Aerolinky: Pád ruského letadla způsobily vnější vlivy. Černá skříňka to ale prý vyvrací

Stále nejasnější jsou diskuze nad příčinou katastrofy ruského letadla nad Sinají. Aerolinky Kogalymavia u svého stroje vyloučily závadu či chybu pilotů – za pádem letadla prý bylo „mechanické působení zvenčí“. Podobnou verzi ale podle všeho vylučují data z černé skříňky, jak uvedl zdroj znalý analýzy. Na vyšetřování přímo v Egyptě spolupracují místní experti s kolegy z Ruska a Francie. Nejhorší katastrofu v dějinách ruského civilního letectví nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě.

Je nutné udělat všechno, aby se odhalil objektivní obraz toho, co se skutečně stalo.
Vladimir Putin
Ruský prezident

Havárie Airbusu A321 je označována za nejhorší katastrofu v dějinách ruského letectví. Podle úřadů je ale ještě příliš brzy na stanovení jejích příčin. Vedení firmy Kogalymavia nicméně na pondělní tiskové konferenci vyloučilo, že by tragédii zavinila technická závada nebo chyba pilotů, kteří před katastrofou nic mimořádného nehlásili.

„Neexistuje souběh takových selhání systémů, které by mohly vést k tomu, aby se letadlo rozpadlo ve vzduchu. Jediným vysvětlením může být mechanické působení zvenčí,“ prohlásil zástupce generálního ředitele Alexandr Smirnov.

Nejmenovaný zdroj obeznámený s analýzou tzv. černých skříněk ale agentuře Reuters řekl, že letadlo nebylo zasaženo zvenčí. Piloti prý před zmizením stroje z obrazovek radarů skutečně nehlásili, že by se ocitli v nouzi. Další podrobnosti zdroj neposkytl. Jiné informace ale hovoří o tom, že rozbor zachovalých skříněk vlastně oficiálně ještě nezačal. V některých bulvárních médiích se objevují i náznaky o možném teroristickém útoku přímo na palubě letadla.

Při vyšetřování se mimo jiné zjistilo, že společnost Kogalymavia dluží svým zaměstnancům na výplatách za dva měsíce. Vedení firmy před novináři problém s výplatami připustilo, ujišťovalo však, že to nemá vliv na bezpečnost letů.

Stroj byl podle firmy ve vynikajícím stavu a absolvoval všechny technické kontroly včetně důkladné loňské, která se dělá jednou za 12 let.
Miroslav Karas
Zpravodaj ČT v Moskvě

Do Petrohradu zamířila první těla

Do Petrohradu nad ránem přepravil ruský speciál prvních 144 těl obětí. Po zbývajících zatím záchranáři stále pátrají. Do Petrohradu se mezitím sjeli příbuzní, od nichž chtějí úřady získat vzorky DNA kvůli identifikaci obětí.

Petrohrad a přilehlá Leningradská oblast prodloužily až do úterý smutek. Na petrohradském letišti Pulkovo zřídilo ministerstvo pro mimořádné situace krizový štáb. Zhruba stovka příbuzných obětí je v péči psychologů a lékařů.

  • Charterovým spojem s výjimkou asi čtyř Ukrajinců cestovali z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu výhradně Rusové.
  • Příčina havárie Airbusu A321 ruské společnosti Kogalymavia není známa.
  • Spekuluje se o technické závadě, vyloučen ale není prý ani teroristický útok.

Na místě neštěstí působí vedle egyptských vyšetřovatelů i týmy z Ruska a Francie. V troskách byly nalezeny ruské, ukrajinské a běloruské pasy. Podle ruského ministra dopravy se tak mohou do pátrání zapojit i Ukrajina s Běloruskem. Ruským a egyptským úřadům nicméně nabídli pomoc američtí experti.

„Budeme pokračovat v pátrací operaci tak dlouho, jak bude třeba, dokud všichni mrtví nebudou převezeni do vlasti a dokud úplně nevyřešíme všechny otázky spjaté s vyšetřováním příčin tohoto neštěstí," řekl ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov televizi Rossija 24. Původně média uváděla, že pátrací operace skončí ještě večer. Po ostatcích se podle ministra pátrá i za pomoci ruských bezpilotních letounů. Záchranáři totiž pracují ve složitých podmínkách, které na poušti obnášejí veliké horko.

V Rusku až do úterý platí státní smutek
Zdroj: ČTK/TASS

Více by mělo být známo po analýze obou nalezených letových záznamníků. Krátce po startu ve výšce přes 9144 metrů náhle začal letoun prudce klesat a poté s ním letoví dispečeři ztratili spojení. Ocas zůstal celý, trup a křídla shořely.

K pádu stroje se už v sobotu přihlásilo teroristické hnutí Islámský stát. Podle expertů však teroristé v oblasti nemají k dispozici zbraně, kterými by letadlo v takové výšce mohli sestřelit. Vyšetřovatelé nicméně nevylučují možnost pumového útoku.

V Rusku uctili oběti

Na hlavním petrohradském náměstí v neděli večer uctily oběti tisícovky lidí. Před Zimním palácem se k nebi vzneslo 224 bílých balonků. Mnozí lidé pokládali květiny a zapalovali svíčky.

Pietní místo v centru Petrohradu
Zdroj: ČTK/TASS

Na petrohradském letišti neštěstí připomínalo moře rudých karafiátů a plyšových medvídků. Mezi oběťmi bylo 17 dětí včetně desetiměsíčního batolete.

Strach Rusů stlačil zájem o letecké dovolené na minimum

Sobotní katastrofa fakticky v Rusku zastavila prodeje leteckých zájezdů do zahraničí. Rusko ochromil strach z létání a operátoři čekají nejen pokles poptávky, ale i hromadné rušení již zakoupených zájezdů. Oznámila to mluvčí sdružení cestovních kanceláří Irina Tjurinová.

„V (cestovních) agenturách nám hlásí, že v sobotu prodeje klesly o 30 až 50 procent oproti běžným ukazatelům. Dnes prodeje přestaly prakticky do všech destinací. Doslova mrtvé ticho,“ řekla mluvčí. „Je to šoková reakce. Na pozadí spekulací o příčinách tragédie nejsou turisté ochotni si rezervovat letecké zájezdy kamkoliv,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Byli jsme opuštěni“. Venezuelská vláda čelí po zemětřeseních kritice

Ve Venezuele téměř týden po dvojici ničivých zemětřesení pokračují záchranné práce, které usilují o nalezení přeživších a vyprošťování těl. Podle agentury AP však místní obyvatelé hovoří o tom, že vláda jim v době, kdy na tom nejvíce záleželo, neposkytla dostatečnou pomoc. Podle nejnovějších vládních údajů si katastrofa vyžádala nejméně 1943 obětí a nejméně 10 571 zraněných. V zemi působí i zahraniční záchranáři včetně českého týmu.
před 27 mminutami

Středomoří zasáhla vlna veder s rekordní intenzitou

Zejména severozápadní část Středozemního moře zasáhla na začátku týdne vlna veder, která dosáhla pro tuto oblast rekordní intenzity. Událost je podle meteorologů výjimečná tím, o kolik stupňů současné teploty překročily normální hodnoty. Nadprůměrné teploty ale panují v celém Středomoří. Průměrný rozdíl oproti normálním, takzvaným klimatologickým hodnotám, činil 5,2 stupně Celsia, jak vyplývá z údajů španělského Institutu mořských věd (ICM) citovaných agenturou AFP.
před 58 mminutami

Írán tvrdí, že se nesetká s vyslanci USA v Dauhá, informuje Reuters

Zástupci Íránu se v nejbližších dnech nesetkají s vysoce postavenými představiteli Spojených států, kteří v úterý přiletěli na jednání do katarského Dauhá. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí. Katar mezitím v úterý večer uvedl, že bude pokračovat v roli prostředníka ve vyjednávání mezi USA a Íránem. Podle Reuters současná situace nesvědčí o dobrých vyhlídkách na dosažení trvalého míru mezi oběma znepřátelenými stranami.
01:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusové ostřelovali benzinky na Ukrajině

Rusko zasáhlo pět čerpacích stanic v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Zemřela při tom jedna žena a tři lidé utrpěli zranění. Ukrajině se v poslední době daří zasahovat ruskou ropnou infrastrukturu, což u tamních čerpacích stanic způsobuje dlouhé fronty. Další oběti má ruský útok na mikrobus v Chersonu. Ukrajinci naopak útočili na jihozápadě Ruska, o rozsahu způsobených škod zatím nejsou informace.
před 3 hhodinami

Policie podniká razie kvůli údajnému zneužití peněz EU frakcí Identita a demokracie

Ve Francii a dalších evropských zemích se v úterý konají policejní prohlídky kvůli podezření ze zneužití fondů Evropské unie členy někdejší frakce v Evropském parlamentu Identita a demokracie (ID). Agentura AFP to uvedla s odvoláním na Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), podle kterého se operace týká vyšetřování skutků z let 2019 až 2024.
před 14 hhodinami

Nejvyšší soud odmítl Trumpovu snahu omezit udělování občanství dětem narozeným v USA

Nejvyšší soud USA v úterý odmítl snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování amerického občanství všem dětem narozeným na území Spojených států, informovala agentura Reuters. Trump tento princip udělování občanství, který je zaručen 14. dodatkem tamní ústavy, v minulosti tvrdě kritizoval a označoval ho mimo jiné za neštěstí Spojených států. Podle Trumpa jde aktuální rozhodnutí nejvyššího soudu „napravit“ v Kongresu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Obětí otřesů ve Venezuele jsou téměř dva tisíce, z trosek vytáhli živého hocha

Počet obětí zemětřesení, které minulý týden zasáhlo Venezuelu, vzrostl na nejméně 1943, uvedl v úterý předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez. Podle jeho slov se zároveň téměř zdvojnásobil počet zraněných. Informovala o tom agentura Reuters. Naděje na nalezení dalších přeživších slábnou. Nicméně i šest dní po této tragédii se v úterý podařilo jordánským záchranářům vyprostit z trosek v Caracasu živého chlapce, informoval server CNN Espaňol.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoAlbánci už měsíc brojí proti plánu Trumpova zetě vybudovat luxusní resorty

Tisíce lidí už měsíc v ulicích Albánie protestují proti plánu zetě amerického prezidenta Donalda Trumpa Jareda Kushnera. Spolu se svou manželkou Ivankou a dalšími podnikateli chce u chráněné laguny Narta na jihozápadním pobřeží země a na ostrově Sazanna postavit obří komplex luxusních hotelů a vil. Svými protesty dávají Albánci kabinetu dlouholetého premiéra Ediho Ramy najevo svůj nesouhlas s plány Američanů. Protesty mají jméno po plameňácích, pro které jsou tamní mokřady domovem. Rama stavbě přidělil status strategické investice, Albánci teď žádají konec jeho vlády. Experti se navíc obávají dopadu staveb na životní prostředí. Oblast by navíc musela projít i náročným odminováním.
před 15 hhodinami

Evropský pohled