Výbuch plynu zničil opravovaný dům, další vyhořel

Jílové/Jezernice – Sedm lidí utrpělo zranění při výbuchu plynu v rodinném domku v Jílovém na Děčínsku. Budova je zcela zničená. Zranění způsobila exploze plynu lidem před domem, zevnitř kvůli odhalenému úniku plynu všichni včas odešli. K narušení plynové trubky došlo při opravě budovy, únik se před explozí pokoušel zastavit pracovník plynárenské společnosti. Dům v Jílovém ale není jediný, který byl dnes zničen. Starší žena zahynula při dopoledním požáru domu v Jezernici na Přerovsku, který obývala. Okolnosti požáru vyšetřují hasiči i kriminalisté, k jeho vzniku mohlo přispět, že byl plný navezeného odpadu.

Před polednem vybuchl plyn v rodinném domě v jílovské Dvořákově ulici. Plyn začal unikat z trubky poškozené při stavbě lešení. Majitel domu evakuoval jeho obyvatele a přivolal plynaře. „Plynař chtěl závadu opravit, ale ještě než se mu to podařilo, plyn vybuchl,“ popsal mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Plynař poté uzavřel přívod plynu v ulici.

Když přijeli hasiči, byla budova zcela zničená, výbuch se ale díky včasné evakuaci obešel bez obětí. Sedm lidí, kteří byli venku, přesto utrpělo zranění. Jsou mezi nimi dělníci, kteří při manipulaci s lešením zřejmě k neštěstí přispěli, i plynař, který přijel poškozenou trubku opravit. „Jednoho středně těžce a jednoho lehce zraněného člověka záchranáři transportovali do ústecké Masarykovy nemocnice. Zbývajících pět lidí s povrchovými zraněními, jako jsou oděrky, bylo převezeno na vyšetření do děčínské nemocnice,“ upřesnil stav zraněných mluvčí krajské záchranky Pavel Šebesta. Lékaři budou poraněné sledovat kvůli obavám z vnitřních zranění.

2 minuty
Výbuch plynu zničil dům a zranil sedm lidí
Zdroj: ČT24

Obyvatelé sousedních domů nejprve přišli ošetřit zraněné, potom je ale hasiči evakuovali. Vrátit se mohli obyvatelé Dvořákovy ulice až poté, co bylo jisté, že plyn již neuniká.

Okolnosti výbuchu zjišťují policisté, hasiči i pracovníci plynárenské společnosti. Současně v Jílovém začal úklid – trosky a střepy skončily i v okolních zahradách. Obyvatelům zničeného domu poskytlo město náhradní ubytování.

Další dům zničil požár na Přerovsku, zahynula jeho majitelka

Dům v Jílovém je od rána ovšem již druhý zničený. Starší rodinný dům nedaleko jezernického hřbitova začal hořet brzy ráno. K požáru se sjelo sedm hasičských jednotek, práci jim komplikoval nanosený odpad a další materiál, který byl uložen v budově i kolem ní. Až po několika hodinách mohli hasiči vybavení dýchací technikou vstoupit do domku. Uvnitř nalezli mrtvou ženu – patrně majitelku domu, kterou od počátku požáru hasiči marně hledali. „Pozůstatky lidského těla byly nalezeny v jedné z nejvíce zasažených místností,“ řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Příčinu požáru hasiči zatím neznají. Zjišťují ji jejich vyšetřovatelé, do Jezernice přijeli také kriminalisté.

Hasiči museli rozebrat střechu vyhořelého domu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Čtyři tisíce litrů fridexu uniklo na univerzitním kampusu v Hradci Králové

Z chladicího potrubí v budovaném lékařském kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové ve čtvrtek uniklo kolem čtyř tisíc litrů fridexu, nemrznoucí chladicí kapaliny, která slouží k ochraně před zamrznutím v zimě či přehříváním v létě. Hasiči kapalinu rozlitou v přízemí budovy odčerpali. Mimo objekt se fridex nedostal, životní prostředí to neohrozilo. Příčinou havárie byla technická závada na potrubí, řekla mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová.
před 49 mminutami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 9 hhodinami

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánovčera v 13:16

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
24. 12. 2025

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025
Načítání...