Zničené domy v Karviné padly. Nahradit je může volnočasový areál nebo lehký průmysl

V problémové karvinské části Nové Město končí první etapa demolice bytových domů v majetku společnosti Residomo, která je největším soukromým poskytovatelem nájemného bydlení ve městě. Domy se 34 vchody se společnost rozhodla zdemolovat kvůli jejich špatnému stavu, ke kterému přispěli i problémoví nájemníci. Bourání dalších domů už firma připravuje.

V tuto chvíli finišuje demolice posledního bloku domů se čtyřmi vchody. Před rozhodnutím o demolici zde bydlelo 153 nájemníků, obsazenost bytů byla kolem dvaceti procent. S problémovými nájemníky se firma postupně rozloučila a zhruba stovce nájemníků, se kterými má dobrou zkušenost, nabídla bydlení ve stejné lokalitě. 

„V místě, kde nyní bourá společnost Residomo, město už své domy nemá, ty tam zbouralo už v minulosti. Pozemky, na kterých se demolované domy nachází, jsou majetkem společnosti Residomo. Zatímco pozemky pod veřejnými komunikacemi v lokalitě jsou města,“ řekl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

Co bude s pozemky?

Pozemky, na kterých domy stály, zatím nemají jisté využití. Ve hře jsou podle magistrátu dvě varianty, kdy pozemky města odkoupí společnost Residomo, nebo parcely patřící firmě, koupí naopak Karviná. V případě odkoupení městem by na nich mohl vyrůst volnočasový areál nebo by se dala plocha využít pro lehký průmysl. Pokud by pozemky koupila firma, bude město požadovat soulad s plány magistrátu. 

Loni v červnu obě strany uzavřely memorandum, které městu umožňuje kontrolu a identifikaci nově příchozích nájemníků do bytů společnosti Residomo. Vedení města tehdy uvedlo, že není přijatelné, aby byty obsazovali problémoví a nepracující lidé.

„S městem máme velmi dobrou spolupráci. Sjednocení vlastnictví pozemků je otázkou dalších jednání. Jsme vlastníkem menší plochy a chceme město podpořit v jeho rozvojových aktivitách,“ říká mluvčí společnosti Residomo Kateřina Piechowicz. 

Bourání bude pokračovat

Společnost už připravuje další demolici, v rámci druhé etapy půjdou k zemi domy s 26 vchody. Bourání financuje společnost plně ze svých prostředků a vyjde zhruba na 23 milionů korun.

Mluvčí Residoma připomněla, že v demolovaných domech byly byty nižší kategorie s lokálním vytápěním. Podle Piechowicz je obecně cílem společnosti zvyšovat úroveň bydlení a mít pouze byty první kategorie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Havlíčkově Brodě likvidují hasiči požár haly s plasty, škoda je odhadem 350 milionů korun

V Havlíčkově Brodě hasiči likvidují požár haly s plastovými výrobky a kartony, oheň podle předběžného odhadu napáchal škodu za 350 milionů korun, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zraněn zatím podle ní nikdo nebyl. Na místo dorazí chemická laboratoř, která bude měřit množství škodlivých látek v ovzduší, informovali hasiči na síti X.
před 1 hhodinou

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
před 3 hhodinami

Statek komunisté zbořili. Byla tam proluka, pak parkoviště, vypráví pamětnice

Marie Šustrová, rozená Kůsová, vyrůstala na statku ve Starém Plzenci, kde její rodina hospodařila po generace. Pamatuje si německou okupaci, skrývání obilí před povinným odevzdáním i příjezd amerických vojáků na konci druhé světové války. Později zažila také tlak komunistického režimu, kvůli kterému její rodina přišla o dům a hospodářství.
před 10 hhodinami

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
před 15 hhodinami

Národní parky chtějí „rozbít“ davy turistů. Pomoci mají technologie i osvěta

Tuzemské národní parky hledají způsoby, jak ochránit nejcennější části svého území před rostoucím náporem návštěvníků. V rámci projektu Zodpovědně do přírody chtějí lépe rozložit turistický ruch, využívat data o návštěvnosti a více vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody.
před 16 hhodinami

VideoBarevný přechod v Hodoníně má zvýšit bezpečnost chodců i oživit město

V Hodoníně mají nový pestrobarevný přechod. Namaloval ho streetartový umělec Jakub Karlík. Vedení města si od něj slibuje oživení veřejného prostoru i větší bezpečnost chodců. Podobné přechody jsou zatím v Česku spíše výjimkou a jejich vznik musí schválit dopravní inspektorát. Zatímco v Hodoníně projekt dostal zelenou, v Říčanech ho policie odmítla s tím, že nejde o dopravní značení, a na vozovce proto být nesmí.
včera v 19:23

Zákaz sdílených elektrokoloběžek pomohl v Praze snížit počet pokut na pětinu

Jízda po chodníku, v protisměru, nerespektování dopravního značení nebo nebezpečný způsob jízdy v hustém provozu. Nejčastěji za tyto přestupky Městská policie hlavního města Prahy rozdala na jaře v dubnu a květnu cyklistům a jezdcům na koloběžkách 437 pokut. Oproti stejnému období loni jde o osmdesátiprocentní pokles, sdělil ČT policejní mluvčí Zdeněk Modálek. Propad podle něj zapříčinil celoměstský zákaz sdílených elektrokoloběžek, který platí od začátku roku.
včera v 18:41

Oprava silnice I/20 u Toužimi komplikuje dopravu. Řidiči stojí v kolonách

Cestu mezi Plzní a Karlovými Vary komplikují stavební práce na silnici I/20. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam opravuje téměř čtyřkilometrový úsek vozovky. Provoz je kvůli částečné uzavírce řízen semafory a u Toužimi se tvoří dlouhé kolony. Omezení potrvají podle ŘSD přibližně do září.
včera v 17:37
Načítání...