Zemědělec našel na Opavsku po sklizni řepy zlatý diadém z doby bronzové

Nahrávám video

Soukromý zemědělec našel na Opavsku po sklizni řepy zlatý diadém z doby bronzové. Stane se součástí sbírky bruntálského muzea. Vystaven bude poprvé koncem příštího roku. Nálezce čeká odměna v hodnotě deseti procent z částky, kterou stanoví znalec. Hodnotu šperku vážícího šest set gramů znalecký posudek teprve určí.

Soukromý zemědělec, který zlatý šperk na Opavsku našel a odevzdal, si přeje zůstat v anonymitě. Všiml si ho náhodou na poli, když krátce po sklizni kontroloval úrodu řepy. „Zlatý diadém se skrýval těsně pod povrchem tisíce let. Nalezen byl koncem září. Nálezce jej odevzdal do Slezského zemského muzea,“ uvedla mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

„Nález pokladu je jen prvním bodem v dlouhém procesu, který nás ještě čeká. Nyní musíme nechat šperk ošetřit a zadat právě také zpracování znaleckého posudku,“ řekla ředitelka Muzea v Bruntále Ema Havelková. Pokud se potvrdí předpoklady odborníků, bude mít podle Havelkové šperk nevyčíslitelnou kulturní a historickou hodnotu.

Diadém z doby bronzové v bruntálském muzeu
Zdroj: Petr Sznapka/ČTK

Nálezce dostane odměnu

Dodala, že se musí ještě udělat například rozbory, které určí, kolik karátů má zlato. Při určení výše odměny pro nálezce by se pak vycházelo právě z hodnoty zlata. Dnešní cena gramu zlata je 1357 korun.

Šperk se stane součástí sbírek bruntálského muzea. „Budeme pro něj hledat nejlepší umístění. Návštěvníci by mohli diadém poprvé spatřit nejdříve koncem příštího roku,“ doplnila Havelková. „Nálezci patří poděkování, že šperk odevzdal,“ dodal náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo.

Šperk z období střední až mladší doby bronzové váží šest set gramů. Ve střední Evropě je doba bronzová datována přibližně 2300 až 800 let před naším letopočtem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
19:59Aktualizovánopřed 24 mminutami

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
před 2 hhodinami

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
před 2 hhodinami

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní sumu vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslala zaměstnankyně, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehla nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
12:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
08:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 6 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 6 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
včera v 19:11

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.