“ této enklávy v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem padlo dalších 43 jejích vojáků. V konfliktu má za sebou Ázerbájdžán podporu Turecka. Přitom právě v Turecku žije i arménská menšina, která má v nynější zjitřené atmosféře obavy o své bezpečí.

Do života Arménů v Istanbulu se vkradl strach. Jedním z mála, kteří svolili veřejně promluvit, je aktivistka Natali Avazjanová. „Lidé se bojí a jsou zticha. Jen pár nás mluví nahlas,“ potvrzuje Avazjanová.

Ti, kteří mluví nahlas, mají jedno společné. Tvrdí, že jim jde v první řadě o mír. „Lidé namítají, že Arméni udělali to a ono. Ano, ale také v Arménii umírají děti. Dávat hlas jen jedné straně je špatně,“ dodává aktivistka.

Nacionalisté demonstrovali v Armény obydlených čtvrtích

Obavy Arménů nejsou nové. Za první světové války se jich v Osmanské říši šest set tisíc až více než milion stalo obětí masakrů považovaných za genocidu. Turecká vláda toto označení odmítá. 

Po vypuknutí bojů o Náhorní Karabach se v Istanbulu objevily vlajky Ázerbájdžánu, který Ankara hlasitě podporuje, a místní nacionalisté pořádali demonstrace ve čtvrtích, kde bydlí mnoho arménských křesťanů. Jejich instituce od té doby stráží policie.

Arménský patriarchát v Istanbulu se v této atmosféře zdržel jakýchkoli politických nebo jednostranných prohlášení. Patriarcha pouze oznámil, že se modlí za mír.

Arménský novinář: Obě strany vedou informační válku

Arménský týdeník Agos má policejní ochranu už třináct let, konkrétně od vraždy někdejšího šéfredaktora Hranta Dinka tureckým pravicovým radikálem. „V dobách napětí se šíří atmosféra nenávisti, která se lehce může zvrhnout ve zločin,“ podotýká komentátor týdeníku Pakrat Estukjan.

Novinář tvrdí, že Agos nikomu nestraní –⁠ na rozdíl od tureckých provládních médií. „Obě strany vedou také informační válku. Snažíme se to mít na mysli,“ připouští Estukjan.

Arménští křesťané žijí na území dnešního Turecka dva tisíce let, komunita se ale stále zmenšuje. Podle odhadů nyní čítá padesát tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 17 mminutami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráku drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 1 hhodinou

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konga Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 7 hhodinami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Irská armáda zaznamenala drony poblíž Zelenského letadla

Irské námořnictvo v pondělí zaznamenalo pět dronů pohybujících se poblíž prostoru, kam mířilo letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informoval ve čtvrtek deník The Irish Times. Ukrajinský prezident tohoto dne přilétal na oficiální návštěvu ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Agenti FBI zadrželi podezřelého z umístění bomb v předvečer útoku na Kapitol

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zadržel muže, kterého podezřívá z umístění trubkových bomb u politického ústředí demokratů a republikánů ve Washingtonu pátého ledna 2021, v předvečer útoku příznivců Donalda Trumpa na Kapitol. Dřívější zprávy médií podle agentury AP potvrdila americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová s tím, že muž si již vyslechl obvinění. Informovala o tom televize CNN.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V Hondurasu roste napětí, sčítání výsledků voleb prezidenta dvakrát pozastavili

V Hondurasu roste napětí kvůli sčítání hlasů z nedělních prezidentských voleb, které bylo už dvakrát pozastaveno, naposledy ve středu, oficiálně kvůli „údržbě systému“. Momentálně, po sečtení asi 85 procent hlasů, vede pravicový kandidát Nasry Asfura se 40 procenty hlasů, druhý je s 39,7 procenta centristický politik Salvador Nasralla. Jejich pořadí se ale od neděle už dvakrát otočilo.
před 10 hhodinami
Načítání...