Na Sinaji havaroval ruský letoun s 224 lidmi. Nikdo nepřežil

Airbus A-321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě se zřítil v centrální části Sinajského poloostrova poté, co vzlétl z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře a mířil do Ruska. Egyptští záchranáři našli zcela zničený stroj v horách, 35 km jižně od města al-Aríš na pobřeží Středozemního moře, a z jeho trosek vytáhli již přinejmenším polovinu mrtvých těl včetně všech 17 dětí na palubě. Egyptské úřady oznámily, že nehodu nepřežil žádný z pasažérů. Vyšetřující orgány zároveň potvrdily nález černé skříňky.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy ve 12: Za pádem letadla mohly být technické problémy

Po prvotním ohledání místa neštěstí dospěli vyšetřovatelé k závěru, že letadlo havarovalo kvůli technické poruše. Podle jejich verze se zřítilo na zem ve výrazně svislé poloze, což mělo za následek rozlomení stroje na dvě části. Ta menší, v zadní části letadla, shořela, ta větší narazila do skály. „Leží tu na zemi mnoho mrtvých. Mnoho jich ale také zůstalo v letadle, připoutáno ve svých sedačkách,“ prozradil agentuře Reuters  anonymní zdroj z egyptských bezpečnostních složek.

Tuto verzi událostí nicméně odmítá místní odnož Islámského státu, která označila samu sebe za původce zničení letadla. „Bojovníci IS byli schopni sestřelit letadlo s 220 ruskými 'křižáky' na palubě. Všichni z okupantů díkybohu zahynuli,“ napsali radikálové na twitterovém účtu.

„V různých médiích se objevují rozmanité informace o tom, že ruské dopravní letadlo bylo údajně sestřeleno protiletadlovou raketou vypálenou teroristy. Tuto informaci není možné považovat za správnou,“ uvedl ruský ministr dopravy Maxim Sokolov.

Jedná se o jednu z nejhorších leteckých katastrof za posledních 15 let, která se stala vůbec nejtragičtější v historii ruské a sovětské aviatiky.

Na palubě byli pouze ruští občané a tři Ukrajinci

Podle agenturních zpráv byl postiženým strojem Airbus A-321, který provozovala ruská letecká společnost Kogalymavia. Stroj mířil do Petrohradu a pro charterový let jej měla pronajatý cestovní kancelář Brisco. 

Na palubě se nacházelo 224 lidí včetně sedmi členů posádky. Z 217 pasažérů bylo 138 žen, 62 mužů a 17 dětí. Jednalo se v drtivé většině o občany ruské národnosti. Výjimkou byli tři cestující s ukrajinským pasem. 

„Letoun Airbus A-321 společnosti Kogalymavia, letící na trase Šarm aš Šajch - Petrohrad, odletěl v 06:51 moskevského času (04:51 SEČ). V 07:14 nenavázal kontakt s Larnakou (na Kypru) a zmizel z radarových monitorů,“ sdělil podle agentury TASS Sergej Izvolskij, mluvčí ruského úřadu pro kontrolu leteckého provozu Rosavia.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na neděli den státního smutku a nařídil, aby do Egypta byly neprodleně vyslány týmy záchranářů a vyšetřovatelů. Ruské úřady podle něj také musí poskytnout rodinám postižených maximální pomoc.

V souvislosti s pádem letadla nabídl Egyptu součinnost také Izrael. „Byl vytvořen letecký most egyptskými vojenskými letadly, která mají oběti nehody přepravovat přímo do Káhiry,“ doplnil Štěpán Macháček, zpravodaj ČRo-Radiožurnálu.

Video Zpravodaj ČT: Záchranná akce probíhá v místě válečného střetu s islamisty
video

Zpravodaj ČT: Záchranná akce probíhá v místě válečného střetu s islamisty

Zpravodaj ČT: Záchranná akce probíhá v místě válečného střetu s islamisty

Salajka: Pokus o nouzové přistání s dopravním letadlem je vždy obrovskou loterií

Stejné letadlo hlásilo údajně v minulém týdnu opakované poruchy s motorem

Při zkoumání možných příčin havárie se již nechali slyšet zástupci Řízení letového provozu v Šarm aš-Šajchu. „Tvrdí, že stejné letadlo, které dnes havarovalo, hlásilo už během minulého týdne opakovaně problémy s motory,“ přetlumočil Macháček podstatnou informaci.

Příbuzní ruských turistů cestujících z Šarm aš-Šajchu poté, co se na petrohradském letišti Pulkovo dozvěděli zprávu o pádu letadla
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dmitrij Loveckij

Agentura TASS s odvoláním na káhirské mezinárodní letiště uvedla, že posádka letounu krátce před zmizením z radarů žádala o přistání na nejbližším letišti v al-Aríši. Hlásila problémy s radiostanicí. Stroj zmizel z radarů po 23 minutách od startu. Letoun byl v té době podle egyptských dispečerů ve výšce zhruba 9000 metrů.

Interfax s odvoláním na odborný portál Flightradar24 uvedl, že letoun krátce před zmizením z radarů prudce klesl na výšku 1500 metrů.

/*json*/{"map":{"lat":30.400055818714144,"lng":33.48052617031249,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":30.90222470517144,"lng":33.804931640625,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Už v lednu 2004 se nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch zřítilo charterové letadlo Boeing 737 egyptské soukromé letecké společnosti Flash Air. Zahynulo tehdy všech 148 lidí, z toho 134 francouzských turistů, kteří se vraceli domů z dovolené. Přesnou příčinu nehody se nepodařilo vyšetřit.