Zlínský kraj nečekaně schválil novou nemocnici za osm miliard. ČSSD chce potrestat zastupitele

Zastupitelé Zlínského kraje neplánovaně na konci svého jednání schválili stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun. Koalice se na projektu neshodla koncem června, ani tentokrát nepostupovala jednotně. I tak ale návrh, který prosazuje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), získal dostatečnou podporu.

Pro novou nemocnici hlasovalo 23 z 38 zastupitelů, proti jich bylo 14 a jeden se zdržel. Na rozdíl od minulosti zvedl ruku pro projekt také zastupitel koaliční ODS Stanislav Devátý a zastupitel opoziční ČSSD Lubomír Vaculín.

Zastupitelé, kteří se stavbou nesouhlasili, již dříve požadovali, aby kraj vypracoval kromě záměru také studii na modernizaci a dostavbu areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Vypracování studie schválilo zastupitelstvo v září na návrh hejtmanova náměstka Jiřího Sukopa (ANO).

Při pondělním projednávání studie na modernizaci nynějšího areálu začala debata o stavbě nové nemocnice. Hejtman poté navrhl rozšíření programu a zařazení nového bodu o záměru nové nemocnice do programu.

ANO zváží setrvání v koalici. Nevadí, reaguje Čunek

Opoziční zastupitelé s tímto postupem nesouhlasili. „Pokud se toto připravuje mimo program, to je hodně tvrdé, totální podraz,“ míní zastupitel Jaroslav Kučera (KSČM).

„Nemyslím si, že bude rozumné prosadit to 23 hlasy, které byly tak poskládané, je to tragédie pro tak významnou investici Zlínského kraje,“ přidal se zastupitel Stanislav Mišák (ČSSD). Podle hejtmana Jiřího Čunka by se ale pouze přešlapovalo na místě a ztrácel se čas. 

Kromě opozice nečekaný krok kritizovalo také koaliční hnutí ANO. „Vzhledem k postupu, který jste zvolili pro dnešní den, musíme oznámit, že budeme zvažovat setrvání v této koalici,“ uvedla krajská radní Margita Balaštíková (ANO). Podle Sukopa byl krok zastupitelů překvapivý. „Nikdo jsme netušili, že něco takového přijde. Bylo to připraveno bez konzultace s koaličním partnerem, cítili jsme se tam jako diváci.“

Čunek se o funkčnost zlínské koalice neobává. „Koalice s ANO je tady celkem nefunkční, takže to nijak nevadí. A funkčnost kraje to v žádném případě neohrozí,“ míní hejtman.

Krajská ČSSD chce Vaculína potrestat

Sociálnědemokratického zastupitele, který hlasoval pro návrh postavit novou nemocnici, chce za jeho postup potrestat krajské předsednictvo strany. „Distancujeme se od jednání Lubomíra Vaculína, který na zastupitelstvu Zlínského kraje hlasoval v rozporu s usnesením a programem ČSSD ve věci výstavby nové nemocnice,“ oznámil předseda krajské buňky sociálních demokratů Jiří Ott a Vaculínův souhlas s návrhem označil za podraz.

Vaculín by podle krajského vedení měl skončit ve všech stranických funkcích a vzdát by se měl mandátu zastupitele. Krajské předsednictvo také navrhlo zrušení jeho členství v ČSSD.

Pondělní postup kritizuje také ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Čunkova finta za osm miliard, které kraj navíc nemá – dokonalé. Když ti to neprojde, zkus největší investici v historii zařadit mimo program, když o tom nikdo neví – a ono to projde,“ napsal na Twitter. 

Začít stavět by se podle hejtmana mohlo za dva roky. Krajská rada nyní vyhlásí výběrové řízení na projektovou část. „Bude to velká soutěž, podle odhadu jde o práci za 200 milionů korun,“ přibližuje Čunek, který vyzdvihuje příležitost postavit zcela novou nemocnici. „Logisticky bude odpovídat nejmodernějším požadavkům a na to si brousí zuby mnoho firem,“ věří. Samotná stavba by prý mohla trvat zhruba dva roky.

Podle hejtmana má už kraj potřebné pozemky k dispozici, zbývá dokončit jednání s posledním majitelem. Kraj také bude řešit tamní pozemky města Zlína, ve hře je zřejmě směna či koupě pozemků. Zastupitelé města minulý týden schválili změnu územního plánu, která umožní výstavbu nemocnice v Malenovicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Cesta za světlem vede v Krumlově francouzskou krajinomalbou

Francouzská krajinomalba od poloviny devatenáctého století až do začátku století dvacátého je k vidění v kulturním centru Port 1560 v Českém Krumlově. Výstava Cesta za světlem představuje proměnu evropské krajinomalby od barbizonské školy přes impresionismus až po expresivnější umělecké směry. Součástí je také samostatná výstava obrazů českého malíře Antonína Chittussiho.
před 14 hhodinami

Silničáři zahájili největší letošní opravu dálnice

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo opravu dálnice D11 mezi Poděbrady a Sadskou. Vymění čtrnáct kilometrů povrchu, který je na místě od roku 1990. Oprava se dotkne také tří mimoúrovňových křižovatek. Kvůli rekonstrukci bude provoz místy převeden do protisměru. Ve směru na Hradec Králové i na Prahu ale zůstanou řidičům vždy k dispozici dva jízdní pruhy.
před 16 hhodinami

Praha plánuje opravu Kasáren Karlín za téměř dvě miliardy korun

Praha plánuje opravu objektu Kasáren Karlín za zhruba 1,9 miliardy korun včetně DPH. Investici bude mít na starosti městská firma Trade Centre Praha (TCP), která má objekt ve správě. Praha jí na to poskytne peníze. Pražští radní souhlasili s tím, aby firma vypsala tendr na zpracování projektu rekonstrukce. Po opravě mají kasárna sloužit různým účelům, nabídnou místo pro obchody, kanceláře, byty, uměleckou i kulturní činnost. Za projektovou dokumentaci město zaplatí asi 120 milionů korun.
před 16 hhodinami

Prasklé potrubí zabilo v pražských Stodůlkách člověka, další jsou zranění

V pražských Stodůlkách v pondělí dopoledne při provádění tlakové zkoušky prasklo potrubí, uvedla policie. Jeden muž na místě zemřel, další dva jsou zranění, jeden je ve velmi vážném stavu, řekla mluvčí pražských zdravotnických záchranářů Jana Poštová. Dodávky vody podle mluvčího firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáše Mrázka nehoda nenarušila.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Knižní záchranka dává vyřazeným knihám druhou šanci

Nevyužívané knihy z domácností, knihoven nebo pozůstalostí nemusejí skončit ve sběru. Projekt Knihomilové je sváží takzvanou Knižní záchrankou, část z nich rozdává a další prodává na dobročinných trzích či internetu. Za pět let tak získal na charitativní účely více než půl milionu korun.
9. 8. 2026

„Brněnské hantec“ rozšíří kulturní seznam na jihu Moravy

Brněnský hantec se v neděli na zámku v Miloticích oficiálně zařadí na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Zápisem chce kraj podpořit dokumentaci hantecu, jeho ochranu a předávání dalším generacím. Zároveň může jít o první krok k případnému zápisu na seznam UNESCO.
9. 8. 2026

Příhraniční obce chtějí pitnou vodu od sousedů

Období sucha prohlubují v některých příhraničních regionech nedostatek vody. Zdroje na druhé straně hranice jsou přitom dostatečné, a města proto plánují propojit své vodovodní sítě. Spolupráci připravují polská Kudowa-Zdrój s Náchodem a rakouský Gmünd s Českými Velenicemi.
9. 8. 2026

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
8. 8. 2026Aktualizováno8. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.